Gündem Adana

ORTAK PAYDA NE?

ORTAK PAYDA NE?
16 Mart 2014 - 13:30

cugiadÇukurova Genç İşadamları Derneği’nin (Çukurova GİAD),  30 Mart’taki seçimlerde Adana’yı yönetmeye talip belediye başkan adayları ile üyelerini buluşturmak amacıyla gerçekleştirdiği ‘Belediye Başkan Adayları Projelerini Anlatıyor’ toplantılarının 2’ncisi CHP’li adayların katılımıyla yapıldı.
Kenti için ses getiren projeleri hayata geçirip, her fırsatta ‘Dünya kenti’ söylemlerini dile getiren Çukurova GİAD’ın toplantısına, CHP’li Adaylardan “Dünya kenti Adana’ sloganı ile seçim çalışmalarını yürüten Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yıldıray Arıkan, Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, Sarıçam Belediye Başkan Adayı Cumali Yakan, CHP İl Başkanı Orhan Sümer, partililer ve Çukurova GİAD üyeleri katıldı. Çukurova Adayı Soner Çetin’in İstanbul’da aynı saatte TV canlı yayını bulunması, Yüreğir Adayı Orhan Bayram’ın da bir programı nedeniyle katılamadığı toplantıda konuşan Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, dernek olarak tecrübeye önem verdiklerini, yıllardır söylemini yaptıkları ‘Dünya kenti Adana’ isteklerinin, Çukurova GİAD üyeleri ile Adana’da yaşayanların ortak paydası, ortak isteği olduğunu söyledi. Adaylara, Adana için 40 projenin yer aldığı Hayalimdeki Adana Proje Kitabı’ndan veren Sakarya, şöyle dedi:
“Biz Çukurova GİAD olarak tecrübeye inanıyoruz. 22 yıllık derneğiz, 160 üyemizle, 15 bin kişiye istihdam sağlıyor, Adana ihracatının 5’te birine tekabül eden 325 milyon dolarlık ihracatı gerçekleştiriyoruz. Biz 22 yıllık dernek olmanın tecrübesiyle güzel işler yapabiliyoruz. O yüzden bir belediye başkanında, özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı’nda belediyecilik tecrübesinin olmasını ben şahsen önemsiyorum. Adana’mız açısından kim kazanırsa kazansın en doğru hizmeti verecek adayın kazanmasını istiyoruz. Bizim artık daha fazla kaybedecek bir şeyimiz kalmadı. Ben çocuklarımın gelecekte de Adana’da yaşacağı bir Adana olmasını istiyorum. Gerçekten dünya kenti vizyonu yolunda ilerleme istiyorum. Giremeyecek olsak bile AB süreci nasıl ülkeye artı koyduysa, Adana’nın dünya kenti olması vizyonunda yürünecek süreç de bize çok faydalı atılımlar, doğru hizmetler getirecektir. Umut fakirin ekmeği. Yıllardır bizi umuda muhtaç ettiler. Önümüzdeki dönemde inşallah gerçek hizmeti alacağız.”
‘TERK EDİLEN DEĞİL, TERCİH EDİLEN ADANA’
Açış konuşması sonrası Arıkan, Karalar ve Yakan, Adana için hazırladıkları projeler ve yapmayı planladıkları çalışmaları anlattılar. Projelerini, Rutin ve Vizyon olmak üzere iki grupta gruplandıran Arıkan, Seyhan ve Çukurova’da başarıyla gerçekleştirdiği belediye başkanlığı görevindeki tecrübelerini Adana’ya taşımak istediğini söyledi. Adana’yı ‘Dünya kenti’ yapmak amacıyla hazırladıkları 160 projenin Adana’nın terk edilen değil, tercih edilen kent olmasını sağlayacağını vurgulayan Arıkan, “Cazibe projeleriyle Dünya Kenti Adana oluşacak. Bu projelerimiz yıllardır Adana’dan giden vasıflı göçünü tersine çevirecek. Adana terk edilen değil, tercih edilen kent olacak. Kentsel dönüşümü yerinde yapacak, bunu TOKİ ile birlikte gerçekleştirmeyeceğiz. TOKİ ile yapılan işlerde her şey Adana dışından. Adana ekonomisine katkısı yok. Biz hem yerinde kentsel dönüşüm yaparak, mülk sahiplerini üzmeyecek, aynı mahallede yıllardır komşu olduğu ailelerden, yakınlarından ayırmayacağız, hem de TOKİ gibi yapmayıp, kent ekonomimize katkı verecek şekilde gerçekleştireceğiz. Zaten işsizliğin yüzde 26,5 ile işsizlikte ilk sırada olan Adana’da hayata geçireceğimiz projeler istihdam yaratacak, işsizliği azaltacak” dedi.
Seyhan’da yüzde 36’nın üzerinde oy alarak seçimi kazanacaklarını bildiren Zeydan Karalar da, Seyhan’da daha iyi hizmet vermek için düzgün, doğru kentsel dönüşüme ihtiyaç olduğunu söyledi. Çıkmaz sokaklarla dolu Seyhan’daki çarpık yapılaşmanın, sosyal, ekonomik, güvenlik başta olmak üzere her alanda büyük sıkıntı oluşturduğunu vurgulayan Karalar, “Göreve geldiğimizde Seyhanlı gerçek belediyeciliğe ve gerçek hizmete kavuşacak” diye konuştu.
Sarıçam Adayı Yakan da, Sarıçam’ın en büyük sorununun imar sorunu olduğunu, bu durumun bölgenin gelişimini engellediğini söyledi. Bu nedenle bölgedeki imar sorununa sona erdirip, Seyhan Baraj Gölü kıyısındaki Sarıçam ilçesini geliştireceklerini ve hak ettiği yere getireceklerini kaydeden Yakan, “Sarıçam, Adana’nın en cazip edilir ilçesi olacak. Sarıçam artık kaderine razı olmayacak. Mevcut planlamalarla gelişmesi mümkün olmayan Sarıçam’ı, plan düzenlemeleri ile çok yıldızlı oteller başta olmak üzere her türlü hizmetin akacağı, yatırımların akacağı bir ilçe yapacağız” dedi.