Gündem Adana

KADIN GİRİŞİMCİLER MEZUN OLDU

KADIN GİRİŞİMCİLER MEZUN OLDU
13 Mart 2014 - 12:52

girisimciAdana Sanayi Odası (ADASO), TOBB Adana Kadın Girişimciler Kurulu, Garanti Bankası ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) işbirliğiyle düzenlenen “Kadın Girişimci Yönetici Okulu” projesi Adana’da ilk mezunlarını verdi, kadın girişimciler sertifika sevinci yaşadı.

ADASO Salonu’nda düzenlenen mezuniyet töreninde konuşan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye’de girişimcilerin yüzde 6’sını kadınların oluşturduğunu, cumhuriyet tarihi boyunca yaklaşık 70 bin kadın girişimci yetiştirilebildiğini, bu sayının yetersiz olduğunu söyledi.

Eğitim programının, Adana ekonomisinin daha yukarılara taşınmasına vesile olacak nitelikte ve önemde olduğunu vurgulayan Kıvanç, “Dünya siyaseti ve ekonomisini dengeli ve sürdürülebilir kılacak özelliklere sahip olan kadın girişimcilerimiz, fırsat verildiğinde erkeklerden daha heyecanlı ve hızlı yol almaktadır. Azminizle ekonomimize büyük ivme kazandıracağınıza inanıyorum” dedi.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, Türkiye’nin, kadın girişimcilere yönelik çalışma yapan ilk özel bankası olduklarını belirterek, bugüne kadar iş sahibi kadınlara ve hakim ortağı kadın olan firmalara toplam 1,9 milyar TL finansman sağladıklarını bildirdi.

Proje kapsamında 7 ildeki eğitimlere katılım sayısının 1000’e yaklaştığını ifade eden Karadere, başarı hikayeleriyle cesaret aşılamak amacıyla Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması düzenleneceğini kaydetti. Karadere, “Pek çok ilham verecek hikayesi olduğuna inandığım Adanalı kadınlarımızı da, bir kez daha yarışmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi Sosyal Sorumluluk Projeleri Direktörü Dr. Işıl Keskin, Adana’da ilk kez gerçekleşen eğitim programında 115 kadın girişimcinin sertifika almaya hak kazandığını, girişimcilere yönelik desteğin sürdürüleceğini belirtti. TOBB Adana Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Aysel Eyüpoğlu ise, kadın girişimcilere engel olunmaması ve fırsat verilmesi gerektiğini vurguladı.

Törende, eğitim programını başarıyla tamamlayan kadın girişimcilere sertifikaları verildi.