DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

CUMHURBAŞKANI ADANA’DA NE DEDİ?

Yayınlanma Tarihi :
CUMHURBAŞKANI ADANA’DA NE DEDİ?

gul1 gul2 gul3Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’de seçimler için kuralların belli olduğunu vurgulayarak, geçmişte seçimlerle ilgili en fazla sıkıntının Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşandığını hatırlattı. Gül, “Kurallar belliyse, bu karalara saygı çerçevesi içinde bir tartışma olması lazım. Önümüzdeki ilk seçim Cumhurbaşkanlığı ile ilgili seçim olacağı için bunun da kuralları bellidir. Bununla ilgili herhangi bir öngörüsüzlük, risk durumu ortaya çıkmamalı” dedi.

SONER KAN

ADANA – Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Cumhurbaşkanlığı seçimi’ için kuralların açık ve net olduğunu vurgulayarak, “Bununla ilgili herhangi bir öngörüsüzlük, risk durumu ortaya çıkmamalı” dedi.

Adana Ticaret Borsası’nın, kuruluşunun 100. yılı kapsamında Sheraton Otel’de düzenlenen ödül törenine katıldı. Gül, borsada en çok tescil yapan 10 üye ile İstanbul Sanayi Odası’nca belirlenen ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ ile ‘Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Kuruluşu’ listelerinde yer alan Adanalı firmalara ödüllerini takdim etti. Gül’e; Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de eşlik etti.

İSTİKRARSIZLIK SONA ERECEK

Burada konuşan Gül, Adana’nın Türkiye’de önemli bir yeri olduğuna inan biri olduğunu vurgulayarak, ‘Cumhurbaşkanı’ olarak ikinci kez geldiğini hatırlattı. Sanayici ve işadamlarına çağrıda bulunan Gül, “Yaptıklarını ve ürettiklerinizi sadece Adana ve Türkiye için değil, tüm dünya için yapacaksınız. Ölçekleriniz artık böyle olacak. İnşallah önümüzdeki yıllar içerisinde bölgedeki istikrarsızlıklar da sona erecektir” dedi.

ÇOK BÜYÜK ACILAR YAŞANIYOR

Başta Suriye olmak üzere bölgede çok büyük acılar yaşandığını anlatan Gül, “Suriye’de yaşananlar hepimizi bir insan olarak derinden etkiliyor. Hemen yanı başınızdaki komşunuzun evinin ateşler içinde harap olması üzücü. Allah hiç kimsenin evini, ülkesini o şekilde harap duruma getirmesin. Muhakkak ki, o ülkeyi yönetenlerin yanlışları neticesinde bunlar ortaya çıkıyor. Bunlar eninde sonunda geçecektir. Nasıl ki, Irak’ta büyük olaylar yaşandı ve hala yaşanıyor ama diğer tarafta en fazla ihracatımızı bu ülkeye gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

GÜL’DEN ‘İSTİKRAR’ VURGUSU

Gül, şöyle devam etti; “Hangi bölgede siyasi istikrar ve güvenlik varsa, dünyanın o bölgesinde önce huzur, sonra da kalkınma ve ekonomik gelişme olur. Ülkeler için de bu geçerli. Ülkeler içerisindeki istikrar, huzur ve güven de o ülkelerin gelişmesi, kalkınması ve büyümesi, müreffeh ve mutlu olması için birinci şarttır. Bunu hepiniz tecrübelerinizde de görüyorsunuz. İstikrarsızlığın olduğu dönemde sizler ne kadar çok işiniz gücünüzde olsanız, kendi şirketlerinizi iyi kontrol etseniz de zemin birden bire oynayıp, halı altınızdan gidince siz istediğiniz kadar çaba sarf edin her şeyin değiştiğine bu ülke çok şahit oldu.”

TÜRKİYE’Yİ BÜYÜTME SEVDALISIYIZ

O günleri hiç kimsenin hatırlamak istemediğini kaydeden Gül, “Hatırlamamak ama o dönemde yaşananları da akılda tutmak lazım. Çok şükür, onlar kırıldı. 30 yıl sonra bir nesil, tek rakamlı enflasyon, faizlerde düşme görmeye başladı. Türkiye’nin bunun kıymetini bilip, bunu daha da ileriye götürmesi lazım. Büyüme; siz şirketlerinizi büyütmek istersiniz. Sizin şirketleriniz büyüdükçe de Türkiye büyür. Bizler de Türkiye’yi büyütme sevdalısıyız. Büyümenin sürdürülebilir olması önemli” ifadesini kullandı.

BÜYÜME TRENDİNİ YAKALAMALIYIZ
Türkiye’nin yüzde 6-7’nin altına düşmeyecek bir büyüme trendini mutlaka yakalaması gerektiğinin altın çizen Gül, “Nasıl ki, birkaç yıl önce dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yüzde 10-11 gibi rakamlarla övünüyordu Türkiye, bu büyümeyi yeniden yakalamamız lazım. Bugünkü halimizi de yine takdir etmek lazım. Çünkü Avrupa içerisinde en hızlı büyüyen ülke yine Türkiye tabi ki. Bunun için güven ve istikrar şart. Güven, geleceğe bakmak demektir. Bizim yabancı sermayeyi Türkiye’nin her tarafına getirebilmek için Türkiye’ bir yandan istikrarlı, diğer taraftan da güvenli tutmak zorundayız” yorumunu yaptı.

TASARRUFLAR YETERSİZ

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Türk halkının tasarrufları Türkiye’yi yeteri kadar büyütmüyor. Büyüyebilmek, yatırım yapmak için tasarruf yapmak zorundayız. Türkiye’deki tasarruf oranı çok düşük. Bu nedenle başkasının tasarruflarını bu ülkeye getirmek zorundayız. Çevremizdeki bütün ülkelerin; Arapların, Rusların, Amerikalının, İngilizin tasarrufunu getirelim ki burada yatırım ve iş yapılsın. Bunun için de herkes geleceğe baktığında çok güven görmeli. Bunun da yolu; açık, şeffaf, hukukun üstünlüğü, demokrasinin en güzel şekilde çalıştığını göstermeliyiz. Şimdiye kadar nasıl yaptıysak, bundan sonra eminim ki hep böyle olacaktır.”

REFORMLARI BİRLİKTE YAPMALIYIZ

Hukuki ve demokratik değişiklik ve istikrarla birlikte Türkiye’ye olan güvenin arttığını dile getiren Gül, bunun doğal bir sonucu olarak yıllık ortalama 10 milyar dolarlık bir yabancı sermayenin ülkeye gelirken, söz konusu rakamın 15-20 milyar dolara kadar ulaştığını söyledi. Gül, “Bunlar da Türkiye’nin büyümesine katkı sundu. Bundan sonra da bizim 10 yılda yaptığımız reform ve köklü değişiklikler, hukuku üstün tutan, şeffaflığı sağlayan ve öngörülebilirliği temin eden reformları hep birlikte yapmamız gerek” diye konuştu.

HALK KİME KARAR VERDİYSE O SEÇİLDİ

Türkiye’de kurumların işlediğini en iyi gösteren olgunun seçimler olduğunu ifade eden Gül, 30 Mart’ta yapılan yerel seçimlere dikkat çekti ve ekledi; “Halk kime karar verdiyse onları belediye başkanı yaptı. Belediyelere çok iş düşüyor. Çünkü belediyeler, bir şehrin geleceğini tayin ediyor. Şehirlerin geleceğini ya karartırlar ya da aydınlatırlar. Vizyoner, uzak görüşlü, günlük meselelerden uzak bir belediyecilik anlayışı hareket ederseniz, o zaman şehrinizin geleceğini aydınlatırsınız.”

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN KURALLAR BELLİ

Türkiye’deki seçimler için kuralların belli olduğunun altını çizen Gül, şöyle konuştu; “Geçmişte en çok sıkıntısını çektiğimiz şey; Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili olurdu. Bir takım tartışmalar olurdu. Tartışmaların olmasından doğal bir şey olmaz. Çoğulculuğun olduğu yerde bunlar olacaktır. Ama önemli olan kurallar belliyse, bu karalara saygı çerçevesi içinde bir tartışma olması lazım. Önümüzdeki ilk seçim Cumhurbaşkanlığı ile ilgili seçim olacağı için bunun da kuralları bellidir. Bununla ilgili herhangi bir öngörüsüzlük, risk durumu ortaya çıkmamalı.”

Gül, törenin ardından ATB tarafından 71 dönümlük arazi üzerinde projelendirilen ve yaklaşık 25 milyon TL’ye mal olacağı belirtilen ‘Borsa Kampusu’nun temel atma törenine katılmak üzere otelden ayrıldı.

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış