Ankara Escortları

DOLAR32,1978% 0.05
EURO34,9865% -0.03
STERLIN40,9488% 0.05
FRANG35,3860% 0.11
ALTIN2.512,57% 0,08
BITCOIN70.959,995.878

EMO ADANA ŞUBESİ’NDE YENİ DÖNEM

Yayınlanma Tarihi :
EMO ADANA ŞUBESİ’NDE YENİ DÖNEM

emo_genel_kuruluTMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesi 15. Olağan Genel Kurulu’nda Mehmet Mak yeniden başkan seçildi.

Mak, genel kurulu sonunda yaptığı konuşmada, yeni dönemde de mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti. TMMOB ve odalarını denetlemeye kalkan iktidarın bizzat kendisinin temizlenmeye ihtiyacı olduğunun 17 Aralık operasyonu ile ortaya çıktığını belirten Mehmet Mak, şöyle konuştu:

“EMO olarak bugüne kadar bilimsel ve teknik anlamda yanlışlıklara, hukuka aykırılıklara karşı mücadele verdik, bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. TMMOB ve bağlı odaları, hiç eğilip bükülmeden, karanlığa karşı aydınlığı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, ırkçılığa karşı kardeşçe bir arada yaşamayı, savaşa karşı barışı, baskı ve zora karşı özgürlük ve demokrasiyi savunmaya devam edecektir.

AKP iktidarı döneminde, Anayasa ve yasalarla belirlenmiş olan meslek odalarının görev ve yetki alanına müdahaleler son hızla devam etmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde kurulan Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü, meslek odalarının görevlerini elinden almaya, kentsel dönüşüm sürecinde bu örgütleri işlevsiz hale getirmeye çalışmaktadır.

İktidar, 12 Eylül Darbesinin antidemokratik düzenlemesine dayanarak 17 Aralık 2013 tarihinde yayımladığı Bakanlar Kurulu Kararı ile aralarında Elektrik Mühendisleri Odası`nın da bulunduğu 11 odanın idari ve mali denetimini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`na verdi.

Odamız bugüne kadar idari ve mali olarak demokratik yapısı içerisinde seçimlerle oluşan denetim kurullarınca ve genel kurul süreçleriyle işleyişini sürdürmektedir. TMMOB ve bağlı odalar tüm gelirlerini üyeleri üzerinden elde etmekte bunun dışında genel ya da yerel hiçbir kamu kaynağından pay almamaktadır. Dolayısıyla tüm gelir ve giderlerinin hesabını da düzenli olarak üyelerine vermektedir.

Odaların idari ve mali denetim adı altında bakanlıkların vesayeti altına alınması, iktidarın ileri demokrasi söylemi altında mutlak güç dayatması anlayışında olduğunu bir kez daha göstermektedir. Siyasal iktidarın bu müdahalesinin ardındaki amacı açıktır. Karar ve uygulamalarının mesleki, bilimsel ve teknik anlamda değerlendirilmesine ve denetlenmesine engel olmak. “

EMO yeni yönetim kurulu Mehmet Mak,  İlhan Yıldırım, Barış Cem Özdoğan, Derya Olpak Kardeş, Bilal Tanburoğlu, Sayim Ergül, Erdal Çiçek Demir, Yedek Yönetim Kurulu üyeleri ise Duran Kaya, Erol Ayas, Oral Özkartal, Timur Kurt, Mustafa Demiral, Aytaç Sağır ve Uğur Hanlı’dan oluştu.

YORUM YAP