tipobet

Gündem Adana

Egobet
Celtabet
Youwin

MÜLKİYE MÜFETTİŞLERİ’NDEN BARO’YA ZİYARET

MÜLKİYE MÜFETTİŞLERİ’NDEN BARO’YA ZİYARET
27 Kasım 2013 - 10:17

baro_mulkiye_mufettisleriAdana Barosu’nu ziyarete gelen Mülkiye Müfettişleri ile “Toplumsal Olayların Yönetimi” projesi tartışıldı.

Son dönemde artan toplumsal olaylara sert müdahaleleri nedeniyle eleştirilere muhatap olan emniyet teşkilatına yönelik İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu “Toplumsal Olayların Yönetimi” projesi başlattı. Proje ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri, Baromuzu ziyaret ederek, yönetim kurulu üyelerimizle görüş alışverişinde bulundular.

Baro Başkan Yardımcısı Av. Murat Loğoğlu, Baro Genel Sekreteri Av. Veli Küçük, Baro Saymanı Av. Ümit Büyükdağ Özdemir ve Baro Yönetim Kurulu Üyesi Av. Osman Olcay’ın da hazır bulunduğu ziyarette; özellikle geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin birçok kentinde yaşanan ‘Gezi” ve ‘ODTÜ’  olaylarında, emniyet güçlerinin sivil yurttaşlara karşı hukuk dışı ve keyfi uygulamaları görüşmeler esnasında tartışıldı. Adana’da Haziran ayında yaşanan olaylarla ilişkin gözlem ve görüşler aktarıldı.

Emniyet güçlerinin yasalar çerçevesinde hareket etmek zorunda olduğu sadece 2911 sayılı yasanın değil, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ile onaylanmış uluslar arası normlar çerçevesinde Toplumsal olaylara yaklaşılması gerektiği belirtilerek, bu konuda emniyet güçlerinin mutlaka bilinçlendirilmesi gerektiği yönünde değerlendirmelerde bulunuldu. Mülkiye Müfettişleri Harun Öksüz ve Prof. Hasan Hüseyin Çevik, geçtiğimiz bir yıl içerisinde Türkiye genelinde toplumsal olaylarda keyfi ve hukuk dışı davranan 60 polis hakkında soruşturma başlatıldığı, uzaklaştırma, kademe ilerlememe, kınama ve uyarı cezası işlemleri uygulandığını belirtti. Amaçlarının sivil toplum örgütleri ve medya yöneticilerinin fikirlerini öğrenmek için ziyaretler gerçekleştirildiğini ifade eden yetkililer, “Bu anlamda Baro olarak sizlerden de bizlere yardımcı olmanızı istiyoruz” dediler.

 

taraftarium24

marmaris tekne turuip stresser