Ankara Escortları

DOLAR32,1911% 0.02
EURO34,9700% -0.09
STERLIN40,9261% -0.03
FRANG35,3434% -0.03
ALTIN2.504,06% -0,25
BITCOIN69.602,001.811

“ÇOCUKTAN GELİN OLUR MU HİÇ?”

Yayınlanma Tarihi :
“ÇOCUKTAN GELİN OLUR MU HİÇ?”

chp-cocuk gelinCHP Adana Kadın Kolları Başkanlığı, 14 yaşında hayatını kaybeden ‘Anne Kader’ için toplandı.

Siirt’in Pervari ilçesinde 12 yaşında görücü usulüyle evlendirilen ve 13’ünde anne olan, bir süre önce erken doğumla dünyaya getirdiği ikinci çocuğunun ölümünün ardından 14 yaşında evinde silahla vurulmuş halde bulunan Kader Erten’in ölümüne CHP’li kadınlar sessiz kalmadı.

CHP Adana Kadın Kolları Başkanlığı, İnönü Parkı’nda ‘Kader’ için toplandı. Adana Kadın Kolları Başkanı ve Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Av. Rukiye Çinkılıç, burada yaptığı açıklamada “Çocuklarımızın kaderi böyle olmamalı” dedi.

Kader’in henüz çocuk olduğuna dikkati çeken Av. Çinkılıç, “Onun da yaşamak, oyun oynamak, okula gitmek, gezmek, geleceği hakkında görüş bildirmek en doğal hakkıydı. Böyle diyordu Çocuk Hakları Sözleşmesi ancak ülkemin her coğrafyasında kural aynı değildi” dedi.

Kader’in 12 yaşında evlendirilip, 13 yaşında anne olduğunu, 14 yaşında bir av tüfeğine sarılı olarak ölmüş ya da öldürülmüş, suçlu gibi bir gece yarısı toprağa verildiğini dile getiren Av. Çinkılıç, şunları söyledi:

“Ölümünden başta devlet olmak üzere bu olaya ortak olmuş herkes sorumludur. Bazılarımız çocuk gelin adını taktık. Çocuktan gelin olur mu hiç? 14 yaşa iki çocuk nasıl sığar, çocuktan anne olur mu?

“Bu Olay Cinayettir”

Üstelik toplumun gözü önünde işlenen bir cinayet. Çocuklarına bayram hediye eden anlayıştan, çocuklarına cinsel istismar yapılmasına müsaade eden anlayışa nasıl geldik? Karıncayı incitmeyen toplumdan neredeyse her gün birkaç kadının öldürüldüğü, şiddete maruz kaldığı topluma nasıl geldik? Çağdaş yarınları özlerken ortaçağ karanlığına nasıl döndük. Uluslar arası sözleşmeleri imzalamak, yasaları yapmak yetmiyor. Bunların topluma öğretilmesi ve uygulanması gerekiyor. Timsah gözyaşları dökmeyi bırakalım. Çocuklarımızı bir mal gibi satmaktan vazgeçelim. Kuma, berdel, şiddet kavramlarını yok eden politikalar üretelim ve uygulayalım. Ülkemizdeki bu ayıba artık bir son verelim. Tek çare kadınların yönetimlerde yer alması ve söz sahibi olmasıdır.”

İnönü Parkı’ndaki açıklamaya CHP Adana Kadın Kolları ve İlçe Kadın Kolları Yönetimleri ile Çukurova, Yüreğir ve Sarıçam Kadın Kolları Başkanları da katıldı.

YORUM YAP