Gündem Adana

KUZEY IŞIKLARI

KUZEY IŞIKLARI
23 Eylül 2013 - 14:36

kuzey_isiklariFinlandiya Adana Fahri Konsolosluğu ve Norveç Büyükelçiliği ev sahipliğinde, 20. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında, Kuzey Işıkları tanıtım kokteyli ve film gösterimleri gerçekleştirildi.

20 Eylül Cuma günü Adana Büyükşehir Belediyesi tiyatro salonunda gerçekleştirilen ve Finlandiya Adana Fahri konsolosu Hüseyin Çomu’nun ev sahipliği yaptığı kokteyle, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, kent protokol üyeleri ve çok sayıda sanatçı ile davetlinin yanısıra Adana, Hatay ve Mersin’in önde gelen isimleri de katıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi tiyatro salonu fuayesinde gerçekleştirilen tanıtım kokteylinin ardından, Ariplex sinemalarında Finlandiya sinemasının önde gelen örneklerinden biri olan “Hamlet Goes Business” filminin gösterimi de yapıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu Fuayesi’nde 19.30’da başlayan kokteylin ardından, 1987 Finlandiya yapımı Hamlet Goes Business isimli filminin gösterimine geçildi.

“Hamlet İş Dünyasında/Hamlet Goes Business” isimli film, para ve güç zaafını anlatıyor. Kuzey sertliği ve yalnızlığını kara mizahla insanlık komedyasına dönüştüren Finlandiyalı Usta Yönetmen Aki Kaurismaki imzalı film, tüm zamanların en trajik kahramanlarından Hamlet’i büyük bir şirkette dönen entrikaların ortasına atıyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi 20. Altın Koza Film Festivali’nin dünya sineması bölümünde, İskandinavya sinemasının en seçkin örneklerinin izleyiciyle buluştuğu ‘Kuzey Işıkları’ başlıklı Finlandiyalı Aki Kaurismaki’nin yanı sıra, İzlandalı Dagur Kari’ye uzanan, beş ülkeden sekiz sinemacının son yıllara damgasını vuran filmleri yer aldı.

Seçkide Finlandiya sinemasından, Kaurismaki biraderlerin büyüğü Maki Kaurismaki imzalı “Zombi ve Hayalet Tren/ Zombie Ja Kummitusjana” (1991) isimli filmde, sisteme uyum sağlamaya gönülsüz bir genç adamın yaşadığı absürd ve komik halleri anlatılıyor.

Norveçli Jens Lien imzalı, dünya festivallerinde baş tacı edilen “Uyumsuz Adam/ The Bothersome Man”de sıradan bir adamın başına neler gelebileceğini mizahla tasarlamış.
“Mutfak Hikayeleri/Salmer fra kjokkenet” (2003) adlı film ise ‘mutfak nasıl işlevsel olmalı’ gibi ‘akılcı’ bir sorudan yola çıkıp hassas insan ruhuna ulaşıyor.

Finlandiya Adana Fahri Konsolosu Hüseyin Nuri Çomu etkinlik ile ilgili “Osmaniye, Mersin, Adana ve Hatay mülki ve idari amirlerinin ve değerli sanatçılarımızın da katılığı böyle bir organizasyonda ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz. Göreve geldiğimizde Fin vatandaşlara ihtiyaç duydukları konularda gerekli yardımı sağlamak, iki ülke arasındaki ticari ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olmak, eğitim ve kültür anlamında bilgi alışverişini sağlamak adına üzerime düşeni yapacağımız sözünü vermiştik. Umarım Kuzey Avrupa ülkeleri ve bölgemiz arasındaki kültürel ilişkiler bugünden sonra da gelişerek artar. Bu ilişkilerin gelişmesine vesile olabilirsek bu bizim iç en büyük mutluluktur. Bu tarihten sonra Adana’da yapılan tüm ulusal ve uluslar arası kültürel organizasyonlarda Finlandiyalı, Norveçli, İsveçli, Danimarkalı sanatçıları misafir etme arzusu içindeyiz. Ayrıca işbirliklerinden ötürü Norveç Büyükelçiliği ve Altınkoza yönetimine de teşekkürlerimizi sunarız” dedi.