Ankara Escortları

DOLAR32,1861% 0.09
EURO34,9044% -0.21
STERLIN41,0350% 0.24
FRANG35,2140% -0.23
ALTIN2.492,69% -0,42
BITCOIN69.816,00-1.598

HERKES SEFERBER OLMALI

Yayınlanma Tarihi :
HERKES SEFERBER OLMALI

Ülke gündeminden ele almaya fırsat kalmıyor ama kentimizin politika dışında ekonomik ve sosyal yaşamını çok yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor. Bunların başında da Irak vatandaşlarına havaalanında vize verilmesiyle ilgili çabalar geliyor. Bu gayret, özellikle sağlık turizminin gelişmesi ve Türkiye ile Irak arasında ticaret hacminin artması açısından çok önemli.

Maalesef henüz sonuç yok
Antalya, Ankara ve İstanbul’da Iraklı kişilere havaalanında vize veriliyor. Bu ülkenin insanları söz konusu kentlere gittiklerinde rahatlıkla işlerini yapıp dolaşabiliyorlar. Aynı uygulamanın Adana’da da yaşama geçirilmesi için sorumluluk duyan bir kesim çaba gösteriyor. Atlasjet’in Çukurova Bölge Müdürü Bahri Yılmaztürk mesela, şirketinin Erbil’e direk sefer koyması için yoğun çaba gösterdi ve başardı. Vize konusunun çözülmesi için sivil toplum kuruluşu temsilcileri de girişim başlattı ama ne yazık ki şimdilik sonuç alınamadı. İçişleri Bakanlığı’nın imzasını bekleyen bu uygulama maalesef henüz yaşama geçirilemedi.

Ortak adım
Bu süreçte kabinede değişiklikler oldu. Değişim vize konusundaki beklentileri arttırdı. Adana Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Kemal Attila’nın çağrısının ardından Adana’daki ticaret ve sanayi odaları ile borsa başkanları, Irak vatandaşlarına yönelik Antalya, Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilen ‘havaalanında vize’ uygulamasının Adana Havaalanı’nda da hayata geçirilmesi için Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’na resmi yazıyla başvurdu. Uygulamanın başlamasıyla birlikte özellikle Kuzey Irak’taki işadamlarının ve sağlık turizmi çerçevesinde çok sayıda hastanın daha kolay kente gelebileceğini bildiren oda ve borsa temsilcileri, vize konusunda Adana’ya da izin verilmesini istedi. Ortay yazıya Adana Ticaret Odası’nda toplantı yapan Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can, Ceyhan Ticaret Borsası Başkanı Memici Güleçyüz, Kozan Ticaret Odası Başkanı Hilmi Baysal ve Kozan Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Yağan imza koydu.

Yazıda önemli tespitler var
Bakanlıklara gönderilen yazıda, “Ülkemizde ihracat gelirleri açısından katma değeri en yüksek ve ithalata bağımlılığı en düşük gelir kalemlerinden bir tanesi olan sağlık turizmi gelirleri bölgemiz sağlık kuruluşları açısından önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Bölgemiz Irak, Suriye ve diğer komşu ülkelerden gelen yabancı hastalara modern hastaneler, seyahat acenteleri ve otelleri ile en iyi sağlık ve konaklama hizmetlerini sunmaktadır. Irak, ilimizin en fazla ihracat yaptığı, en fazla ihracatçının yer aldığı önemli bir ticari ortaktır. Irak vatandaşlarının da bu ilişkiler kapsamında en fazla sağlık hizmeti aldığı il Adana’dır. Irak vatandaşı hastaların hızlı ve sorunsuz bir şekilde ilimize intikali büyük önem arz etmektedir. Öte yandan ilimiz ve Irak arasında dış ticaretin artması için Irak
vatandaşlarının ilimizden yapılan direk uçuşları kullanarak vize sıkıntısı olmaksızın gelmesi büyük önem taşımaktadır” denildi.

‘Güçbirliği yapalım’
Bunun üzerine Dışişleri Bakanlığı’nın ‘uygunluk’ yazısını İçişleri Bakanlığı’na gönderdiğini öğrendik. Bu çok önemli bir gelişme. Güvenlik ve istihbarat organizasyonuyla ilgili prosedürler ve işlemler tamamlanırsa uygulama başlayacak. Ama bunun için kamuoyu oluşturulması çok önem taşıyor. Kente karşı sorumluluk duyan herkesin biraz adım atması gerek. Çünkü hem vize kolaylığı çok önemli hem de Erbil’e başlatılan seferlerin iptal olmaması. Bunun için haydi birlikte ses verelim. Adana için güçbirliği yapalım.

YORUM YAP