Ankara Escortları

DOLAR32,2159% 0.13
EURO34,9943% 0.02
STERLIN40,9737% 0.04
FRANG35,3710% 0.16
ALTIN2.507,07% 0,16
BITCOIN70.126,68-1.248

DÜNYAYA İLHAM VEREN ADANALI

Yayınlanma Tarihi :
DÜNYAYA İLHAM VEREN ADANALI

Genç Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Celal Karadoğan, Birleşmiş Milletler’in (BM) gençlik alanında açıkladığı “Dünyaya İlham Veren 10 Gönüllü” listesinde yer aldı. Karadoğan listeye Türkiye’den giren tek kişi olma başarısını gösterdi. Engelli birinin dünyaya ilham veren gönüllü olmasının alışılmışın dışında bir durum olduğunu kaydeden Celal Karadoğan, “Çünkü genelde, engelsiz insanlar engelli insanlara gönüllü olur. Tam tersi işleyen bir süreç oldu. Ülkemizden engelli birinin, ‘BM Dünyaya İlham Veren 10 Gönüllü’ arasında yer alması, ülkemizde gönüllülük alanında çalışma potansiyeli olan gençler için iyi bir örnek teşkil edecektir” dedi.

11 aylıkken geçirdiği çocuk felci tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren Celal Karadoğan, 1996’da Adana Engelliler Spor Kulübü’nde tekerlekli sandalye basketbolu oynamaya başladı. 7 yıllık basketbol yaşamında 2 kez Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı ile Avrupa Şampiyonası’na katılan Karadoğan, geçirdiği sakatlık nedeniyle basketbolu bırakmak zorunda kaldı. Spor yaşamını masa tenisi oynayarak sürdüren Karadoğan, katıldığı Avrupa Şampiyonaları’nda elde ettiği deneyimleri ve gözlemleri doğrultusunda engellilerin eğitim sorununa çözüm üretmek için arkadaşlarıyla birlikte 2005’te Genç Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü’nü kurdu.

DÜNYAYA İLHAM VEREN 10 GÖNÜLLÜ’DEN BİRİ

Engellilerin toplumsal yaşama eşit ve etkin katılımı için yoğun bir mücadele sürdüren Karadoğan, sürdürdüğü zorlu mücadelenin ödülünü BM’nin “Dünyaya İlham Veren 10 Gönüllü”sü arasında yer alarak aldı.

6 yıl önce atletizm antrenörü Sanem Karadoğan ile evlenen ve şu anda 5 yaşındaki oğlu Deniz’le mutlu yaşamı sürdüren Celal Karadoğan, Genç Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü çatısı altında hem kendilerini hem de kulübü geliştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Kulübün masa tenisi, atletizm ve yüzme branşlarında 17 lisanslı sporcusunun bulunduğunu dile getiren Karadoğan, “Sporcularımız ulusal ve uluslararası yarışmalara katılıp başarılı sonuçlar elde ediyorlar. Kulübümüzün adı Genç Engelliler olsa da engelsiz çocuk ve gençlerle de çalışıyoruz. Son 4 yılda bin 100 engelsiz genç, masa tenisi, basketbol, voleybol branşlarında ve kültür-sanat alanında gerçekleştirdiğimiz atölyelere katıldı” diye konuştu.

 

“ENGELLİLİĞE HAK TEMELLİ BAKILMASI GEREK”

Tek amaçlarının eğitim olduğunu kaydeden Karadoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Engelli ve engelsiz gençlerin birarada olması önemli ama engelsiz insanların engellilik konusuna hak temelli bakmasıyla ilgili ciddi sorunlarımız var. Ne yazık ki Türkiye’de engelli bireyler çok saygın bir noktada değiller. Bu anlamda biz bir yandan başarılı engelli sporcular yetiştirmeye gayret göstermek bir yandan da engelsiz gençlerin engellilik konusuna hak temelli bakması için çaba sarf ediyoruz”
BAŞARILI ÇALIŞMALARIN ÖDÜLÜ

Bugüne kadar sürdürdükleri başarılı çalışmaların sonucunda Birleşmiş Milletler’in “Dünyaya İlham Veren 10 Gönüllü” listesinde yer aldıklarını ifade eden Karadoğan, “Uzun zamandır engellilerle ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Bu listeye de sanırım bugüne kadar engelli ve engelsiz gençlerle yaptığımız çalışmalar sayesinde girdik. Engelli birinin dünyaya ilham veren bir gönüllü olması, alışılmış bir durum değil, Çünkü genelde, engelsiz insanlar engelli insanlara gönüllü olur. Burada tam tersi işleyen bir süreç oldu” şeklinde konuştu.

Türkiye’den engelli birinin, “BM Dünyaya İlham Veren 10 Gönüllü” listesinde yer almasının, gönüllülük alanında çalışma potansiyeli olan gençler için iyi bir örnek oluşturacağını dile getiren Karadoğan, “Engelli gençlere de iyi örnek olacaktır. Çünkü ben bütün hayatımı gönüllülük üzerine kurdum. 14 yaşında futbol oynayan çocuklara hakemlik yapıyordum. Gönüllü olma sayesinde çok güzel bir eşe, pırlanta gibi bir evlada ve güzel bir yaşama sahibim. ‘Dünyaya İlham Veren 10 Gönüllü’ arasında yer almanın ekonomik bir getirisi yok. Daha çok prestijle ilgili getirisi var. Belki bu sayede engelli gençlerin gönüllü olmasıyla ilgili bir proje başlatılabilir. Manevi açıdan bu işin çok getirisi var. Gönüllülüğü teşvik etmek ve yaygınlaşması için üniversitelerle çalışmalar yapacağız” dedi.
LİSTEDE KİMLER VAR?
Türkiye’den Celal Karadoğan’ın bulunduğu ‘Dünyaya İlham Veren 10 Gönüllü’ listesinde, Bangladeş’ten Jege Otho, Vietnam’dan Vuong Thi Dung, Yemen’den Mohammed Geber, Guatemala’dan Karina Garcia, Ukrayna’dan Dmytro Say, Peru’dan Diago Ruwasunchis, Liberya’dan Bukola Ayanwale, Etiyopya’dan Tena Kebena ve Mozambik’ten Osvaldo Lovrenco da yer aldı.

YORUM YAP