Gündem Adana

MÜCADELEMİZ SÜRECEK

MÜCADELEMİZ SÜRECEK
07 Mart 2014 - 9:43

kadin (2)Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, Türkiye Cumhuriyeti’nin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş ve muasır medeniyetler seviyesine kadınların her alandaki etkinliğiyle ulaşılabileceğini bildirdi.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yazılı açıklama yapan Av. Rukiye Çinkılıç, ABD’deki bir tekstil fabrikasında grev yapan işçilerin polis tarafından fabrikaya kilitlenmesinin ardından çıkan yangında yanarak hayatını kaybeden 129 kişi arasında bulunan çoğu kadının dünya kadınlarının mücadele yolunu aydınlatan birer ışık olduğunu vurguladı.
Anadolu kadının tarih boyunca büyük emek sarfettiğini, çift sürüp tarlayı ektiğini, milleti kurtuluşa ve zafere ulaştırmak için gecesini gündüzüne kattığını ifade eden Av. Çinkılıç, günümüz Türkiye’sinde kadın mücadelesinin devam ettiğini dile getirdi.
CHP’liler olarak nüfusun yüzde 50’sini oluşturan kadınların yönetimlerde de yüzde 50 oranında temsil edilmesine olan inançlarıyla mücadele verdiklerini vurgulayan Av. Çinkılıç, kadınların güvencesiz çalıştırılmasına, küçük yaşlarda çalıştırılmaya veya okullarından uzaklaştırılarak gelin olmaya zorlanan çocukların gözyaşlarına kayıtsız kalamayacaklarını söyledi.
Kadınların başta siyaset olmak üzere iş dünyasında, eğitim, kültür-sanat ve sporda ön saflarda yer almasıyla birlikte Türkiye’nin uluslar arası platformlarda daha etkin temsil edileceğini belirten Av. Çinkılıç, “Kadınlarımızın öncelikle çalışma hayatına katılmalarının önü açılmaladır. Kadına karşı her türlü ayrımcılığı ve şiddeti şiddetle reddediyoruz. Her türlü olumsuz ekonomik ve sosyal koşulda yoksulluğa, haksızlığa ve ötelenmişliğe en önce maruz kalan kadınlarımızın örnek fikirlerine, hoşgorüsüne ve duyarlılığına olan inanç samimiyetle gün yüzüne çıkmalıdır” dedi.
Kamu yönetimlerinde, siyasette, karar mekanizmalarında kadın sayısının artırılması için mücadelelerinden taviz vermeyeceklerini dile getiren Av. Rukiye Çinkılıç, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde dünya kadınlarına sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler diledi.