DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

DİŞ HEKİMLERİ’NDE SEÇİM HEYECANI

Yayınlanma Tarihi :
DİŞ HEKİMLERİ’NDE SEÇİM HEYECANI

dishekimleriAdana Diş Hekimleri Odasında seçim heyecanı başladı. Dt. Hasan Yaman’ın hazırladığı tek liste ile seçime gidilen seçimde Dt. Yaman, Adana Diş Hekimleri Odasının her gün daha da güçlendiğinin altını çizdi.

Divan Başkanlığını Dt. Adem Goncanın yaptığı kongrede Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Adana Dişhekimleri Odası Başkanı Dt. Hasan Yaman, “Başta Onursal Başkanımız Dt. M. Asım Savaş olmak üzere kaybettiğimiz tüm meslektaşlarımızı rahmetle anıyorum. Hasta olan meslektaşlarıma acil şifalar dilerken, bu dönemde aramıza katılan meslektaşlarımıza da hoş geldiniz diyorum. Kamu kurumu niteliğinde olan Adana Diş Hekimleri Odası, Türk halkının ağız-diş sağlığı standardını yükseltmek üzere çalışmalar yapmak ve meslektaşlarımızın haklarını korumak Seçilen oda yönetim kurullarının kanunla belirlenmiş görevleri arasındadır. Ülkemizde yapılan araştırmalar ne yazık ki diş çürüğü ve diş eti hastalıklarının toplumda çok yaygın olduğunu ve farklı yaş gruplarında ortalama çürük+dolgulu diş+çekilen diş sayısının 6.3 iken, 65 yaş ve üstü bireylerde de total dişsizlik oranının % 67 düzeyinde bulunduğunu göstermektedir. 2011 yılında yayınlanan Birleşmiş Milletler Siyasi Deklarasyonunda; yılda 36 milyon insanın ölümüne sebep olan bulaşıcı olmayan hastalıklar (kardiyovasküler hastalıklar, diabet, solunum yolu hastalıkları, kanserler) ile ağız ve diş sağlığını etkileyen hastalıkların aynı risk faktörlerini taşıdığı, dolayısıyla ağız ve diş sağlığının korunmasının genel sağlığımızın da korunmasının en önemli ve birincil koşulunu oluşturduğu sonucuna varılmıştır” dedi.

Günümüzde popülizm her yeri etkilediği gibi, sağlık hizmetlerini, bilhassa ağız diş sağlığı hizmetlerini de etkilediğini ifade eden Dt. Yaman, “Kamuda çalışan meslektaşlarımız üzerinde uygulanan Performans yani ne kadar hasta bakarsan o kadar puan ve dolayısı ile prim uygulaması hem oradaki meslektaşlarımıza hem de maddi imkansızlıklar nedeni ile oradan hizmet almaya mahkum edilen insanlarımıza yapılan saygısızlıktır. Sağlık bakanlığının yetkilileri yapılan tedavilerin kalitesini değil sayısını sorgulamaktadır. SGK da Anayasaya ve rekabet kanununa aykırı olarak hizmet alımını sadece sağlık bakanlığına bağlı kurumlardan alarak hem görevini kötüye kullanıp devleti zarara uğratmakta, hem de halkımızın daha iyi sağlık hizmetine ulaşımını engelleyerek insanlık suçu işlemektedir. Ülkemizde SGK mensubu olan vatandaşımızın göz, kulak, kalp yada başka bir rahatsızlığında belirlenmiş katkı payını yatırarak özel sağlık kuruluşlarından hizmet alması mümkündür. Hizmet alınamayan tek şey ağız diş sağlığı hizmetleridir”

Dt. Yaman, “Adana hizmete aç bir şehirdir. Büyük sıkıntıları vardır. Göçle gelen nüfusun şehre entegrasyonu, işsizlik, sanayicilerin, çiftçilerin sorunları, şehirleşme ve kent kültürü ile ilgili ciddi sorunlarımız vardır. Ancak bu 1 aylık dönemde seçilen belediye başkanlarımız arasındaki uyum bizleri mutlu etmekte umutlandırmaktadır. Bu konuda hepimize düşen görevler vardır ve hepimiz Adanalılık bilinci ile görevimizi yapmalıyız. Bu anlamda Başta büyükşehir belediye başkanımız olmak üzere tüm belediye başkanlarımızı, belediye meclis üyelerimizi tebrik ediyor, halkımızın, insanlığın yararına olan her çalışmalarında yanlarında olacağımızın bilinmesini istiyorum. Her gün şaşkınlığımız bir kat daha artmaktadır. Öncelikle hepimizin yargının bağımsızlığına sahip çıkması gerekmektedir. Son yıllarda adalete karşı ciddi bir güvensizlik oluşturacak girişimler yapılmaktadır. Bir ülkede adalete güvensizlik devleti ortadan kaldırır. Kardeşliği, birlikteliği ortadan kaldıracak son derece tehlikeli oyunlara karşı buradan hekim olmanın onuru ile söylemek isterim ki; insanları çatıştırmak ve kaosa sokmak basit vasıfsız ve hain insanların işidir. Vatansever birikimli, medeni insanlar ise birliği sağlamak için gayret ederler. Türk halkı bu olup bitenleri değerlendirecek ve mutlaka nihai cevabını verecektir. Yüce Tanrı ülkemizi, insanlarımızı bu badireden uzak etsin diyor,15. olağan genel kurulumuzun mesleğimize, meslektaşlarımıza, Adana’mıza, ülkemize ve insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyor,  sizleri en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” diye konuştu.

Mevcut başkan Dt. Hasan Yaman’ın listesinde Dt. Hasan Boğa, Dt. Fatih Güler, Dt. İzzettin Çamurdan, Dt. Metin Ersoy, Dt. Tuğbay Atak, Dt. Nevin Kilecioğlu, Dt. Buket Uğuz ile Oğuzhan Ünal yer alıyor.

Adana Dişhekimleri Odası Olağan Genel Kurulunun ardından seçimler Pazar Günü oda binasında yapılacak.

YORUM YAP