Gündem Adana

CHP’NİN KADINLARI

CHP’NİN KADINLARI
azPOLİTİK( politi@gundemadana.com )
05 Mart 2014 - 15:56

Yerel seçimlere kısa bir zaman kaldı. Harakiriler, kaçışlar, u dönüşleri, aklınıza ne gelirse oluyor bu memlekette. Bir gece ansızın fikir değiştirenler, partilerinden kopanlar, başka platformlarda yer arayanlar… Ve daha neler neler…

Son olarak Aytaç Durak klasiği… Durak, bağımsız aday olup dik soracağını söylese de, vatandaşı bu sözlerle oyalamaya çalışsa da yine yaptı yapacağını… Hüseyin Sözlü lehine bağımsızlıktan feragat eden Aytaç Durak, bakalım bu kez halk için hangi sloganı uyduracak.

Durak’ın bu hareketiyle MHP’ye güç katıp katmadığı tartışılır. Milleti çok saf gören Aytaç Başkan, “Dik durmuştum, şimdi eğilip başka adaya destek veriyorum, siz de benim gibi yapın” mantığıyla MHP’ye ne kadar destek olabilecek bekleyip göreceğiz.

Adana seçim süreci bu günlerde Durak’la gündeme taşınırken CHP’li Yıldıray Arıkan’ın tanıtım atağı gözlerden kaçmıyor. Adana’da son 15 yıllık (1999, 2004, 2009, 2014, yerel-genel) seçimlerin tümünde aday olarak karşımıza çıkan Arıkan’a CHP’li gençler ve özellikle kadınların desteği göze çarpıyor. CHP Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç ve kadın kollarında görevli, yaşlısı-genci Arıkan için gecesini gündüzüne katıyor. Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylığı süreci yaşayan Rukiye Çinkılıç ve belediye meclislerine talip olan ancak listelere giremeyen CHP’li kadınlar küsmeden darılmadan partilerine hizmeti ilke edinmiş durumda. Bu süreçte önemli bazı isimlerin gemiyi terk etmekle kalmayıp başka partiler için çalıştığı göz önüne alınırsa CHP’li kadınların cansiperane tavırları siyasetin ya da particiliğin önemli bir unsuruna örnek teşkil ediyor.

TÜİK’in yaptığı son nüfus araştırmasına göre yetişkin yaşlardaki kadınların erkeklerden fazla olduğu saptanmış.

https://www.gundemadana.com/index.php/kadin-nufus-erkek-nufustan-fazla/

Bu gerçekle hareket edilirse kadınların ne kadar etkili olacağını kolayca anlayabiliriz. Lafı fazla uzatmadan, evelemeden, gevelemeden ifade ediyoruz ki, kadınları listelere uygun görmeyenler bir yerlere gelecekse yine onların desteğiyle olacak.

CHP’li kadınları yazı konusu yapmamız bu nedenledir ve ilgililerin, yetkililerin partilerine bağlılıklarını her platformda sürdüren kadınlara bakış açılarını değiştirmelerini istememizden kaynaklanmaktadır.

Adana’daki tüm adaylar basın bültenlerinde kadınlar olmadan başarıya ulaşamayacaklarını açıklamaktadır.

Gerçekten de durum böyledir.

Ama samimi olmak elzemdir.