Gündem Adana

İNSAN ODAKLI PROJELER

İNSAN ODAKLI PROJELER
16 Mart 2014 - 14:01

burhanettinbulutCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çukurova Belediye Meclis Üyesi Adayı ve Çukurova Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Eczacı Burhanettin Bulut, Çukurova gibi “modern kent” adayı bir ilçede öncelikle “kentli bilinci” oluşturması gerektiğini söyledi.

Bulut, Çukurova İlçesi’nde kurulan ve kendisinin de görev aldığı “Kent Konseyi”nin Çukurova için şans olduğuna dikkat çekerek, “Modernlik betonlaşmayla değil insanla odaklı yönetimle mümkündür. Bu hedefte de Çukurova Kent Konseyi Çukurova için önemli bir şanstır, temeli atılmıştır ancak mutlaka geliştirilmelidir” dedi.

İNSAN ODAKLI PROJELER

Belediyeleri yönetmeye talip olanların öncelikle insan odaklı projeler üretmesi gerektiğini dile getiren Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü yerel yönetimler genel merkez yönetimlerinden farklı olarak o bölgede yaşar ve insana dokunur. Yaşadığı kentin daha demokratik yönetilmesinde, daha sağlıklı, daha yaşanır kent yaratılmasında daha fazla sorumlulukları vardır.  Ancak bakıyoruz ki yerel yönetim adayları sadece hayali çizimlerin gösteriminde bina, yol, köprü gibi projelerle seçmenlerinin karşısına çıkıyorlar. Bu tercih modern kentin sadece modern bina ve yollarla mümkün olduğunu sanmak gibi bir yanılgıdan kaynaklıdır.  Modern, gelişmiş, sağlıklı bir kent demokrasinin yani kentin yönetimine kentlinin tümünün dâhil edilmesi ve toplumu önceleyen projelerinin çokluğu ile mümkündür. Bunun içinde yerel yönetiminin yol haritası mutlaka insan odaklı olmalıdır. İşte bu anlamda ilçemizde var olan Çukurova Kent Konseyi (ÇKK), toplumun tüm kesimlerinin yönetimde temsil edilmesinde önemli bir araç olacaktır.

Çukurova Kent Konseyi (ÇKK)  STK’ların, ilçemize ki dinamiklerin bir araya gelmesi ile yerel yönetimlere aktif katılma ve çözümde ortaklık ilkeleri doğrultusunda kurulmuştur. Diğer kent konseylerinden farklı olarak bilgi ve toplum merkezlidir. Akademileriyle bilimsel çalışmalar yapan mahalle birimleriyle de her mahallede demokrasi yerleşkesi kuran bir yapıdır.  Sosyal belediyecilik anlayışı ile ÇKK mutlaka desteklenmeli ve geliştirilmelidir. Kentsel rantların tüm toplum lehine kullanılmasını sağlayacak mekanizma Çukurova Kent Konseyinin kendisidir.”