Gündem Adana

GIDA FİYATLARI YÜKSELECEK

GIDA FİYATLARI YÜKSELECEK
27 Mayıs 2014 - 12:10

bugdayTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Semih Karademir, ülkemizde buğday üretiminin yıllık 20-22 milyon ton civarında olduğunu 2014 yılında yüzde 30’a varan kayıp beklendiğini belirtti. Karademir, Türkiye genelinde etkili olan kuraklığın buğday rekoltesini düşürdüğünü, gıda fiyatlarını da yükselteceğini kaydetti.
Çukurova Bölgesi’nde hasadına başlanan buğdayın üretim maliyetiyle ilgili basın toplantısı düzenleleyen Semih Karademir, “Türkiye’de ilk hasadı yapılan buğdayın üreticiye maliyeti 1 kilogramda 85 kuruştur. Yüzde 20’lik üretici karıyla birlikte buğdayda en az 1 lira alım fiyatı açıklanmalıdır. Ancak Toprak Mahsülleri Ofisi hala buğday alımı yapmadı. Piyasada da buğday 80-85 kuruşa satılıyor. Yetkililer üreticiyi tüccarın inisiyatifine bırakmasın” dedi.
Yağış yetersizliği nedeniyle Çukurova Bölgesi’nde yapılan ilk hasatta verim kaybının net olarak görüldüğünü aktaran ZMO Adana Şube Başkanı Semih Karademir, şunları kaydetti:
“Bu yıl verim kaybı olacağını zaten bekliyorduk. Ülkemizde yıllık buğday üretimi 20-22 milyon ton arasında iken bu yıl yüzde 20-30’luk bir verim kaybı olacağını bekliyoruz. Üretim 15-17 milyon ton arasında kalacak gibi. Bölgemiz Türkiye buğday üretiminin yüzde 5-6’lık kısmını karşılıyor ve burada da ciddi oranda verim kaybı var. Yaşanan kuraklık ve don gibi olaylar maalesef üretimi düşürdü. Bu da gıda fiyatlarına tüketici açısından olumsuz yansıyacaktır. Fiyat yükselecektir. Kuraklık nedeniyle hayvansal üretim maliyetleri de artar ve mesela et fiyatları da yükselir. Bu nedenle rekolte kaybından dolayı üreticiye verilen destekleme primleri gözden geçirilsin.”

TMO’YA ÇAĞRI
Toprak Mahsulleri Ofisi’ni üretilen buğdaya sahip çıkmaya davet eden Semih Karademir açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Buğday hasadı ilimizin erkenci bölgesi olan Karataş ilçesinde başlamıştır. Bölgemiz ülkemiz içerisinde buğday hasadının ilk yapıldığı yerdir. İlk hasadın yapılması fiyatların oluşması ve piyasaya yön vermesi açısından önem arz etmektedir. 2014 yılı ülke genelinde olduğu gibi ne yazık ki bölgemizde de yağışların yetersiz olmasından dolayı verimlerin hem ülke genelinde hem de bölgemizde düşük olacağını tahmin ediyorduk. Nitekim bölgemizde yapılan ilk hasatlarda verimlerin beklentilerin altında olduğunu tespit etmiş durumdayız.
Ülkemizde buğday üretimi yıllık yaklaşık 20-22 milyon ton civarında iken 2014 yılında bu miktardan yüzde 20 -30’luk bir kayıp olacaktır. İlimiz bu üretimin yaklaşık yüzde 5-6 lık kısmını karşılamaktadır. Bölge üreticilerimizin kötü doğa koşulları ile mücadele [kuraklık, don, fırtına] ederek bin bir emekle üretmiş oldukları buğdaydan para kazanmaları oldukça önemlidir. Çünkü buğday arkasına yapacağı ikinci ürün mısır, soya, pamuk, susam tarımı için finans yaratacaktır. Aksi taktirde üretici ya kredilere boğulacak veya arazisini boş bırakacak ve ithalatçılara gün doğacaktır.
Ziraat Mühendisleri Odası Tarla Bitkileri Komisyonu yapmış olduğu çalışmalarda 1 kg buğdayın maliyetinin 0,85 TL olduğunu hesaplamıştır. Yüzde 20’lik karlılık ve sürdürülebilir bir tarım için üreticinin buğdayı en az 1 TL fiyat ile satması gerekmektedir. Yine odamız komisyonun yaptığı çalışmalarda bugüne kadar çiftçinin kara gün dostu olan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin piyasada buğday alımı yapmadığını ve fiyat ile ilgili herhangi bir tasarrufta bulunmadığını tespit etmiştir. Anlaşılacağı üzere üretici yine tüccarın inisiyatifine bırakılarak kaderine terk edilmiştir. Buğday rekoltesinin düşük çıkmasından dolayı, üreticiler zor duruma düşecektir, bundan dolayı yetkilileri
-Destekleme primini gözden geçirmeleri
-Ülke genelinde don zararından etkilenen üreticilere getirilen kredilerin ötelenmesi durumunu kuraklıktan etkilenen üreticilere de aynı hakkın verilmesi,
-Toprak Mahsulleri Ofisi’ni rekoltenin düşük olmasından dolayı ve güvenli yarınlar için ithal edilen değil, üretilen buğdaya sahip çıkmaya davet ediyoruz.”
ZMO Adana Şubesi’ndeki basın toplantısına ZMO eski Şube Başkanlarından Ayhan Barut, Yönetim Kurulu Üyeleri Ayten Dolançay, Abdullah Doğan ve Barış Kurtaran da katıldı.

ADANA İLİ 2012-2013 ÜRETİM DÖNEMİ

BUĞDAY MALİYETİ

MASRAF UNSURLARITL/Da
TARLA KİRASI120
TOHUM BEDELİ30
GÜBRE BEDELİ60
GÜBRELEME İŞÇİLİĞİ12
İLK SÜRME12
İKİLEME9
DİSKARO8
TAPAN SÜRGÜ8
EKİM14
TOHUM KAPATMA5
ZİR. MÜC. İLAÇ BEDELİ17
ZİR. MÜC. İŞÇİLİĞİ5
HASAT15
ÜRÜNÜN PAZARA TAŞINMASI5
TOPLAM320
ARAZİ KİRASI HARİÇ12
Yapılan Masrafların Normal Faizi (% 6) 
Genel İdari Giderler ( % 3)10
GENEL TOPLAM342
Ortalama Verim (kg)400
1KG DANENİN MALİYETİ (TL)0,85
1 KG BUĞDAYIN OLMASI GEREKEN 
ALIM FİYATI (TL) (% 20 ÜRETİCİ KARI İLE)1,00

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin