Gündem Adana

MİB PERSONELİNE EĞİTİM

MİB PERSONELİNE EĞİTİM
06 Mayıs 2014 - 12:10

mibKitlesel Medya ve Yargı Arasındaki İlişkilerin Güçlendirilmesi Projesi kapsımda Türkiye’de ilk olarak Adana Adliyesi’nde faaliyete geçen Medyaİletişim Bürosu’nun (MİB) açılışına katılan Alman yargı mensupları, projenin medya ile adliyeler arasında büyük bir köprü olacağını söyledi.
Avrupa Birliği ile Adalet Bakanlığı Strateji Daire Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen proje kapsamında Adana’ya gelen Almanya- Düseldorf Mahkeme Basın Sözcüsü Hakim Brigitte KOPPENHÖFER ve Almanya Münster Savcılığı Basın Sözcüsü Savcı Günter RÜTER, Medya İletişim Bürosu çalışanlarına eğitim verdi. Adana Adliyesi’ni, basın mensuplarıyla iletişimi konusunda ‘profesyonel’ olarak gördüklerini vurgulayan yabancı konuklar, proje kapsamında yapılacak çalışmalarla iki taraf arasındaki köprünün daha da güçleneceğini vurguladı. Alman Hakim  Brigitte KOPPENHÖFER ve Alman Savcı Günter RÜTER, ülkelerinde yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteren basın sözcülüğü konusunda eğitim için görevlendirilen hakim, savcı ve iletişim bürosu çalışanlarıyla deneyimlerini paylaşıp, karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

Adalet Sistemine olan güvene güç katacak
2013 yılı Mayıs ayında başlayan ve 2015 yılı Şubat ayına kadar devam edecek olan proje ile yargı ile medya arasında sağlıklı işleyen bir ilişki kurulması ve bu amaçla yargı basın sözcülüğünü kurumsal hale getirilmesi hedefleniyor. Medya ile adalet kurumları arasındaki ilişkinin kurumsal hale getirilmesi ve toplumun adalet sistemine olan güvenini güçlendirmesinin ana tema olarak işlendiği ‘Kitlesel Medya ve Yargı Arasındaki İlişkilerin Güçlendirilmesi Projesi’, Avrupa Birliği eşleştirme projesi olarak yapılıyor. Adalet Bakanlığı’nın yararlanıcı olarak yer aldığı projede Uluslararası Hukuki İşbirliği Alman Vakfı (IRZ) ve
Uluslararası Hukuki İşbirliği Merkezi (CILC) ile Türkiye Adalet Akademisi ile Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ortak kurumlar arasında. Etkinlikler kapsamında Hollanda – Almanya Çalışma Ziyaretleri, Ankara, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Adana Çalıştayları yapıldıktan sonra ilk kez Adana Adliyesi’de açılan Medya İletişim Bürosu’nun ilerleyen zamanlarda Ankara, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’da da hizmete açılması hedefleniyor. Proje kapsamında basın sözcüsü hakim, savcıların, bürolarda görev alacak personelin eğitim almasının yanı sıra adliye muhabirlerine de eğitim verilmesi planlanıyor.