Gündem Adana

KADINLAR İSYANDA

KADINLAR İSYANDA
22 Nisan 2014 - 9:27

kadinlarAdana Kadın Platformu, kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin önüne geçilmesi çağrısında bulundu. Platform üyeleri Atatürk Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Kocası tarafından planlı şekilde katledilen Halime Özdoğan için toplanan Kadın Platformu Üyeleri, her gün 5 kadının erkekler tarafından öldürüldüğüne dikkat çekti.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Her gün 5 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü bu coğrafyada kadın cinayetleri hız kesmeden devam ediyor. Bugün burada boşanmak istediği kocası tarafından 25.12.2013 tarihinde planlı birşekilde katledilen Halime Özdoğan için toplandık. Halime Özdoğan evliliklerinin 6. ayında şiddet gördüğü için boşanmaya karar vermişti. Bu süreçte görüşmek için çağrıldığıkocası tarafından ormanlık alana götürülerek katledildi.

Biz kadınlar öfkeliyiz ve isyan ediyoruz; hayatımızı muhafazakar politikalarla kuşatan devlet; katil erkeklere haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulayarak, kadın katliamlarının önüne geçecek kanunları yapmayarak, kadınları koruyacak mekanizmaları oluşturmayarak, sığınma evlerinin sayısını yeterli düzeye getirmeyerek, kadınların katledilmesine destek veriyor.

Kadına yönelik şiddet sadece yasalarda değil, sosyal hayatın her alanında  ekonomi politik uygulamalarda, cinsiyetçi eğitim sisteminde, medyada haberlerin veriliş şeklinde de yeniden ve yeniden üretiyor.
Günde 5 kadının katledildiği ülkemizde ‘ Acil Kriz Masası’ kurması gereken hükümetin aileden sorumlu Bakanı Ayşe Nur İslam konuyu gündeme dahi almayarak kendinden önce bakanlık yapan Aliye Kavaf ve Fatma Şahin’in izinden yürüyor. Cinayetleri değil boşanmaları engellemeye çalışıyor.

Eski Aile Bakanı Aliye Kavaf boşandığı için devletin koruma vermediği ve sonucunda eski kocası tarafından katledilen Ayşe Paşalı davası sonrasında “yasalarımızda eksik yok cinayet münferittir” demişti. 2 Haziran 2011 tarihinde yapılan bu açıklamadan sonra 567 kadın erkekler tarafından katledildi. Kadın cinayetlerinin münferit olmadığını ispat etmek için günde kaç kere katledilmeliyiz?

14 Mayıs 2014 günü Halime Özdoğan davasının ikinci duruşması görülecek. Biz kadınlar, yasta değil isyandayız demek için orada olacağız; Davada erkek adaletin değil, gerçek adaletin geçerli olması,mahkemenin, haksız tahrik ve iyi hal indirimi gibi erkeği ödüllendiren indirimleri uygulamaması için çaba harcayacağız.

Adana Kadın Platformu olarak daha önce de ilimizde yaşanan kadın cinayeti davalarının takipçisi olduk. Takip ettiğimiz davaların büyük çoğunluğunda katil erkekler ağır cezalar aldılar. Bizler, kadın katliamlarına, kadına yönelik şiddete, tacize ve tecavüze karşı en büyük silahımızın “kadın dayanışması” olduğunu artık biliyoruz. Erkek şiddetine karşı, erkek devlet mekanizmasını, erkek yargıyı geriletmenin, kadınlar lehine kazanımlar almanın yegâne yolunun da bu olduğunu düşünüyoruz. Bizler, kadın katliamlarına, kadına yönelik şiddete, tacize ve tecavüze karşı, içimizde büyüyen öfkemizle daha güçlü bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz.”