Gündem Adana

ÇUKUROVA ÖDÜLÜ KİME GİTTİ?

ÇUKUROVA ÖDÜLÜ KİME GİTTİ?
22 Mart 2014 - 13:53

cukurovaodulu8. Uluslararası Çukurova Sanat Günleri kapsamında hazırlanan Çukurova Ödülü bu yıl Ülkü Tamer’e verildi. Hatay’da düzenlenen törende ödülü Ülkü Tamer adına genel yayın yönetmeni Fahri Özdemir aldı. Ülkü Tamer’in, eşinin ağır rahatsızlığından dolayı törene katılamadığı açıklandı. Özdemir’e ödülünü Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Mustafa Köz verdi. Çukurova Sanat Günleri’nin Genel Koordinatörü Çetin Yiğenoğlu da örnek ev sahipliğinden dolayı Hatay koordinatörü Mehmet Karasu ile Nebihe Karasu başta olmak üzere tüm edebiyatçılara teşekkür etti.

Programın açılış konuşmasını Mersin Koordinatörü F. Saadet Bilir yaptı. Etkinlikler kapsamında edebiyatçı Faris Kuseyri de orontes mensurları adlı kitabını imzaladı.

Dünya Şiir Günü ise şairler geçidine dönüştü. Büyükşehir Belediyesi’nde bir araya gelen şairler, en güzel şiirlerini seslendirdiler. Nazan Balcı’nın sunumuyla başlayan program Ferhat İşlek ve Başak Hülya Ekmekçi’nin görsel sunumlarıyla ayrı bir güzellik kazandı. Piyano sanatçıları Cemre Çilenger ve Ufuk Mete Şahin muhteşem bir konser sundu.

Adanus Şiir Ekin Topluluğunu oluşturan Nazan Balcı, Halit Gökmen ve Sevinç Kökenler, şair Ülkü Tamer’n şiirlerini seslendirdiler. Sabancı Kız Teknik Meslek Lisesi’nin başarılı öğrencileri de gitar eşliğinde yine Ülkü Tamer’e ait şiirleri okudular. Daha sonra Dünya Şiir Günü Bildirisini Mustafa Köz okudu.

Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Mustafa Köz, PEN Şiir Ödülü’ne değer görülen şair Refik Durbaş’ın kaleme aldığı 2014 Dünya Şiir Günü Bildirisini Adana’da seslendirdi. 8. Uluslararası Çukurova Sanat Günlerinin etkinliklerine katılan Mustafa Köz ile Ülkü Tamer’in Genel Yayın Yönetmeni Fahri Özdemir programda bir de söyleşi gerçekleştirdi.

Çukurova Sanat Günleri’nin Genel Koordinatörü Çetin Yiğenoğlu programa ilgi gösterenlere teşekkür etti.