DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

KAYITDIŞI EKONOMİYLE MÜCADELEDE YOL ALINDI

Yayınlanma Tarihi :
KAYITDIŞI EKONOMİYLE MÜCADELEDE YOL ALINDI

ATOAdana Vergi Dairesi Başkan Vekili Recep Yavuz, kayıt dışı ekonomiyle ilgili mücadelede önemli yol alındığını belirtirken, sorunun köklü çözümünün sadece Vergi Dairelerinin çalışmalarıyla değil, başta  Odalar, meslek kuruluşları, mükellefler olmak üzere toplumun her kesiminin desteğiyle mümkün olabileceğini söyledi. Vergi Dairesi Başkan Vekili Recep Yavuz, kurum yetkilileriyle birlikte Adana Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Vergi Dairesi Başkan Vekili Recep Yavuz, kamuoyunda vergi bilincinin oluşması, kayıt dışılığın önlenip, kayıtlı ekonomiye geçişin teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen 25. Vergi Haftası’nı, bu yıl 24 Şubat-2 Mart tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlandığını vurguladı. Etkinlikler kapsamında öğrencileri vergi konusunda aydınlatmak amacıyla okullarda vergi konulu konferanslar da düzenleyeceklerini belirten Yavuz, anayasal bir yükümlülük olan verginin kamu harcamalarının en önemli finansman kaynağını oluşturduğunu vurguladı. Adana Vergi Dairesi’nin çalışmalarıyla ilgili bilgi sunumunda bulunan Yavuz, Adana’da toplanan vergi miktarının 2012 yılına oranla 2013 yılında tahakkukta yüzde 15, tahsilatta ise yüzde 10 artış gösterdiğini kaydetti. Adana’nın vergi tahsilatında iller arasında 7. sırada bulunduğunu belirten Yavuz, kentin 4 milyar TL. tutarında pay aldığı genel bütçeye katkısının ise 3 milyar 100 milyon TL. civarında olduğunu söyledi. Recep Yavuz, bu tablodaki yüzde 70 oranındaki gelir/gider dengesizliğinin, Adana’nın gelirlerinin giderlerini karşılayamadığını ortaya koyduğunu da vurguladı.

Türk vergi sistemindeki sorunlardan en önemlisini kayıt dışılığın oluşturduğunu, son yıllarda yürütülen çalışmalarla bu konuda önemli yol alınmasına karşın köklü çözüm getirilemediğini kaydeden Yavuz, “Vergide adaletli yaklaşımı ortaya koyan verginin tabana yayılması anlayışının tam olarak hayata geçirilmesi ancak kayıt dışılığın önlenebilmesiyle mümkün olabilecektir. Ekonomide haksız rekabetin önlenmesi ancak ve ancak kayıt dışılıkla mücadele ile mümkün olabilecektir. Kayıt dışı ile mücadele sadece vergi dairelerine bırakılmamalıdır. Bu konuda en etkili çözüm, mükelleflerimizin, Odalarımızın, meslek kuruluşlarımızın ve toplumun tüm kesimlerinin bilinçlendirilmesi ve bu mücadeleye verecekleri katkı ile mümkün olacaktır” dedi.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe de, Adana Ticaret Odası olarak vergi bilinci ve sorumluluğu konusunda büyük bir hassasiyet gösterdiklerini ifade etti. Menevşe, “Son yıllarda vergi şuurunun oluşmasına paralel olarak kayıt dışı oranında da ciddi anlamda gerilemeler yaşandığına tanık olmaktan mutluyuz. Çünkü düzgün çalışan firmaların haksız rekabet yüzünden sıkıntılar yaşamasına yol açan kayıt dışı ekonomi, aynı zamanda ticari hayatı da itibarsızlaştırmaktadır. Bu anlamda yaptığınız aktiviteler ve başarılardan dolayı sizlere teşekkür ediyor, 25. Vergi Haftası’nın tüm ülkemize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış