DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

SASA NEDEN SATILDI?

Yayınlanma Tarihi :
SASA NEDEN SATILDI?

zeki_kivancAdana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, Tayland merkezli yabancı firmaya satılacağı açıklanan SASA Polyester Sanayi A.Ş.’nin, Türk tekstil sektörünün hammaddesi olan polyester elyaf üretiminde tek ve stratejik tesis olduğunu bildirdi.  Kıvanç, “Sabancı Ailesi’nde Sakıp Ağa veya Özdemir Bey sağ olsaydı SASA asla ve asla satılmazdı. SASA önümüzdeki süreçte mutlaka üretimini sürdürmeli ve yaşatılmalıdır” dedi.

Türkiye’nin, polyester elyaf üreten en önemli tesisinin satılması kararını üzüntü ve endişeyle karşıladıklarını vurgulayan ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, ihracatın ve yatırımların arttığı, SASA’nın üretimi elyaflar kullanılarak üretilen sentetik karışımlı ipliklerin 4 ülkeden ithalatına anti damping vergilerinin yürürlüğe girdiği bu dönemde  satışın tekstil sektöründe burukluğa ve moral bozukluğuna yol açtığını söyledi.

Uzak doğulu firmalar tarafından Türk sanayi sektörleriyle ilgili çalışmaların yakından takip edildiğini ve iyi bilgi kaynakları bulunduğunu belirten Kıvanç, “Sabancı Ailesi sektörden çıkmakta kendi yönlerinden haklı olabilirler ama keşke satmasalardı. Satış bedeli Sabancı Topluluğu için çok çok küçük bir meblağdır, SASA milli sermaye olarak Sabancı Grubu’nda kalmalıydı” diye konuştu.

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, tekstil sektörünün SASA’nın dampingli elyaf ithalatlarından zarar görmesine engel olmak için damping vergilerinin konulmasına fazla fiyata mal almak zorunda kalmasına rağmen rıza gösterdiğini ve yerli hammadde kullanımını tercih ettiğini, ancak tüm çabalarına karşın SASA’nın satılmasına engel olunamadığını kaydetti.

SASA’nın yabancı firmaya satışıyla ilgili sitemlerini Sabancı Ailesi’ne ilettiğini vurgulayan Kıvanç, “Sabancı Ailesi, SASA’nın yeni dönemde büyüme odaklı yatırımların ve başarısının devam edeceğine inandığını ifade ettiler. Tekstil sektöründe burukluğa yol açan satışın, ülkemiz ve tekstil sektörümüz için hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, satın alan firmanın SASA’nın satış politikasını ve üretimini aynı şekilde devam ettirmesini isteyerek, “Ekru ve renkli elyaf üretiminde çok az sayıdaki Uzakdoğulu kardeş sanayicilerle işbirliği yaparak tröst olmamalarını dileriz” çağrısı yaptı.

Ekonomi Bakanlığı’nın stratejik tesise kayıtsız kalmaması gerektiğini belirten Kıvanç, “SASA, polyester elyaf üretimiyle önümüzdeki süreçte de varlığını sürdürmeli, tekstil sanayisine rekabetçi fiyatlarda elyaf verebilmeli ve SASA yaşatılmalıdır” görüşünü dile getirdi” dedi.

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış