Gündem Adana

CEYHAN BELEDİYESİ’NDEN AŞURE İKRAMI

CEYHAN BELEDİYESİ’NDEN AŞURE İKRAMI
15 Kasım 2013 - 15:26

ceyhan_asureCeyhan Belediyesi´nin geleneksel hale getirdiği aşure dağıtımı bu yıl da gerçekleştirildi. Muharrem ayı münasebetiyle vatandaşa 3 bin kâse aşure ikram edildi.

Ceyhan Merkez Abdulkadirağa Camii’sinde dağıtılan aşure, Cuma namazının ardından cemaate ve vatandaşlara ikram edildi.

Muharrem ayının mübarek bir ay olduğunu; iyilik, bolluk ve bereket getirdiğini belirten Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “ Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da vatandaşlarımıza aşure ikramında bulunuyoruz. Aşure paylaşma ve kardeşliktir. Bu vesileyle tüm vatandaşlarımızın Muharrem Ayı mübarek olsun” dedi.

Başkan Sözlü, “Allah’a hamdolsun ki, birçok peygamberine lütuf ve inayetiyle ihsanda bulunduğu Muharrem ayına bizleri de ulaştırdı. Bu günler, ibadetlerimizin yanı sıra paylaşmanın, yardımlaşmanın dolayısıyla birlik beraberliğimizin de pekiştiği güçlendiği günlerdir. Hicri takvimin ilk ayı olan ‘Muharrem’, İslam tarihinde dönüm noktası olabilecek olayların yaşandığı önemli bir aydır” dedi.

Muharrem ayının savaşmanın haram olarak kabul edildiği 4 aydan biri olduğuna işaret eden Başkan Sözlü, “Haksızlık karşısında hiçbir zaman susmayan, Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)’in biricik torunu, Hz. Hüseyin’in ve 70 arkadaşının Kerbela’da şehit edilişinin yıl dönümü olan Muharrem ayı ve Aşure gününün İslam âleminde ayrı bir anlamı bulunmaktadır. Bu acı ve elem bütün Müslümanları derinden yaralamıştır. Bu tür müessif olayların tekrarlanmaması için her zamankinden daha fazla birlik, bütünlük ve kardeşliğe ihtiyacımız vardır. Özellikle içinde bulunduğumuz şu zorlu günlerde bu birlik, bütünlük ve kardeşliğe daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Bu vesileyle Hz. Hüseyin’i ve yol arkadaşlarını rahmetle anıyor, Muharrem ayının tüm İslam âleminin birliğine, dirliğine ve kurtuluşuna vesile olmasını diliyorum” dedi.

Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün kendi elleriyle dağıttığı aşure ikramına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.