Ankara Escortları

DOLAR32,1848% 0.01
EURO34,9624% -0.1
STERLIN40,9575% 0.02
FRANG35,3446% -0.02
ALTIN2.506,66% -0,15
BITCOIN69.677,960.132

GÖZALTILARA PROTESTO

Yayınlanma Tarihi :
GÖZALTILARA PROTESTO

zamanGazetecilerin gözaltına alınması Adana’da protesto edildi. Adana Adliyesi’nde toplanan yüzlerce vatandaş okuru, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ‘Özgür basın susturulamaz’ diye haykırdı. Ellerinde Türk bayrakları ve “Herkes sussa zaman susmaz, bunu da yaz tarih, demokrasi zamanı, zaman zamana sahip çıkma zamanı, Alo diyenlere efendim demeyeceğiz” şeklinde dövizler tutan vatandaşlar, “Zulme boyun eğmeyeceğiz, Allah var gam yok, Özgür basın susturulamaz.” şeklinde slogan attı. Yerel ve ulusal basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, CHP İl Başkan Yardımcısı Cihangir Tümtürk ile Demokratik Gelişim Partisi İl Başkanı İbrahim Ünlütaşkıran’ın da destek verdiği programda basın açıklamasını yapan Zaman gazetesi Bölge Yayın Temsilcisi Bilal Öğütçü, Türkiye’de demokrasi ve basın özgürlüğü adına çok acı günlerin yaşandığını söyledi.

zaman3 zaman2Başta Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı olmak üzere bir çok gazetecinin temelsiz suçlamalarla gözaltına alındığını ifade eden Öğütçü, “Ülkemizde basın özgürlüğü son dönemde ne yazık ki sert bir düşüş yaşıyor. Dünyanın önde gelen gözlemci kuruluşlarından Freedom House da bunu tespit ederek kısa süre önce Türkiye’yi ‘özgür olmayan’ ülkeler kategorisine indirdi. Bugünkü toplu gözaltılar da geriye doğru atılmış bir başka büyük adım.” dedi.

Zaman Medya Grubu’nun 1980’lerden bu yana Türkiye’nin özgürleşmesi, ileri demokrasiler ve Avrupa Birliği ile entegrasyonu, yurtta ve dünyada barış adına güçlü bir ses olduğunu belirten Öğütçü, şöyle devam etti: “Özellikle hükümet marifetiyle gazetecilere ve basın kuruluşlarına yıldırma ve yasal tacizlerin yaygın hale geldiği son birkaç yıldır, her ne pahasına olursa olsun cesaret ve ısrarla görevimizi yapmayı sürdürdük. Medya grubumuzdan ve diğer yayın kuruluşlarından arkadaşlarımıza bugün yapılan saldırı, yayınlarımızın doğruluğunu teyit etmektedir. Türkiye halkı ve tüm dünya emin olsun ki; asla korkuya esir olmayacağız. Zorbalığa boyun eğmeyeceğiz. Bu karanlık dönemin bir gün geride kalacağına ve Türkiye’nin, basını tamamen özgür, ileri bir demokrasi olacağına inancımız tamdır.”

Aktif Eğitimciler Sendikası Adana Şube Başkanı Ömer Yılmaz’da ülkede her geçen gün nefes almanın biraz daha zorlaştığını kaydetti. Uluslararası sözleşmelerle garanti altına alınmış temel hak ve özgürlüklerin ihlal edildiğini bildiren Yılmaz, “İşin kötü tarafı bu vahim ihlallerin bizzat yöneticiler eliyle gerçekleştiriliyor olmasıdır.” ifadesini kullandı. Medyaya dönük doğrudan veya dolaylı baskılar yüzünden son bir yılda 2 bine yakın gazetecinin işsiz kaldığını hatırlatan Yılmaz, “Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü verilerine göre, Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasında Türkiye 180 ülke içinde 154. Sıraya gerilemiştir. 17.25 Aralık’tan buyana ülkede bir asra yetecek yanlış yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.” diye konuştu.
Adliye önünde Kur’an-ı Kerim okuyup, dua eden Zaman okurları, açıklama sonrası dağıldı.

YORUM YAP