Ankara Escortları

DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

‘O FİLM DURDURULSUN’

Yayınlanma Tarihi :
‘O FİLM DURDURULSUN’

ümitarifAdana Barosu Çevre ve Kentleşme Komisyonu Başkanı Avukat Ümit Arif Özsoy, Rusya’nın ulusal nükleer enerji şirketi ile Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından Mersin’de, Akkuyu mevkiinde inşa edilmekte olan nükleer güç santrali için hazırlanan tanıtım filminin televizyon ekranlarında boy göstermeye başladığını belirterek, “ Bu reklam halkı aldatıcı düzeyde yanıltmaya yöneliktir. Filmde, santralin Türkiye’nin bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük yatırım olduğuna ve “Türkiye Enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtuluyor” sloganının kullanılmasını doğru bulmamaktayız” dedi                     

Özsoy, konuyla ilgili Tüketicinin Korunması ve Piyasa Yönetimi Genel Müdürlüğü’ne yazılı başvuruda bulunduklarını ifade ederek, ” Akkuyu Nükleer  Santrali Projesi reklam filminin 6112  Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun  ile Yayın Hizmeti Usul ve Esaslara ilişkin Yönetmeliğe tamamen aykırıdır, yayının hemen durdurulması gerekmektedir.” dedi                         

Adana Barosu Çevre ve Kentleşme Komisyonu Başkanı Av. Özsoy, Tüketicinin Korunması Ve Piyasa Yönetimi Genel Müdürlüğüne yazılı başvuruda bulunduklarını belirterek, “Reklam filminde çevreyle barışık algısı yaratılmaya çalışılarak bisikletli çocuklar kullanılmakta, ayyıldızlı forma giyen sporcu, ve Türk bayrağı  bulunmakta “Güçlü Türkiyenin Yeni Enerjisi Akkuyu Nükleer  Santrali” “Türkiye Enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtuluyor” sloganı kullanılmaktadır.

 6112  Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun  ile Yayın Hizmeti Usul ve Esaslara ilişkin Yönetmelikte  yayınlanacak reklamlarla ilgili kurallara yer verilmiştir. Yayın Hizmeti Usul ve Esaslara ilişkin Yönetmeliğe  göre ; reklamlar yanıltıcı olamaz , hizmetin ve imajın özellikleri hakkında aldatıcı düzeyde eksik bilgi abartılı ifade yanıltıcı bilgi verilemez, sağlık ve çevre güvenliğini teşvik edecek unsurlara yer verilemez.

Akkuyu Nükleer  Santrali Projesi reklam filmi 6112  Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun  ile Yayın Hizmeti Usul ve Esaslara ilişkin Yönetmeliğe tamamen aykırıdır, yayının hemen durdurulması gerekmektedir. Reklam filminde bisiklet ve çocuklar kullanılarak temiz enerji imajı oluşturulması dünyanın en tartışmalı teknolojisi olan Nükleer Enerjiyi tamamen zararsız olarak göstermeye çalışmaktadır. Yine reklam filminde büyük çoğunluğu Rus sermayesi ile oluşturulan ve teknolojisi hammaddesi tamamen Rusya’dan temin edilecek olan bu santralin sanki yerli teknoloji ve hammaddeyle üretiliyor dışa bağımlılık sona erdiriliyor algısı oluşturması  da kamuoyunu yanıltmaktadır.” Şeklinde konuştu.

Özsoy, Projenin başından günümüzde geldiği aşamaya kadar birçok hukuk dışılığının olduğuna, ÇED raporlarının tahrif edildiğine, projenin birçok aşamasının yargı denetiminden kaçırılmak istendiğine dikkat çekerek, “Nükleer  Santral teknolojinin geri dönülmez onarılmaz  tehlikesi bir yana, yatırım ve hammaddedeki  bağımlılığıyla, yatırım yapan ülkenin dünya tarihinin en büyük nükleer santral kazası geçmişi olmasıyla kamuoyunda tartışılan bu projenin tanıtım filminin yayından kaldırılmasını talep etmekteyiz”dedi.

YORUM YAP