DOLAR21,1700% 1.01
EURO22,7326% 1.16
STERLIN26,3660% 0.46
FRANG23,2388% 0.74
ALTIN1.320,97% 0,59
BITCOIN26.772,56-1.595

KARTAL UCUZA ALDANMA SAĞLIĞINDAN OLMA

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
KARTAL UCUZA ALDANMA SAĞLIĞINDAN OLMA

murat_senKurban bayramına sayılı günler kala piyasadaki ucuz kurbanlıklar kafa karıştırıyor. Adana Damızlık Koyun- Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Murat Şen, dişi, yaşlı ve hastalıklı hayvanların ucuz fiyata kurbanlık olarak satılmaya çalışıldığını bu konuda dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarlarının hareketlendiğini belirten Şen, sağlıklı olmayan hayvanların kesinlikle satın alınmaması konusunda uyarılarda bulundu. Bazı üreticilerin elindeki yaşlı, hastalıklı ve dişi hayvanları kurbanlık olarak elinden çıkarmaya çalıştığını ileri süren Şen, “Kurban kesecekler mutlaka küpeli hayvanları tercih etsin. İşin sağlık yönü çok önemli. Kurban ibadettir. İbadetin yerini bulması için mutlaka sağlıklı olması gerekiyor” dedi.

Suriye’deki yönetim boşluğu nedeniyle bu bölgede özellikle Hatay ve Adana’da kaçak getirilen hayvanlarında pazarlanmaya çalışıldığını söyleyen

Şen şöyle konuştu:

“En büyük sıkıntımız Suriye’deki boşluktan dolayı çok kaçak hayvan giriyor. Irak’tan gelende var. Şu anda Adana ağırlıklı özellikle buraya çok geliyor. Bu hayvanlar aşısı kontrolü yapılmadan el altından satılmaya çalışılıyor. Adana’da her yıl kayıtlı 300 bin küçükbaş hayvan yavruluyor. Adana’da her yıl Kurban Bayramı’nda 100 bin küçükbaş hayvanın satıldığı düşünülürse bizim, dışarıdan hatta başka kentten gelecek kurbanlığı da ihtiyacımız kalmıyor. Ancak ne olursa olsun mutlaka sağlıklı hayvan kurban edilmelidir. Hiç bilmeyen bile kurbanlık satın alırken, hayvanın burnun akmamasına, gözünden yaş gelmemesine dikkat etmelidir. Ayrıca alınacak hayvan diri olmalıdır. Kurbanlığın tüyleri kırkılmış olursa semiz olup olmadığı daha rahat anlaşılır.”

YORUM YAP