Gündem Adana

ÇUKUROVA’DA FENER ALAYI COŞKUSU

ÇUKUROVA’DA FENER ALAYI COŞKUSU
24 Nisan 2014 - 10:53

FENER23 Nisan coşkusu Çukurova’da sokağa taştı. Binlerce kişi meşalelerle yürüyüş yaptı, marşlar söyledi. Coşku Can Bonomo konseriyle doruğa çıkarken Başkan Soner Çetin, Nazım’ın şiiriyle halka seslendi: Dünyayı verelim çocuklara / Bir günlüğüne değil ama…

ÖNDE ÇETİN, ARKASINDA BİNLER

K.Evren semt pazarındaki çocuk şenliğini izleyen Başkan Soner Çetin, akşam 19.45’te T.Özal Bulvarı’ndaki Gökkuşağı kavşağından hareket eden fener alayına katıldı. Türk bayrakları ve meşaleler taşıyan binlerce kişiyle birlikte K.Evren Bulvarı’ndaki kapalı semt pazarına kadar elinde Türk bayrağı olduğu halde yürüyen Başkan Soner Çetin’e halk yoğun ilgi gösterdi. Buradaki konuşmasına “Ne 23 Nisan sıradan bir gün ne de 1920 sıradan bir tarihtir. Özgürlüğe ve kardeşliğe giden yolun ilk adımıdır” diyen Çetin Nazım’ın şiirini okudu:

“BİR GÜNLÜĞÜNE DEĞİL AMA…”

“Dünyayı verelim çocuklara hiç değilse bir günlüğüne” diyor büyük şair. Büyük Atatürk de çocuklara verip armağan ediyor 23 Nisan’ı, “Türküler söyleyerek oynasınlar” diye. Biz de dünyayı vermeliyiz çocuklara, siyah-beyaz, Afrikalı, Asyalı, Avrupalı; ister mavi gözlü, ister esmer, ister sarışın… Dünyayı verelim çocuklara / bir günlüğüne değil ama… Çetin, sözlerini, “Dünyada çocuklarına bayram armağan eden tek lider Atatürk’ü minnetle anıyoruz. 19 Mayıs’ı, 30 Ağustos’u ve 29 Ekim’i de şenlikler yaparak kutlayacağız” diyerek noktaladı.

BONOMO’YA COŞKU SELİ

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’e sarılıp fotoğraf çektirdikten sonra sahneye çıkan Rock müziğin önemli isimlerinden Can Bonomo rahat tavırları ve müthiş performansıyla binlerce kişiye seslendi. “23 Nisan hepimizin, hepimize kutlu olsun” diyen Bonomo yaklaşık iki saat sahnede kaldı. Çocuklar, gençler ve ailelerin ağırlıkta olduğu binlerce kişi zaman zaman Bonomo’nun şarkılarına eşlik etti.