Gündem Adana

Akhisarspor MKE Ankaragücü Aytemiz Alanyaspor Antalyaspor İstanbul Başakşehir Beşiktaş Bursaspor Erzurum BB Çaykur Rizespor Fenerbahçe Galatasaray Göztepe Kasımpaşa Kayserispor Atiker Konyaspor Trabzonspor Demir Grup Sivasspor Yeni Malatyaspor

KURTULUŞ KOŞUSUNU MALERBA KAZANDI

KURTULUŞ KOŞUSUNU MALERBA KAZANDI
27 views
06 Ocak 2019 - 1:04

kurtuluskupasi (1)Birinci Dünya Savaşı sonrası 31 Ekim 1918’de Adana’ya gelen Mustafa Kemal Paşa; müttefik Alman General Sanders’le görüşmesinde, generalin “Yenildik… bizim için her şey bitti” sözüne karşılık, “Savaş müttefikler için bitmiş olabilir ama bizi ilgilendiren savaş, kendi istiklalimizin savaşı, ancak simdi başlıyor” karşılığını vermiştir. Nitekim 5 yıl sonra 1923’te Adana’ya tekrar gelen Gazi Paşa, “Bende bu olaylara girişme arzusu ilk kez bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur” diyerek şehrin Milli Mücadele’nin kalbinde ne kadar mühim bir yeri olduğunu vurgulamıştır. Adana ve çevresi 1918 sonlarında Fransızlar tarafından işgal edilmiş, bölgede büyük bir terör ve cinayet dönemi başlamıştır. Çukurova halkı zulüm karşısında örgütlenmiş ve işgale direnmiştir. Yaklaşık 2 yıllık bir mücadelenin sonucunda Fransızlar ağır bir yenilgiye uğratılmış ve komutanları esir alınmıştır. Bu sebeple Fransa Devleti, TBMM Hükümetini tanıyarak barış yoluna gitmek zorunda kalmıştır. İmzalanan Ankara Antlaşması gereği tüm işgalci kuvvetler 5 Ocak 1922’de bölgeyi terk etmiştir.

Kurtuluşu kutlama amacıyla Büyük Saat ve Ulu Camii arasına çok büyük bir bayrak çekilmiş, daha sonra bu olay şehrin simgesi haline gelerek yıldönümlerinde tekrarlanmıştır. Tarihimizin önemli sayfalarından birini oluşturan bu kutlu günün anısına, her yıl olduğu gibi Adana Yeşiloba Hipodromu’nda düzenlenen Kurtuluş Koşusu, tam da kurtuluşun yıldönümünde, 5 Ocak Cumartesi günü gerçekleşti.

kurtuluskupasi (4)4+ yaşlı safkan İngiliz atlarına mahsus (Açık – A2) koşu son derece sulu ve ağır durumdaki kum pistte, sağanak yağış altında koşuldu. Komiserler Kurulu kararıyla BITCOIN’in start almadığı mücadeleye 9 safkan katıldı. Son 200 metrede dış kulvardan temposunu artırıp önlere düşen MALERBA (Divine Light – Seismo / Wolfhound), aldığı avantajı potoya kadar sürdürerek jokeyi Ahmet Çelik idaresinde zafere ulaştı. Ayhan Menzi’nin sahibi, Orhan Anaç’ın da yetiştiricisi olduğu 5 yaşındaki doru erkek safkanın antrenörlüğünü Mustafa Atal yapmaktadır. 8 Aralık’taki Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü Koşusu’nu (KV-8) kazanan MALERBA, ardından son startı olan H. Basri Karabucak Koşusu’nda (G3) da tabelanın son basamağında yer almıştı.

kurtuluskupasi (2)Kum pistte 1400 metre mesafe üzerinden yapılan yarışta Ferit Yardımcı idaresindeki 7 yaşlı safkan HUMBARA (Cuvee – Princesse Des Iles / Royal Abjar) ikincilikte kendine yer buldu. Kariyerinde çoğu Grup koşularda olmak üzere 48 kez piste çıkan ve bunların 44’ünde tabeladan düşmeyerek başarılı bir profil çizen HOT CHOCOLATE (Victory Gallop – Undercover Soldier / Lost Soldier) bugün 4 boy startta oyalanmasına karşın jokeyi Ayhan Kurşun ile üçüncülüğe yerleşti. En son 23 Aralık’ta H. Basri Karabucak Koşusu’na katılan ve MALERBA’nın önünde ikincilik elde eden DOWN TOWN (Rip Van Winkle – Denices Desert / Green Desert) ise bugün favori gösterildiği koşuda dördüncülükte kalarak jokeyi Müslüm Çelik’le tabelayı tamamladı.

kurtuluskupasi (3)Kazanan safkan için bitiriş derecesinin 1.27.44 olarak sonuçlandığı koşuda farklar 1 Boy – 2 Boy – 2,5 Boy şeklinde oluştu. 180.000 TL birincilik ikramiyeli 2018 yılı Kurtuluş Koşusu’nu izlemek için tıklayınız.

Koşudan önce Adana Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı, hipodromu dolduran yarışseverlere bir gösteri sundular.

Yarışın ardından yüksek katılımlı bir kupa töreni düzenlendi. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, kazanan atın sahibi Ayhan Menzi’ye kupasını ve çiçeğini takdim etti.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de jokey Ahmet Çelik’e bir hediye verdi.

Antrenör Mustafa Atal ise çiçeğini Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Şaban Acar’ın elinden aldı.

adanakurtulus5119bSon olarak Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Murat Cevheribucak da Kulübümüz Genel Sekreteri Sadettin Atığ’a günün anısına bir buket çiçek verdi.

Şeref Tribünü’ndeki kupa törenine; CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Tarım İl Müdürü Muhammed Ali Tekin, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, İl Defterdarı Emin Temiz, Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Enver Kutlu Sönmez, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, Yüksek Komiserler Kurulu Üyesi ve Kulübümüz Asli Üyesi Behçet Homurlu ile Asli Üyelerimiz Mehmet Milli ve Halid Milli de katılım gösterdiler.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

© 2019 Gündem Adana Tüm Hakları Saklıdır.

çanakkale masaj salonu çorum masaj salonu osmaniye masaj salonu ısparta masaj salonu yozgat masaj salonu edirne masaj salonu amasya masaj salonu kırklareli masaj salonu elazığ masaj salonu kütahya masaj salonu muğla masaj salonu