DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

“KADINLAR ÖZGÜRLEŞMEDEN TOPLUM ÖZGÜRLEŞEMEZ”

Yayınlanma Tarihi :
“KADINLAR ÖZGÜRLEŞMEDEN TOPLUM ÖZGÜRLEŞEMEZ”

seniha_soylugan Birleşik Kamu-İş Adana Bileşenleri sözcüsü, Tüm Yerel-Sen Adana Şube Başkanı Seniha Soylugan, günümüzde sömürü çarklarının en fazla kadın emeği üzerinden döndüğünü belirterek ayrımcılığın ve şiddetin her yerde var olduğunu söyledi. Her yıl Türkiye’de ve dünyada binlerce kadının öldürüldüğünü, taciz edildiğini ve dövüldüğünü vurgulayan Soylugan, “Kadınlar özgürleşmeden toplum özgürleşemez” dedi.

KADININ ÖZGÜRLEŞMESİ ÖNÜNDE BÜYÜK ENGELLER

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı sendikalar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Atatürk Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Birleşik Kamu-İş Bileşenleri adına hazırlanan ortak metni okuyan Tüm Yerel-Sen Adana Şube Başkanı Seniha Soylugan, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin, kadın emeği ve kadın bedeni sömürüsünün, kadın yoksulluğunun, kadın işsizliğinin, çocuk gelinlerin ve okula gönderilmeyen kız çocuklarının, tacizciyi, tecavüzcüyü, saldırganı koruyup kollayan hukuk sisteminin kadınların özgürleşmesi önünde en büyük engeller olarak durduğunu ifade etti.

KADIN CİNAYETLERİ KATLİAM BOYUTUNA ULAŞTI

Soylugan, “Kadınlardan en az üç çocuk isteyen siyasi iktidar, onları sosyal haklardan, iş güvencesinden ve bakım kolaylıklarından da mahrum bırakacak düzenlemeler yapıyor. Böylece kadınların hem daha kolay sömürülmesine, güvencesizleştirilmesine hem de eve kapanmasına giden yollar döşeniyor. Kadın cinayetleri katliam boyutuna ulaşmışken, devlet çıkardığı onca yasaya rağmen kadınların can güvenliğini sağlamada yetersiz kalıyor. Her gün en az üç kadın öldürülüyor ve yasalar kadını değil aileyi korumayı öncelikli görev olarak görüyor” diye konuştu.

KADINLAR HER TÜRDEN AĞIR SALDIRININ HEDEFİNDE

Kadınların erkek egemen toplumun fiziki ve psikolojik şiddetiyle de karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Soylugan, kadınların, dayaktan aşağılanmaya,  istismardan tecavüze, ensestten tacize her türlü ağır saldırının hedefinde olduğunu kaydetti.  Son yıllarda kadın cinayetlerinin yüzde 1400, cinsel taciz ve tecavüzlerin yüzde 38, cinsel istismarın yüzde 53 oranında arttığına dikkati çeken Soylugan, 2002 yılında öldürülen kadın sayısı 66 iken, 2013’ün sadece ilk dokuz ayında bu rakam 842’ye çıktığını aktardı.

“ÇOCUK GELİN SAYISI 181BİNE ULAŞTI”

Siyasi iktidarın, kız çocukların eğitimi konusunda yeterli çabayı göstermediğini ve kız çocuklarının okuldan uzaklaşmasına neden olacak 12 yıllık kesintili zorunlu eğitimi hayata geçirdiğini belirten Soylugan, “Kız çocuklarının özgürleşmesi önüne artık unuttuğumuz yeni engeller çıkarılmıştır. Son 4 yıl içinde resmi kayıtlara geçen çocuk gelin sayısı 181 bine ulaşmıştır. Kadınların siyasetteki yeri de istenilen düzeyde değildir. Evin mutfağı gibi siyasi partilerin mutfakları da kadın için sonuna kadar açıktır. Ancak, karar alma mekanizmalarında kadınlara hala yer yok. Atatürk’ün 79 yıl önce seçme ve seçilme hakkına kavuşturduğu kadınlarımız, TBMM’de yüzde 14.26, yerelde ise ancak yüzde 1.1 oranında temsil edilebiliyor. Sistem, onlara bir vitrin malzemesi gibi davranmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

“KADINLAR ÖZGÜRLEŞMEDEN TOPLUM ÖZGÜRLEŞEMEZ”

Dünya Ekonomik Forumu’nun raporuna göre Türkiye’nin, siyasal katılım, ekonomik eşitlik, eğitim ve sağlık hakkı gibi farklı alanlarda kadın-erkek eşitliği endeksinde 136 ülke arasında 120’nci olduğunu anımsatan Seniha Soylugan, “Yani ülkemiz, kadın erkek eşitliğinin esamisinin okunmadığı son 20 ülke arasındadır. Biz, inanıyoruz ki kadınlar özgürleşmeden toplum özgürleşemez! Barış, demokrasi, eşitlik ve özgürlük gibi insani değerlerin yok sayıldığı bir dünyada kadınlara yer olmadığının farkındayız ve bu nedenle şiddetsiz ve sömürüsüz bir dünya için mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

Katılımcılar basın açıklamasının ardından Eğitim-İş Adana Şubesi’nde düzenlene kokteylde de bir araya geldi.

 

YORUM YAP