Gündem Adana

İŞSİZLİĞİ İŞ ARAYAN GENÇLER ARTIRIYOR

İŞSİZLİĞİ İŞ ARAYAN GENÇLER ARTIRIYOR
07 Mart 2014 - 14:22

bakanSONER KAN 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2007 yılından bu yana Türkiye’nin dünyada en fazla istihdam yaratan ülke olduğunu hatırlatarak, söz konusu dönemde 4.8 milyon kişinin işe yerleştirildiğini söyledi. İşsizlik rakamlarına da dikkat çeken Şimşek, “İşini kaybedenden çok, piyasaya yeni girenlerin iş bulamaması nedeniyle işsizlik de çok cüzi bir şekilde yukarı doğru yükseliş eğiliminde” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin genç bir nüfusa sahip olduğunun altını çizerek, artan işsizlik rakamlarına dikkat çekti. Şimşek, “İşini kaybedenden çok, piyasaya yeni girenlerin iş bulamaması nedeniyle işsizlik de çok cüzi bir şekilde yukarı doğru yükseliş eğiliminde” ifadesini kullandı.

SORUN VE SIKINTILARI DİNLİYORUZ

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Adana’ya gelen Bakan Şimşek, merkez ilçe Seyhan’da yer alan Mısır Çarşısı’nda ziyaret etti, esnafın sorun ve sıkıntılarını dinledi. Burada gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Şimşek, her ne kadar seçim atmosferindeki bir gezi de olsa Türkiye’nin dört bir köşesini gezip, sorun ve sıkıntıları bizzat birinci ağızdan dinlediklerini söyledi.

4.8 MİLYON KARDEŞİMİZE İŞ BULDUK

Türkiye İstatistik Kurumu’nca açıklanan işsizlik rakamlarını da değerlendiren Şimşek, “IMF, OECD ve İLO tarafından açıklanan rakamlara göre 2007 yılından bu yana yani küresel kriz döneminde dünyada en fazla istihdam yaratan ülkelerin başında geliyoruz. 4.8 milyon insana, kardeşimize iş bulmuşuz. Bu bir rekordur. Türkiye’nin nüfusu genç. Çalışma çağındaki nüfus hızla artıyor. İş gücüne katılım oranı son yıllarda yükseldi” dedi.

İŞSİZLİK CÜZİ BİR ŞEKİLDE ARTIYOR

Şimşek, “Türkiye genç bir nüfusa sahip ve doğal olarak daha fazla insan iş arıyor. Dolayısıyla işini kaybedenden çok, piyasaya yeni girenlerin iş bulamaması nedeniyle işsizlik de çok cüzi bir şekilde yukarı doğru yükseliş eğiliminde. Geçtiğimiz yılı yüzde 9.7 de kapattık. Sonuçta yine tek hanede kapattık. Sonuç itibariyle Türkiye’nin büyümesi ve istikrarı önemli” ifadesini kullandı.

HERKES KENDİ İŞİNİ YAPMALI

En ufak bir belirsizlikte faizlerin yükseldiği gibi tüketim ve yatırımların da ötelendiği yorumunda bulunan Mehmet Şimşek, Tabi ki bu da esnaf ve sanayiciye, istihdama olumsuz yansıyor. Bu nedenle herkesin Türkiye’nin istikrarını, itibarını, güven ortamını zedelemedin kendi işini yapması gerekiyor” diye konuştu. Şimşek, son yapılan düzenlemelerle siyasi partilere yapılan yardımlarda aranan yüzde 7 şartının yüzde 3’e çekilmesi de değerlendirdi.

YARDIMLAR ÇOK CÜZİ BİR RAKAM

Bakan Şimşek, “Partilere yapılan yardım, bütçe içerisinde o kadar cüzi bir rakam ki ekonomiyi etkilemez” yorumunu yaptı. Şimşek, daha sonra esnaf gezilerine devam etti. Vatandaşların işsizlikle ilgili şikayetlerini de dinleyen Şimşek, cuma namazının da Yağ Camii’nde kıldı. Mehmet Şimşek, namaz çıkışında camiden çıkan vatandaşlarla sohbet ettikten sonra Adana’nın Ceyhan ilçesine doğru yola çıktı.