Gündem Adana

HAYVANSEVERLERİN ‘KEDİ’ İSYANI

HAYVANSEVERLERİN ‘KEDİ’ İSYANI
17 Şubat 2014 - 8:41

hayvan2Eskişehir’de sahiplendiği kediye işkence yapıp öldüren üniversite öğrencisi Mustafa Can A.’nın serbest bırakılmasına bir tepki de Adana’dan geldi. Sokağa çıkan hayvanseverler, eylem yapıp hayvanlara yönelik şiddetin hapisle cezalandırılmasını istedi.

SONER KAN

Adana’da hayvanseverler sokağa çıktı, hayvanlara yönelik şiddetin Türk Ceza Kanunu kapsamına alınarak, faillerinin cezalandırılmasını istedi.

RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Eskişehir’de sahiplendiği kediye işkence yapıp öldüren üniversite öğrencisi Mustafa Can A.’nın serbest bırakılması, Türkiye genelinde olduğu gibi Adana’da da hayvanseverlerin tepkisine neden oldu. Atatürk Parkı’nda bir araya gelen hayvanseverler, farklı cinsteki köpekleri ile eylem yaptı, taşıdıkları dövizlerle de talep ve isteklerini dile getirdi. Anne ve babaların çocukları ile katıldığı eylemde objektiflere de renkli görüntüler yansıdı.

KEDİ VAHŞETİ TEPKİSİ

Bazı eylemcilerin yüzlerine kedi patisi çizmesi dikkat çekerken, atılan sloganlarla Eskişehir ile birlikte geçtiğimiz hafta Adana’da da bir kedinin sağ arka ayağı ile karnını kesilip, iç organlarının dışarı çıkartılması olayına tepki gösterdi. Burada konuşan Doğayı Hayvanları Koruma Derneği (DOHAYKO) Genel Koordinatörü Metin Yıldırım, sahiplendiği kediyi işkence yaparak öldürdüğü öne sürülen Mahmut Can A.’yı ‘katil’ olarak nitelendirdi.

HAPİS CEZASI VERİLSİN

Hayvana yönelik şiddetin, yere tükürmek veya kapalı alanda sigara içmek gibi basit bir eylem olarak değerlendirilip, ‘kabahat’ olarak görüldüğünü kaydeden Yıldırım, “Hayvan öldürmekle insan öldürmek arası sadece bir adımdır. Bütün katil ve toplum düşmanlarının mazisinde hayvanlara yapılan işkence vardır. Hayvana işkence yapan, vahşet uygulayan, onun yaşam hakkını gasp eden kişiler, hapisle cezalandırılsın” dedi.