DOLAR21,8722% 1.37
EURO23,5411% 1.12
STERLIN27,6704% 1.21
FRANG24,1103% 1.36
ALTIN1.380,47% 1,41
BITCOIN27.007,445.623

“DEPREMZEDE YAPAYALNIZ BIRAKILDI”

Yayınlanma Tarihi :
“DEPREMZEDE YAPAYALNIZ BIRAKILDI”

“Enkaz bekliyor, orta hasarlı binalar ne zaman yıkılacak?”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Müzeyyen Şevkin, depremin üzerinden geçen 45 güne rağmen hâlâ çadır bekleyen insanlar olduğunu ancak hükümetin sorunlara yeni sorunlar eklemeye devam ettiğini kaydetti.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un deprem nedeniyle orta hasarlı 500 bin konutun öngörüldüğünü ve bu binaların da tamamen yıkılacağını belirttiğini hatırlatan Dr. Şevkin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yaptığı konuşmada, “Acil yıkılmayı bekleyen binalar var. Enkazlar henüz kalkmadı. Orta hasarlı binalar da yıkılacaksa bu işlemler ne zaman bitecek belli değil” dedi.

“PARASINI ALAMAYANLAR VAR”
Depremin üzerinden 45 gün geçmesine rağmen hâlâ çadır bekleyen insanların varlığına dikkat çeken Dr. Şevkin, “Bu karmaşada Cumhurbaşkanı çıkıp bir yıl içinde konutları bitireceğiz diyor. Ayrıca vatandaşlar haklı olarak güvenli binalara yönelmeye çalışıyor. AFAD’ın deprem yardımlarında da keşmekeşlik var. Parasını alamayan depremzedeler var. Her yerden göç var” diye konuştu.

“DASK POLİÇESİ KESİLEMİYOR”
Depreme dayanıklı bina veya müstakil ev satışlarının zorunlu olan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) poliçesinin bugünlerde kesilemediği için durduğunu kaydeden Dr. Şevkin, “Hükümet sorunları çözemediği gibi vatandaşı yeni sorunlarla baş başa bırakıyor. Millet elbette hakkını helal etmiyor” dedi.

 

YORUM YAP