DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

MALİYE’YE KRİTİK SORULAR

Yayınlanma Tarihi :
MALİYE’YE KRİTİK SORULAR

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, bazı mükelleflerin vergi cezalarının uzlaşma sonucu sıfırlanma gerekçelerini Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e sordu, “ Merkezi Uzlaşma komisyonunun bazı vergi cezalarının sıfırlanma olayını TBMM gündemine taşıdı.

Demirçalı, TBMM Başkanlığı’na Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, Maliye Bakanlığı Merkezi Uzlaşma Komisyonu’nun vergi cezalarına ilişkin kararları ve bazı vergi cezalarını sıfırlamasının kamuoyunda ciddi tartışmalara yol açtığına dikkat çekti. CHP Milletvekili Ali Demirçalı şöyle dedi:

İNDİRİMİN GEREKÇESİ NEDİR?

“ Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2013 Yılı Faaliyet Raporuna göre bazı firmaların ödedikleri vergilerde yüzde 88’e, bazı cezalarda ise yüzde 99’a varan indirimler uygulandığı görülmektedir. Söz konusu durum Maliye Bakanlığı ve Sayıştay Başkanlığı’nı karşı karşıya getirmiş olup, Sayıştay’ın hazırladığı raporda Merkezi Uzlaşma Komisyonu’nun verdiği bazı uzlaşma kararları eleştirilmiştir. Söz konusu Sayıştay raporunda Gelir İdaresi’nin Merkezi Uzlaşma Komisyon tutanaklarını denetimden kaçırdığı ve söz konusu komisyon kararıyla vergi cezalarının ortalama olarak yüzde 10’unun tahsil edildiği ifade edilmektedir.

Diğer taraftan, yıllar itibariyle bakıldığında denetime katılan personel sayısında büyük azalmalar gözlenmektedir. Nitekim, 2012 yılında denetime katılan personel sayısı aylık bazda 3963 iken, 2013 yılında bu sayı 2933 olmuştur. Doğal olarak bu sayı denetlenen mükellef sayısına da yansımıştır. Bu kapsamda, 2012 yılında denetlenen mükellef sayısı 4 milyon 428 bin kişi iken, 2013 yılında bu sayı 2 milyon 829 bin kişi de kalmıştır. Bunun sonucunda, 2012 yılında kesilen usulsüzlük cezası 150 milyon lirayken, 2013 yılında 95 milyon lira olarak gerçekleşmiştir.

Öte yandan, 2013 yılında Adana ilimizde uzlaşmaya konu olan vergi tutarı 2 milyon 353 bin lira olup, uzlaşma sonucu anlaşılan miktar 1 milyon 721 bin lira olmuştur. Uzlaşmaya konu olan ceza tutarı ise, 6 milyon 460 bin lira olup, uzlaşma sonucunda ceza tutarı 488 bin liraya indirilmiştir. “

UZLAŞMA YAPILAN FİRMA SAYISI NEDİR?

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı’nın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten yazılı yanıt istediği sorular şöyle:

“2013 yılında Türkiye genelinde uzlaşma yapılan kaç firma vardır? Bu firmaların isimleri nelerdir?

Uzlaşma talep ettiği halde uzlaşamayan kaç firma bulunmaktadır? Bu firmaların isimleri nelerdir?

Maliye Bakanlığı Merkezi Uzlaşma Komisyonu tarafından vergi aslı ve cezalarında yapılan indirimlerin gerekçeleri nelerdir?

Bu yapılan indirimlerin gerekçeleri Sayıştay raporlarında bulunmakta mıdır?

Sayıştay raporunda yer alan, Merkezi Uzlaşma Komisyon tutanaklarının denetimden kaçırıldığına yönelik eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Vergi incelemesine tabi tutulan firmalardan kaç tanesine elektronik haciz ve ihtiyati haciz uygulaması yapılmıştır?

2013 yılında yapılan vergi denetimlerinin önceki yıllara göre daha az olmasının nedenleri nelerdir?

Bu yapılan denetimleri yeterli görüyor musunuz?

2013 yılında Adana ilimizde kaç firmanın denetimi yapılmıştır?

2013 yılında Adana ilimizde uzlaşma yapılan kaç firma vardır? Bu firmaların isimleri nelerdir?

2013 yılında Adana İlimizde uzlaşma talep ettiği halde uzlaşamayan kaç firma bulunmaktadır? Bu firmaların isimleri nelerdir?

Adana İlimizde denetim yapan vergi müfettişi sayısı nedir? “

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış