Gündem Adana

SARIÇAM ŞÖLEN MERKEZİ OLDU

SARIÇAM ŞÖLEN MERKEZİ OLDU
26 Mayıs 2014 - 12:20

saricamsolenSarıçam İlçesi bölge halkının bahar etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Son yıllarda bölge insanını bir araya getiren Yörük Türkmen Şölenleri, Varsak Şölenleri ve Balkan Türkleri gibi derneklerce tertip edilen şölenlerde halk kendini burada ifade ediyor.

Bu yıl 12.’si düzenlenen Yörük Türkmen Şöleni ile 10.’su düzenlenen Varsak Şöleninin yanı sıra, Balkan Türklerinin 25.’si düzenlediği Hıdırellez ve Bahar Şenliğine yine ev sahipliğini Sarıçam yaptı. Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Balkan Türkleri tarafından düzenlenen Hıdırellez ve Bahar şenliğinde yaptığı konuşmada bu etkinliğin Sarıçamda yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sizlerle burada birada olmaktan dolayı onur duyuyorum. Bu etkinliklerin halkasını önümüzdeki yıllarda daha da büyüterek devam etmeliyiz. Biz Belediye olarak imkanlarımız doğrultusunda sonuna kadar destek olacağız.” dedi. Dernek Başkanı Oktay Ulaşan, Başkan Uludağ’a katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim etti. Osmaniye Belediyesi Mehteran takımının gösterisi alanda bulunanlar tarafından coşkuyla alkışlandı.

Bu yıl Varsaklar Derneğinin 10.’sunu yaptığı Bahar Şöleninde ise binlerce Varsak Yörük Ormanını doldurdu. Tufanbeyli, Saimbeyli, Feke, Kozan, Aladağ, Kadirli ve İmamoğlu ilçelerine bağlı köylerin de ilgi gösterdiği Varsak Şöleni tam anlamıyla yöre halkının bayramı niteliğini taşıyor. Varsaklar Kültür ve Dayanışma Derneğinin organizasyonunda başta dayanışma, kaynaşma ve buluşma tamamı bir arada gerçekleşiyor. Karacoğlan diyarının halk ozanları ve şairleri bu şölende bir araya gelerek bir birinden güzel, şiirlerini, türkülerini, atışmalarını ve taşlamalarını, uzun hava türkülerinin sesi Sarıçam’ın çam ormanları arasından göğe yükseliyor. Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Varsak Şöleninde yaptığı konuşmada, “Sarıçam’da tüm ayrılıkları bir tarafa bırakacağız ve kardeşçe ileriye doğru yürüyeceğiz. Sarıçam’ı hak ettiği yere taşımak için bu birlik ve beraberliğimizi daha da büyüteceğiz. Sizlerin desteği ile Sarıçam’a çok önemli hizmetler yapacağız. Bu tür etkinliklerde birlik ve beraberliğimizi pekiştireceğiz. Dayanışma gücümü arttıracağız.” diye konuştu.

Varsaklar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yusuf Umut’ta bu derneğin asıl amacının ülke ekonomisinden en düşük payı alan, düşük gelirli yöre halkının çocuklarının eğitimden istediği payı alması, yörenin gelişmesi için devlet hizmetlerinden faydalanması için çaba sarf etmek olduğunu söyledi. Yöre insanının sağlamış olduğu imkanlarla çok sayıda fakir çocuğunun burs aldığını belirten Dernek Başkanı Yusuf Umut bu şölenlere destek veren tüm belediye başkanı ve işadamlarına teşekkür etti.

Uludağ’dan ip çekme yarışı

Bu arada Başkan Bilal Uludağ, şölen alanına gelen ve bir taraftan eğlenen bir taraftan da ailesiyle birlikte piknik yapan aileleri tek tek ziyaret etti. Başkan Uludağ, zaman zaman vatandaşın mutluluklarına ortak oldu. Kendi aralarında eşitli oyunlar tertip eden vatandaşların bu oyunlarına ortak olan Uludağ, bir ailenin düzenlediği ip çekme yarışına katıldı. Bu arada Başkan Bilal Uludağ’ın ilgisine vatandaşlarda fotoğraf çektirerek karşılık verdiler.

Başkan Uludağ, daha sonra Hekimköy sitelerinde düzenlenen bahar etkinliğine katılarak burada Çukurova Üniversitesi hocaları ile bir süre sohbet etti.