Gündem Adana

SELÇUK ÇİZGİLERİYLE MEMLEKETİNDE

SELÇUK ÇİZGİLERİYLE MEMLEKETİNDE
29 Nisan 2014 - 15:49

cukurovaselcukTürk karikatürünün büyük ustası Turhan Selçuk, Çukurova Belediyesi ve Altınoran’ın desteğiyle memleketine döndü. Usta sanatçının kızı Aslı Selçuk’la birlikte basın toplantısı düzenleyen Çukurova Belediye Başkanı  Çetin, “Çukurova’yı kültür-sanat şehri yapmaya kararlıyız, bu daha ilk adım” dedi.

73 YIL SONRA AYNI TOPRAKLARDA ÇİZGİLERİYLE

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 1 Mayıs Perşembe akşamı 19.00’da Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu’nda açılacak “Söz Çizginin” adlı sergiyle ilgili olarak dün gazetecilerle bir araya geldi. Türkiye’nin en büyük karikatür ustası Turhan Selçuk’un, Avrupa ve tüm dünyada iyi tanınan çok büyük bir sanatçı olduğunu belirterek “Çizginin ustası Turhan Selçuk’u 1941’de Adana’da yayımlanan Türk Sözü gazetesindeki ilk karikatürlerinden tam 73 yıl sonra yeniden Adana’mızda ağırlıyor olmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyoruz” diye konuştu.

“KÜLTÜR-SANAT ŞEHRİ YAPACAĞIZ, DEMİŞTİK”

Başkan seçildikten sonra tüm kültür-sanat etkinliklerine katılıp destek vermeye özen gösterdiklerini belirten Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Henüz adayken ‘Çukurova’yı kültür-sanat, spor ve şenlikler şehri yapacağız’ demiştik. Sözümüzü tutuyor ve projelerimizi birer birer hayata geçireceğimizi bir kez daha ilan ediyorum. Bu süreçte üzülerek gördük ki Çukurova’da uygun bir tek sergi salonu bile yok. Çukurova’mıza yakışır bir sergi salonu açmak için harekete geçeceğiz” dedi. Altınoran Platformu’yla Turhan Selçuk’un kızı Aslı Selçuk’a da teşekkür eden Çetin şöyle dedi:

SANATA VE KENDİ SANATÇIMIZA DUYARLIYIZ

“Hemşehrisi olmakla onur ve gurur duyduğumuz sayın Turhan Selçuk’un 39 özgün karikatürünü 1 Mayıs gibi özel bir günde Adanalılarla buluşturuyoruz. Sanata ve kendi sanatçılarına duyarlı bir belediye olacağız.” Kızı Aslı Selçuk da babası Turhan Selçuk’un çamurlu yolların 1941’deki Adana’sını Türk Sözü’nde yayımladığını, sinema afişleri de çizdiğini anlattı. Sanata yaklaşımı nedeniyle Başkan Soner Çetin’e teşekkür eden Selçuk, karikatür yarışması önerdi. Gazeteciler de “1941 Adana’sındaki bir gazetede karikatürler var, 2014 Adana’sında hiçbirimizde niye yok?” diye özeleştiri yaptılar.