Gündem Adana

canlisonuclar

‘GÜL’E ‘GÜL’E Mİ?

‘GÜL’E ‘GÜL’E Mİ?
azPOLİTİK
azPOLİTİK( politi@gundemadana.com )
376 views
11 Ağustos 2014 - 22:24

GÜL, AK PARTİ’DEN UZAKLAŞTIRILIYOR MU?
cumhurbaskani1Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 12. Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından gözler kabineye ve yeni başbakana çevrildi. AK Parti MYK acil olarak toplandı ve 27 Ağustos’ta olağanüstü genel kurul kararı aldı.

Bu karardan birkaç dakika önce görevini 28 Ağustos’ta Başbakan Erdoğan’a devredecek olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den açıklama geldi. Gül, şüphesiz partisine döneceğini ifade etti. Bu sözlere karşılık AK Parti kongresinin 28 Ağustos’ta yapılacak olması kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden oldu. Çünkü Gül, 27 Ağustos’taki kongre gününe Cumhurbaşkanı olarak gireceği için AK Parti Genel Başkanlığı’na aday olamayacak.
Kongre tarihinin dikkat çekici olması kulislerde Abdullah Gül’ün partiden uzaklaştırılmak istendiği, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan olmasının önünün kesildiğine yönelik yansıdı. Başbakan Erdoğan’ın genel kurulda genel başkan olacak kişinin aynı zamanda başbakan olacağı söylemi de bu yorumları neredeyse kesinleştirdi.
Erken seçim iddialarına da karşı çıkan Erdoğan’ın istedikleri olursa Abdullah Gül, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan olabilmek için 2015 genel seçimlerini beklemek zorunda kalacak.