DOLAR21,1700% 1.01
EURO22,7326% 1.16
STERLIN26,3660% 0.46
FRANG23,2388% 0.74
ALTIN1.320,97% 0,59
BITCOIN26.772,56-1.595

SERT TEPKİ

Yayınlanma Tarihi :
SERT TEPKİ

hulusi_guvelCHP 23. Dönem Adana Milletvekili ve Çukurova Belediye Başkan Aday Adayı Hulusi Güvel, iktidar partisine sert tepki gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 23. Dönem Adana Milletvekili ve Çukurova Belediye Başkan Aday Adayı Hulusi Güvel, Adana’nın her geçen gün geriye gittiğine işaret etti. Adana’nın dünyanın sayılı illerinden biri olması gerekirken siyasi iktidar tarafından görmezden gelindiğini kaydeden Güvel, Başbakan Erdoğan’ın Adana’daki açıklamalarıyla vatandaşları bir kez daha hüsrana uğrattığını vurguladı.

Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın mevcut Şakirpaşa Havalimanı’nı bitireceğini belirten ancak Başbakan’ın bölgesel havalimanını Adanalı’ya müjde olarak yansıttığını kaydeden Güvel, “Geri kalmışlık Adana’nın ve Adanalı’nın kaderi olmamalı. Adana görmezden gelinemez. 11 yıldan bu yana hep aynı şeyleri tekrarlayan ve Adana’yı hiçe sayan bir zihniyetle karşı karşıyayız” dedi.

Adanalılar’ın Başbakan’ın mitingine gitmeyerek tepkisini gösterdiğini, Adana’nın mevcut iktidar tarafından cezalandırıldığını vurgulayan Güvel, şunları söyledi:

“Adana uzun süredir merkezi hükümet tarafından yok sayılan bir il konumunda. O şatafatlı, Türkiye’nin öncü, lider, lokomotif Adana’sı bugün maalesef yok. Adana denilince akla zenginlik, spor, kültür, tarım, pamuk gelirdi. Adanalı yiğitti, bol para harcardı, zengindi. Türkiye’nin sayılı zenginlerinin birçoğu Adana’dan çıkmıştır ama artık maalesef o günler geride kaldı. Adana siyasetçisiyle, tarımıyla güçlü bir kentti. İki takımla birinci ligdeydi. Adana ekonomik açıdan artık çok gerilerde bir il. Çukurova’nın merkezi Adana’ydı. Mersin, Maraş, Hatay Çukurova’nın diğer illeriydi ve Adana’nın etrafından pervane gibi dönerlerdi. Bugün ise bazı iş adamlarının beyanatlarını okuyorum. “Mersin’e nükleer santral yapılacakmış. Onu yapan Mersinli firmalardan biz taşeronluk alalım” diyorlar. Eskiden Adana bir balinaydı. Balinanın üzerinde asalak balıklar olurdu. Oradan beslenirlerdi. Şimdi Mersin balina oldu ve biz o balinanın üzerinde asalak varlıklar konumuna düştük. Olacak iş mi bu? Çeşitli partilere mensup Adana milletvekilleriyle bir araya gelelim, Adana’nın sorunlarını konuşalım, tartışalım dedik ama başaramadık.  Sivil toplum kuruluşlarına ‘Siz başlatın’ dedik onlar da çok duyarlı davranmadılar. Konuşurken tamam diyorlar iş yapmaya gelince hiçbir şeylerini göremedik. Seçilmişleri, atanmışları, vatandaşları, sivil toplum örgütlerini bir araya getirecek bir öncü yapı yok.”

Adana’nın 2002’den bugüne kadar merkezi hükümetten aldığı desteğin gittikçe azaldığını zurgulayan Güvel, “Bu da Adana’nın sahipsiz olduğunun göstergesi. Adana’nın alması gereken haklarını birinin talep etmemesinden kaynaklandığını hep söylüyorum. Adana hep cezalandırılıyor. Niye yapıyorlar bilemiyorum” diye konuştu.

YORUM YAP