DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

MEDYA VE DEMOKRASİ

Yayınlanma Tarihi :
MEDYA VE DEMOKRASİ

cgcsabahSABAH Gazetesi Bölge Temsilcisi Ve Yayın Yönetmeni Ersin Ramoğlu, demokrasinin gelişmesi ve yerleşmesinde yerel medyanın büyük önem taşıdığını ve önemli katkı sağladığını söyledi. Bu yönüyle demokrasinin temel taşlarından birini oluşturan yerel medyanın, bir yandan da kent dinamiklerinin harekete geçirilerek yerel ekonominin ivme kazanmasında etkili rol üstlenebileceğini belirten Ramoğlu, “Bunun yolu; objektif ve doğru habercilik yapılmasından geçiyor. Bu başarıldığı zaman medya ve gazeteci, meslek saygınlığı ve itibarının yüceltilmesinde de üzerine düşeni yapmış demektir” dedi.

“Medya gezileri” çerçevesinde SABAH Gazetesi’ni ziyaret eden Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC), Bölge Temsilcisi Ve Yayın Yönetmeni Ersin Ramoğlu ve Haber Müdürü Temel Eren ile görüştü. ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, Başkan Yardımcısı Sait Güleç, Genel Sekreter Ömer Üney, Mali Sekreter Sabit Özkeser ve yönetim kurulu üyesi Mutlu Mete’nin hazır bulunduğu ziyarette, mesleki konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

YEREL MEDYA ÖNEMLİ VE DEĞERLİ

Yıllarca muhtelif görevler üstlendiği yerel medyayı “Vazgeçilmez” gördüğünü ve “Şart” olduğunu kaydeden Ramoğlu, şunları söyledi: “Samimiyetle belirteyim ki, yerel medyayı çok önemsiyor ve değerli buluyorum. Ama öncelikle doğru gazetecilik yapılması gerektiğine inanıyorum. Yerel basın habercilik yaptığı zaman tiraj kaygısı yaşamaz, çok okunur. Bugün bazı şehirlerimizde 5 bin, 10 bin satan yerel gazeteler var. Siz yeter ki doğruları yazın. Okuyucu size sahip çıkar. Kentin çözüm bekleyen sorunları yerel medyada doğru habercilik yapılarak dile getirilirse, kesinlikle çözümlenir. Medyada kaliteyi yükselttiğiniz takdirde karşılığını mutlaka alırsınız. Bunu başaramazsanız sıkıntısı yerel ve yaygın medyadaki herkesi bulur. Gazetecilik çok şerefli, kutsal ve bir o kadar onurlu bir meslektir, bu bilinç içerisinde yapılmalıdır.”

KURUMSALLAŞMA SAĞLANMALI

Telekomünikasyon ve kitle iletişim alanındaki başdöndürücü gelişmelerin, yerel medyanın önemini arttırdığını belirten Ramoğlu, günümüz teknolojisinde vatandaşın dünyanın ve ülkenin her yanındaki haberlere rahatlıkla ulaşabildiğini ancak çevresinde, mahallesinde, sokağında neler olup bittiğini merak ettiğini söyledi. Bu boşluğu, yerel medyanın “Habercilik” yaparak doldurabileceğine, bunu başarabildiği ölçüde de kurumsallaşacağına ve yüksek tiraj yakalayacağına vurgu yapan Ramoğlu, “Tabi yerel medyanın günümüzde karşı karşıya bulunduğu sıkıntıları da göz ardı etmemek gerek. ÇGC’nin bu konuda medya sahipleri ile işbirliği içerisinde bulunmasını, çözümü için çaba harcamasını, bu amaçla ziyaretlerde bulunmasını önemli buluyor ve takdir ediyorum. Bu tür faaliyetlerinizde ve genç gazetecilerin yetiştirilmesi konusunda bize düşecek her görevi seve seve yerine getirmeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

ADANA MARKALARI RAFLARDA OLMALI

Bir yandan meslek onuru ve itibarının korunması, medyada karşılaşılan sorunların aşılması için çaba harcarken, bir yandan da gazetecilik mesleğine ilgi duyan yetenekli gençlerin yetiştirilmesi için eğitim çalışmaları başlatacaklarını belirten ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, “ Düzenleyeceğimiz toplantılarda, duayen gazeteci büyüklerimizin, tecrübe ve birikimlerini genç kuşaklara aktarmalarını planlıyoruz. Bunun yanı sıra, Adana ve ilçelerimizin her alanda gelişmişliği yakalayabilmesi, daha iyi noktaya taşınabilmesi için ilgili çevrelerle el ele vererek üzerimize düşeni yapmaya çalışacağız. İlk etapta Adana markalarının bölgemizde ve ülke genelinde raflarda yer almasını,, böylece kent ekonomisinin kalkınmasına destek olmayı hedefliyoruz” dedi. Esendemir, “Destek” sözünden dolayı da Ersin Ramoğlu’na teşekkür etti.

YORUM YAP