DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

ÇELİKCAN’I ALKIŞLIYORUZ

Yayınlanma Tarihi :
ÇELİKCAN’I ALKIŞLIYORUZ

celikcanHafta sonunda İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi, Adana belediyeleri için önemli bir panele imza attı. “Büyükşehirlerde Güncel Sorunlar ve Büyükşehir Yönetimi” konulu panele olan yoğun ilgi gözlerden kaçmadı. Kentin tamamını ilgilendiren ve uzmanların çarpıcı açıklamalarıyla süslenen paneldeki TOKİ belediyeciliğine yöneliş, Seyhan ve Yüreğir’deki sağlıksız yapılaşma ile taşeron sistemin çöküşüne dair açıklamalar dikkat çekiciydi. İMO Şube Başkanı Nazım Biçer, katılımcı belediyeciliğe vurgu yaparken Şube Sekreteri Suphi Civelek de yıllardır süregelen yanlış politikalar sonucu kentlerdeki durumun işleri zorlaştırdığını anlattı.

Panel konuşmacılarından Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tarık Şengül, Türkiye’nin birçok bölgesinde olduğu gibi Adana’nın Yüreğir ve Seyhan ilçesinde binlerce sağlıksız konut bulunduğunu vurgularken Mersin Üniversitesi Kamu Yönetimi Kent ve Çevre Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ulaş Bayraktar ise Avrupa’nın toplu konut tipinden vazgeçmesine rağmen Türkiye’nin Toplu Konut İdaresi (TOKİ) çatısı altında tek bir belediye yönetimine doğru kaydığı gerçeğini gözler önüne serdi.

Böylesine gerçekçi bir konuda yapılan paneldeki bir başka ayrıntıyı vurgulamak lazım. Seçimlerin üzerinden hemen hemen 2 ay geçmesine karşın belediye başkanlarının ziyaretlerle zaman harcadığını hepimiz biliyoruz. İşsizlik başta olmak üzere kent sorunlarını yavaş yavaş kavrayan belediye başkanları için son derece önem taşıyan panelde ne yazık ki tek bir belediye başkanı gördük.

Basın mensupları, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Şaban Acar, CHP Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, CHP Çukurova İlçe Başkanı Haşmet Biçer, TMMOB’ye bağlı oda başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, Büyükşehir ve ilçe belediyelerine bağlı meclis üyeleri, Büyükşehir ve ilçe belediye başkan yardımcıları, daire başkanları ve çok sayıda davetlinin bulunduğu panelde belediye başkanı ünvanıyla sadece Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan vardı.

Panelin başlangıcından sonuna kadar bekleyen, beklerken TMMOB’nin Adana özelinde hazırladığı kitapçığı incelemeyi ihmal etmeyen, konuşmacıların ve panelistlerin konuşmalarını dikkatle dinleyen Çelikcan, örnek bir belediye başkanı modeli çizdi. 3 saatlik panel boyunca yerinden bile kalkmayan, panele gösterdiği ilgi için kendisine de söz hakkı verilen ancak programın gidişatını değiştirmemek adına kibarlık göstererek söz bile almayan Çelikcan, inanın salonda bulunan herkes tarafından takdir edildi.
Seçim sürecinde her fırsatta oda başkanlarıyla bir araya gelen, fikir alışverişinde bulunan, onlarla birlikte yürüyeceklerini ifade edenlerin kendilerini birebir ilgilendiren konuda salonda yer almayışlarına ne diyeceğiz şimdi!
AK Partili bir belediye başkanı olmasına karşın panelistlerin ve özellikle Doç. Dr. Tarık Şengül’ün iktidarı sert sözlerle eleştirmesini büyük bir olgunlukla karşılayan Mahmut Çelikcan’ı alkışlıyoruz.
Kentimiz ve Yüreğir’imiz adına Mahmut Çelikcan’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

YORUM YAP