DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

‘PROVOKASYONA GELMEYİN’

Yayınlanma Tarihi :
‘PROVOKASYONA GELMEYİN’

HDPSONER KAN

ADANA – Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’ye yönelik saldırıların arttığına dikkat çekerek, “Asla provokasyona gelmeyin. Seçim büroları, seçim araçları üzerinden provokasyon yapmak isteyebilirler. En küçük bir gerilime asla izin vermeyin” dedi.

‘HALEPÇE KATLİAMI’NI KINADI

Demirtaş, partisinin Adana İl Başkanlığı’nca Uğur Mumcu Meydanı’nda düzenlenen mitinge katıldı. HDP Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ve BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak’ın katıldığı mitingde katılımcıları Kürtçe ve Türkçe selamlayan Demirtaş, 26 yıl önce yaşanan ‘Halepçe Katliamı’na dikkat çekip, katliamın asla unutulmadığını ve unutulmayacağını belirterek, yaşananları kınadı.

BİZ SEÇİME O SAVAŞA GİRİYOR

Konuşması sık sık ‘Biji Sero Apo’ sloganları ile kesilen Demirtaş, seçim meydanlarında kullanılan üslubu sert bir dille eleştirerek, Başbakan Erdoğan’a yüklendi. Demirtaş, “Meydanlara çıkıyor, en büyük kışkırtmayı, provokasyonu yapıyor. Her sözü zehir gibi her sözü hakaret. Bugüne kadar hiçbir seçim kampanyası bu kadar çirkinleşmedi. Hepimiz seçimlere giriyoruz, Başbakan savaşa giriyor. ‘Bu bizim için İstiklal Savaşı’ diyor.  Kusura bakma kardeş, biz seçime giriyoruz” dedi.

EN BÜYÜK TEHDİT SENSİN

Demirtaş, “Bir de çıkmış siyasi parti liderlerine üslup eleştirisi yapıyor. Aman diyor kışkırtmasın. Senden başka kışkırtan yok ki. Sen bir sussan, seçim ortamı barış içinde geçecek. Senden başka tahrik eden, hakaret eden yok. Bir başbakan olarak, ülkenin iç barışı konusunda en büyük tehdit sensin. Başka da kimse kimseyi tehdit etmiyor. Başbakan dışında herhangi bir provokasyon yapan yok” ifadesini kullandı.

BERKİN ELVAN’I SEVMİYORSUN

Başbakan Erdoğan’ın; “Ben yaratılanı yaratandan ötürü severim” sözünü hatırlatan Demirtaş, şöyle devam etti; “Bana öyle geliyor ki, sen sadece, Allah’ın sana oy verenleri yarattığını zannediyorsun, sana oy vermeyenleri Allah yaratmadı zannediyorsun herhalde. Sana oy veren dışında Allah’ın tek bir kulunu sevdiğini görmedik. Mesela sen Berkin Elvan’ı sevmiyorsun sen. Sevseydin böyle mi konuşurdun? Sevseydin 15 yaşındaki bir çocuğun katledilmesi karşısında böyle konuşmazdın. Hani yaratılanı, yaratandan ötürü seviyordun?”

BİZİM 240 KATIMIZ CANLI VERİYORSUN

“Başbakan ne söylediğini bilmiyor” diyen Demirtaş, “Sizlere tavsiye ediyorum, bunları dinlemeyin. Bütün kanallar canlı veriyor ama Başbakan çıktığında televizyonu kapatın kapatın. Adam kısa devre yapmış, ne konuştuğunu bilmiyor. 25 özel kanal, Başbakan’ı canlı yayınlıyor. Yetmiyor, TRT canlı yayınlıyor. TRT Genel Müdürü’ne sesleniyorum; sen AKP’nin yayınlarını, bizim tam 240 katımız canlı yayını veriyorsun” dedi ve ekledi:

TRT GENEL MÜDÜRÜ İSTİFA ETMELİ

“Sen Tayyip Erdoğan’ın memuru değilsiniz. Senin aldığın maaş, TRT’de harcadığın her kuruş, buradaki BDP ve HDP’lilerin de cebinden çıkıyor. Sizin babanızın parası değil, babanızın kanalı da değil. TRT Genel Müdürü olarak suç işliyorsun. İstifa etmen lazım. Eğer AKP’den siyaset yapacaksan istifa edersin ama TRT Genel Müdürlüğü koltuğunda oturup partilere ambargo uygulayamazsın. Sen AKP’nin özel kalemi değilsin.”

BUNLAR BOYKOT EDİN BOYKOT

Demirtaş, “Bunları boykot edin boykot, Başbakan’ı çıkartan, canlı yayınlayan her kanalı kapatın, izlemeyin. Sizin ruh sağlığını için söylüyorum, çocuklar korkmasın diye söylüyorum” ifadesini kullandı. 30 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlere 2 hafta kaldığını hatırlatan Demirtaş, ‘ittifak’ iddialarını da değerlendirdi. Demirtaş, “Asla ittifak görüşmesi ya da anlaşmamız yok. AKP ile CHP ile ne büyükşehirde, ne de ilçelerde hiçbir ittifakımız yok. Hiçbir oyumuzun boşa gitmemiz lazım” diye konuştu.

İKTİDARA YÜRÜYECEĞİZ

HDP’ye yönelik saldırıları da değerlendiren Demirtaş, “Dikkat edin her yerde HDP’ye yönelik saldırı var. Çünkü HDP’nin büyüdüğünü, büyüyeceğini görüyorlar. İktidara yürüdüğünü görüyorlar. Biz artık muhalefet partisi olarak yetinmeyeceğiz, iktidara yürüyeceğiz. İlk genel seçimlerde ilk etapta ‘ana muhalefet partisi’, sonrasında da Türkiye’yi yöneten kadrolarla iktidara geleceğiz. Tabelalarımızın, bayraklarımızın indirilmesi, bu kadar çok saldırılmasının altında yatan neden budur” ifadesini kullandı.

ASLA PROVOKASYONA GELMEYİN

Seçim meydanındaki özellikle gençlere uyarılarda da bulunan Demirtaş, “Saldırılar arttıkça sizler de HDP bayrağını daha fazla sahiplenin. Ama asla provokasyona gelmeyin. Seçim büroları, seçim araçları üzerinden provokasyon yapmak isteyebilirler. En küçük bir gerilime asla izin vermeyin. Biz seçim kazanmak üzerindeyiz Adana’da, belediyeyi alacağız. Bunu engellemek için kışkırtmak isteyecekler. Provokasyona asla gelmeyin, sabırla inatla 2 hafta daha çalışın. Bugün meydanlardaki irade, sandığa da yine aynı şekilde yansımalı” dedi.

CEMAAT ARKAMIZDA OLMADI

Demirtaş, konuşmasını da şöyle sürdürdü; “Bizim bugüne kadar halkın gücünden başka hiçbir güce asla tebahımız olmadı. Ne Amerika’sı, ne İsrail’i, ne İngiltere’si, ne cemaati asla arkamızda olmadı, olmasın. Biz Allah’tan başkasına kulluk etmedik, ondan başka kimsenin karşısında diz çökmedik. Halkımızdan başka hiçbir güçle de birlikte yürümedik. Bundan sonra kazanacaksak böyle kazanacağız. Böyle iktidar olacağız.” Demirtaş, 30 Mart’ta 4 büyükşehir belediyesini de kazanacaklarının altını çizdi.

BÖLÜNSEYDİ ÇOKTAN BÖLÜNÜRDÜ

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü de, “Irkçılar çıkıp diyor ki, ‘Demokratik özerlik diyerek, Türkiye’yi böleceksiniz’. Türkiye’yi bölmek isteyenler, isteseydi çoktan bölmüştü. Biz bölünmelerinin önüne geçmek, halkları birbirine yakınlaştırmak istiyoruz. Asıl Türkiye’yi siz bölmek istiyorsunuz. Türk-Kürt, Alevi-Sünni diyerek insanları birbirine kırdırmak istiyorsunuz. Biz buna izin vermeyeceğiz. Biz insanların kardeşçe ve bir arada yaşamasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

‘KÜRDİSTAN’ YAZILI TİŞÖRTLER

Konuşmaların ardından HDP’nin Adana belediye başkan adayları tanıtıldı. Miting alanında bölücü terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan lehine sloganlar açılıp, bayrak ve flamaları taşınması dikkat çekti. Özellikle üzerlerine; ‘Kürdistan’ ifadesi yer alan beyaz tişörtler giyen gençler, yine aynı ifadenin yer aldığı küçük çocuklar da dikkat çekti. Polis, helikopteri sürekli miting alanı üzerinde uçuş yaparken, görevli polisler de alanda adeta kuş uçurtmadı.

 

YORUM YAP