DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

GURURUMUZ ÇGC 39 YAŞINDA

Yayınlanma Tarihi :
GURURUMUZ ÇGC 39 YAŞINDA

cgcÇukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin 39.kuruluş yıldönümü kutlandı. Başkan Cafer Esendemir, ÇGC Yönetim Kurulu üyeleri ve gazeteciler ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk koyup, saygı duruşunda bulundu. Daha sonra toplu halde Basın Anıtı’na geçen gazeteciler, burada Anıta çelenk koyup, saygı duruşunda bulunduktan sonra, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, günün anlam ve önemini belirten basın açıklamasını okudu.

Atatürk Parkı’nda yapılan törende Çukurova Üniversitesi Basın Bürosu çalışanlarından Meral Kara Delen ile Milliyet Gazetesi muhabiri Mine Bekiroğlu anıta çelenk koyarken, Basın Anıtı’nda yapılan törende ÇGC eski Başkanlarından Tamer Ünal ile mevcut Başkan Cafer Esendemir ve Yönetim Kurulu üyeleri anıta çelenk koyup, özgürlük meşalesini yaktılar.

cgc2Atatürk Anıtı ve Basın Anıtı’nda yapılan törenin ardından Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ne geçen katılımcılar, burada bir süre oturup sohbet ettiler.

ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, Basın Anıtı’nda yapılan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Esendemir, yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi;

“Değerli meslektaşlarım;

Bugün ülkemiz çok önemli bir süreçten geçerken,  Cemiyetimizin kuruluşunun 39.yıldönümü hep birlikte kutluyoruz.

cgc3Çukurova Gazeteciler Cemiyeti 15 Nisan 1975 tarihinde merhum Çoban Yurtçu Başkanlığında kuruldu. Bugüne kadar Erdoğan Varol, Kurtar Çakın, Çetin Yiğenoğlu ve Tamer Ünal başkanlık görevi yaptı. Huzurunuzda Merhum Çoban Yurtçu başta olmak üzere cemiyetimize büyük emekleri geçen hayatını kaybeden üyelerimizi saygı ve rahmet, diğer  ağabeylerimizi şükranla anıyor ve teşekkür ediyorum.

Çukurova Gazetecilere Cemiyeti Bakanlar Kurulu’nun 15.11.1993 Tarih ve 93/5020 sayılı kararı ile kamu yararına çalışan dernek statüsünü elde etmiştir. Ve Türkiye’de kamu yararına çalışan 5 ilin basın meslek örgütünden birisi olmuştur. Cemiyetimizi bu hakka kavuşturan ağabeylerimize de huzurunuz da teşekkür ediyorum.

Bu cemiyet sizlerle var olmuştur ve var olmayı sürdürecektir.

Aynı coşkuyu ve heyecanı bundan sonraki yıllarda da göstermek en büyük temennimizdir.

Türk Ceza Kanunu’ndan kaynaklanan sorumluluklardan dolayı gazeteciler zor şartlar altında görev yaparken, sansür niteliğinde internet ortamına da yeni kısıtlamalar getirilmek istenmekte, bu konuda sık sık gözdağı verilmektedir. Bununla da yetinilmeyip, Twitter ve You Toube ve Facebook gibi paylaşım siteleri engellenmek istenerek ülkemizin imajı yurt dışında  küçük düşürülmektedir.

Avrupa ve daha ileri ülkeler özgürlükleri genişletirken ülkemizdeki bu kısıtlamalar, demokrasi hakkında söylenenler ile çelişmektedir.

Günümüzde medya zor süreçten geçerken, bayram, yılbaşı ve seçim öncelerinde çıkan korsan gazeteler, meslektaşlarımızı zor durumda bırakmaktadır. Bu mesleği özümsemeyen bazı kişiler ellerindeki kalemi silah gibi kullanarak, etik kurallara aykırı, yargısız infaz yapmaktadırlar. Bu kişiler; karşı tarafın görüşüne başvurmadan, kendi doğruları ile haber yaparken, kendileri ile çeliştiklerini ve kalitelerini de ortaya koymaktadırlar.

Vatandaşlarımızı bu gibi korsan kurum ve kişilere karşı daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Her ortamda ifade ettiğimiz gibi, Türkiye’de yerel medyaya beklenen değer verilmemektedir. Kurum ve kuruluşlar her fırsatta faydalandıkları yerel medyaya destek olmaktan kaçınmaktadır.

Gazeteci arkadaşlarımızın refah düzeylerinin artırılması ümidiyle, Cemiyetimizin 39. yıldönümünü kutluyor, saygılar sunuyorum.”

YORUM YAP