DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

NASIL BİR ADANA?

Yayınlanma Tarihi :
NASIL BİR ADANA?

adsiiiAdana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD), ‘Nasıl Bir Adana?’ konulu toplantı serisinin ilk bölümünde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana Büyükşehir ve 4 merkez ilçe belediye başkan adaylarını sivil toplum örgütleriyle buluşturdu.

Adana Hilton Otel’de MHP İl Başkanı Mustafa İzgioğlu, MHP İlçe Başkanları, sivil toplum örgütleri ve ADSİAD ailesinin katıldığı toplantının açılışını gerçekleştiren ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez, sivil toplumun kent yönetimlerinde daha etkin olması gerektiğini söyledi. Adana’nın en büyük sorununun plansız büyüme olduğunu belirten Sönmez, Adana’nın geleceği acilen planlanmalıdır. Bu planlama süreci mümkünse önümüzdeki 50 hatta 100 yılı kapsayacak şekilde yapılmalıdır. Planlama, toplumun tüm kesimlerinin katılımıyla çok yönlü olmalıdır” dedi.

Toplumun Adana’yı sahiplenmesinin sağlanması gereğine işaret eden Sönmez,

“Adana hepimizin ortak paydası olmalı. Yıllardır adeta kentin üzerinde duran ölü toprağını atmak gerekiyor. Bu konuda yerel yönetimlere büyük görevler düşüyor. Adana’nın yatırımcıları kaçıran değil yatırımcılara kucak açan, kentin gelişme planına uygun şekilde yatırımcılara kolaylık sağlayan bir kent olması,  işsizlikte şampiyon olan Adana’nın yeniden üreten bir kent haline getirilmesi hem kentin ekonomik kalkınması için hem de kentteki sosyal barış için bir zorunluluktur” diye konuştu.

 

HÜSEYİN SÖZLÜ: “YATIRIMCIYI ADANA’YA ÇEKECEĞİZ”
Süleyman Sönmez’den sonra söz alan MHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü ise, Adana’nın son 15 yıldan daha fazla süredir ivme kaybettiğini, geriye gittiğini belirtti. Adana’da kutup siyaseti yapılmasının önüne geçeceklerini dile getiren Sözlü, “Adana’da kolektif işbirliği dönemini ortaya koymamız gerekiyor. Biz MHP kadroları olarak sıfatımızın arkasına sığınarak kimseye karizma satmayacağız. Adanalı sivil toplum örgütleriyle birlikte hareket ederek bütünlük oluşturacağız. Adana’nın gelecek yüzyıla muhatap olacak hedeflerini tespit edeceğiz. Adana’yı rotasına oturtacağız. Bakış açımızı 5 yıllık yönetim anlayışıyla sınırlamayacağız” dedi.
Adana’da çarpık kentleşmenin önüne geçeceklerini ifade eden Sözlü, şöyle konuştu: “Adana’nın güneyi boşaltıp kuzeyde boğulma pahasına açılan yeni imar alanlarının getirdiği çarpık zihniyeti ortadan kaldıracağız. Öncelikle imar düzenlemelerindeki hukuki sorunları çözeceğiz. Tarım topraklarını ranta ve betona kurban etmeyeceğiz. Çevreci bir belediyecilik modelini de ortaya koyacağız. Özellikle Seyhan, Sarıçam ve Yüreğir’de revizyon, imar, proje ve planlamalarla Adana’ya yeni bir değer katacağız. Modern ve çağdaş şehircilik örnekleri sunacağız. Kentsel dönüşümü yerli müteahhitlerle yapacağız. TOKİ, son dönemde ortaya çıkan bazı olayların kılıflarından bir tanesidir. Adana’yı çağdaş bir şehir haline getirmek Adana ekonomisini canlandırmak istiyoruz. Adana trafiğini rahatlatmak için güney kuşak bulvarı açacağız. Yüreğir’de Mithat Özsan Bulvarı ile Kozan Yolu arasına bir bulvar açarak sanayi ve Karataş yoluna bağlayacak bir bulvar açacağız. Açtığımız bulvarlar da raylı sistem güzergahına uygun olacak. Metroyu da çalışır hale getireceğiz. Yatırımcıyı Adana’ya çekerek kentin finans gücünü artıracağız. Böylelikle sosyal sorunların önüne geçeceğiz. Yeni imar alanlarından ziyade mevcut alanları yenilemek ve revize etmek üzere Adana’da kalkınmada lokomotif hamleleri yapmaya geliyoruz.”

 

ABDULLAH ÇALIŞKAN: “HALKIN BELEDİYESİ OLACAĞIZ”

MHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Abdullah Çalışkan da, Adana’da yaşayanların, siyasilerin, sivil toplum örgütlerinin nasıl bir Adana, nasıl bir Seyhan devralınacağını iyi bilmesi gerektiğini dile getirdi. Çalışkan, “Stratejik yönetimin tüm faktörlerini kullanmak istiyoruz. Seyhan’da yönetim felsefesini değiştirmek istiyoruz. Yönetim felsefesini değiştirirsek her şey değişecektir. Diktatöryal eğilimli yönetim modelini bir kenara iteceğiz. Bunun da en önemli noktası sivil toplum örgütleriyle birlikte yönetimdir. Halkın belediyesi olmaktır” diye konuştu.

Adana’nın ihracatta ilk üçteyken 11. sıraya gerilediğini, sosyoekonomik gelişmişlik endrksinde 18., kamu yatırımlarında son sırada, isizlikte yüzde 26 ile Şırnak’la birlikte birinci sırada olduğunu ifade eden Çalışkan, şunları söyledi:
“Ekonomik rakamlar kadar sosyal rakamlar da üzüntü verici boyutta. Ülkede en çok engelli, öksüz, yetimin yaşadığı bir şehir. Adana 425 bin yeşil kartlının yaşadığı bir şehirdir. Üniversitemizin başarı sırası 81 vilayet içerisinde 61. sıradadır. Seyhan adeta bir Afganistan, Hindistan şehirlerini andırıyor. Seyhan bin 700 çıkmaz sokağıyla dünya rekoruna sahiptir. Büyükşehir olmayı hak etmiş bir ilçedir ancak bir dünya rekorunu elinde bulundurmaktadır. Seyhan’da afet riskli alanların değişim kanunundan yararlanarak bir değişim modeline gideceğiz. TOKİ modeliyle değil yerli işadamlarımızla, belediyenin içinde olduğu yüzde 40 daha ucuz ve daha kaliteli yapılar oluşturacağız. Vatandaşımız malının mülkünün birebir karşılığını alacak. İlave borçlanması olmayacak. Seyhan’da üretim ve istihdam patlaması yaşanması gerekiyor. Seyhan’da E-5’in altındaki bölgeyi SESTİM (Seyhan Ticaret ve Sanayi Merkezi) modeliyle bir ticaret merkezi yapacağız. Dersimize çalışıyoruz iyi bir öğrenci olarak geliyoruz, sınıfı geçeceğimize inanıyoruz.”

 

YÜCEL BAYRAM: “YÜREĞİR, ARKA BAHÇE GİBİ”

MHP Yüreğir Belediye Başkan Adayı Yücel Bayram ise Yüreğir’in adeta arka bahçe konumuna itildiğini söyledi. Adana’nın köklü sorunları olduğuna işaret eden Bayram, “Adana’da tüm sivil toplum örgütleri bir dille konuşmalı. Adana’yı seviyorsak dilimizin ucuyla konuşmaktan vazgeçelim” dedi.

Yerel anlamda kenti umursamayan kişilerin yönettiğini, Adana’nın başta teşvik olmak üzere birçok imkandan yararlandırılmadığını dile getiren Bayram, şunları söyledi:

“Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgesi olan bir Adana’yız ancak OSB yüzde 30 kapasitede çalışıyor. Altyapısıyla en avantajlı bölge fakat yatırım yapan yok. 15 fabrikasında satılık yazan bir OSB var.  STÖ’ler yaklaşık 300 bin üyesi ile Adana ekonomisine en fazla katkı koyan kuruluşlardır ve benim için ayrı bir yer tutacak.
Yüreğir, 357 bin nüfusuyla Adana’nın ikinci büyük ilçesi. Adana’nın arka bahçesi kalmış bir ilçemiz. Akıllı yatırımcıların tercih etmesi gereken bir ilçe. Büyükşehir Belediye Başkanı olacağına inandığımız Hüseyin Sözlü ile birlikte yerel dinamiklerle bir kentsel dönüşümü planlıyoruz. Belediyemizin işlerini hakkaniyet içerisinde Adana firmaları, işçiler, şirketlerle birlikte yapacağız. Yüreğir, yatırıma açık ve cazip bir bölgedir. Yatırımcıya imkan sunmaya geliyoruz. Yüreğir’de maalesef imar, iskanı olan yüzde 7’lik bir bölüm var. Yüreğir’de hiçbir rant düşüncesi taşımadan yatırımcıya yeni imar alanları açacağız. Yüreğir’de 5-6 mahallemizi modern görüntüye kavuşturursak yatırımcı kendiliğinden kapımızı çalacaktır.”

 

ALİ UĞUR AKBAŞ: “ÇUKUROVA’YI TURİZME KAZANDIRACAĞIZ”
Çukurova’da mevcut belediye başkanının asli görevlerini bile yerine getiremediğine işaret eden MHP Çukurova Belediye Başkan Adayı Ali Uğur Akbaş da, “Çukurovalılar’ın 30 Mart’ta belediye başkanının yapamadıklarını göz önüne alarak hareket edeceğine inanıyorum. Halkımızın desteğiyle Çukurova’nın ve Adana’nın talihsiz gidişatını son vermeye geliyoruz” dedi. Çukurova’da bulunan bin 800 sokağın birçoğunun çıkmaz olduğunu dile getiren Akbaş, “Son 5 yılda 110 sokak asfaltlanmış. Bin 700 sokak köstebek yuvası gibi. Yürüyüş parkuru, bisiklet parkuru, balıkçılar pazarı yok, vergi ve tapu daireleri diğer ilçelerde kurulu. Çukurova, bir yoklar şehri” diye konuştu.
Çukurova’da semt pazarı olmayan mahalleler olduğuna işaret eden Akbaş, şöyle konuştu:
“Her mahalleye sosyal tesis yapacağız ama bu tesisler halkımızı soymaya yönelik olmayacak. Hayalpark’a vatandaşımızın parasıyla trilyonlarca lira harcandı ama vatandaşımız hizmetlerden pahalı bir şekilde yararlanıyor. Bizim sosyal tesislerimizde vatandaşımız sembolik rakamlarla faydalanacak. Kar amacı gözetmeden halkın hizmetine sunacağız. Yeni evlenecek çiftlere 60 bin lira bir bedelle konut sahibi yapacağız, yaşlılarımız da bu imkanlardan faydalanacak. Her mahalleye taziye evi kuracağız.
Çukurova’yı, göl kenarını turizme açacağız. Bu bölgede yürüyüş, bisiklet parkuru, marina, doğal park ve bahçeler, gölün içine akvaryum, su oyunlarını geliştireceğiz. Doğayı bozmadan Karslılar köyünden Kabasakal mevkiine kadar iki katlı oteller yapacağız. Adana civarındaki 20 kentte yaşayan insanları buralarda ağırlayacağız. Merkezi Kabasakal’dan başlamak üzere Çukurova Üniversitesi’ne kadar uzanan bölgeye teleferik sistemi kuracağız. Kabasakal’dan Balcalı Hastanesi’ne göl kıyısından 15 dakikada ulaşım sağlanacak. Hep birlikte Çukurova’nın ve Adana’nın menfaatinde buluşalım.”

 

BİLAL ULUDAĞ: “HAKKIMIZI SÖKE SÖKE ALACAĞIZ”

MHP Sarıçam Belediye Başkan Adayı Bilal Uludağ ise “Hayallerimiz ve umutlarımız Sarıçam için” diye başladığı konuşmasında şunları söyledi:

“Hemşerilerimin desteğiyle belediye başkanı seçilmek, ilkeli dürüst bir yönetim şekliyle Sarıçam’ın geleceğini şekillendirmek istiyorum. Sarıçam’ın ötelenmiş, geri kalmış durumunu gidereceğiz. Vatandaşlarımızın ‘Sarıçamlıyım’ demekten onur duyacağı bir proje zinciri hazırladık. İnanıyorum ki; Sarıçam 10 yıl içerisinde tam olarak bir yaşam merkezi haline gelecek.
Sarıçam, bünyesinde Çukurova Üniversitesi ve Organize Sanayi Bölgesi olmasına rağmen hak ettiği ölçüde yatırım alamamıştır. Sarıçam’ı vatandaşın yaşamak için gayret sarfettiği bir ilçe haline getireceğiz. Her sokağı, her mahalleyi ayrı ayrı projelendireceğiz. Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Hüseyin Sözlü ile birlikte Sarıçam’ın hak ettiği payı söke söke alacağız.”

SORU-CEVAP BÖLÜMÜ
Toplantının son bölümünde Adana Genç İşadamları Derneği (AGİAD) Başkanı Tamer Gülcan, Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) Yönetim Kurulu Üyesi Ziya Yamaç ve İşkadınları Derneği (İŞKAD) Yönetim Kurulu Üyesi Ayfer Köni ile davetliler MHP Belediye Başkan adaylarına sorular yöneltti.
ADSİAD’ın bir sonraki toplantısı 8 Mart 2014 Cumartesi günü Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) adaylarının katılımıyla devam edecek.

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış