DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

ÇAĞDAŞ GENÇLİK ÇANAKKALE’DE

Yayınlanma Tarihi :
ÇAĞDAŞ GENÇLİK ÇANAKKALE’DE

cyddKara ve deniz savaşlarının sonucunda kazanılan Çanakkale Zaferi, Birinci Dünya Savaşı, bir diğer deyişle Birinci Paylaşım Savaşı’nın seyrini değiştiren, tarihe “Çanakkale geçilmez” sözü ile yazılan büyük bir destandır. Bu destanın yazarı Yahya Çavuşlarıyla, Koca Seyitleriyle, Kınalı Alileriyle ve korkusuz 57. Alaylarıyla kahraman Türk ordusudur.

Bu destan, savaş koşullarında dahi düşman askerine gösterdiği yardımseverlikle, Mehmetçiğin yüce gönüllülüğünü ve insana verdiği değeri, bunun yanı sıra azmini, cesaretini ve sarsılmaz inancını yazmıştır.Sömürüye ve sömürgecilere karşı verilen mücadelede, fakirliğin ezici ağırlığı altında dahi varını yoğunu, emeğini ve ekmeğini, kadın, erkek, yaşlı, genç demeden cephedekilerle paylaşan Türk halkını da büyük harflerle yazmıştır bu destan. Bir asırlık ömrüyle bu zafer, bu ulusun birlik ve beraberliğini tüm dünya halklarına ve devletlerine en anlamlı ve en etkili örnek olma özelliğini hâlâ korumaktadır.

1915’te Arıburnu’ nda “Benimle beraber burada muharebe eden askerler kesin olarak bilmelidirler ki bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur.” demiştir Mustafa Kemal Atatürk. Bu cümle bize göstermektedir ki bu şanlı komutan ve askerlerinin inancı bugün hiçbir davada ve savaşta şahit olamayacağımız kadar kutsal ve kuvvetli bir inançtır.

“Milletin hayatı tehlikeyle karşı karşıya kalmadıkça savaş bir cinayettir.” anlayışının da mimarı olan Atatürk, ulusun aydınlık geleceği için girilen bu haklı mücadelede tıpkı Mehmetçiği olduğu gibi, sömürgeci ve toprak sevdalısı devletlerin adeta ölüme sürdüğü yabancı askerleri de “evlat” olarak nitelendirmiş ve bu topraklarda huzurla yatmaları için onlara kucak açmıştır.

Bu savaşlara gözünü kırpmadan, geri döneceğinin hayalini bile kurmadan giren Mehmetçiğin her metrekaresinde ayak izinin bulunduğu değerli topraklar üzerindeyiz şimdi. 99 yıl sonra bugünün Türkiye’sinde ulusumuzun karşı karşıya kaldığı her tehdit unsuruna karşı omuz omuza mücadele etmek, kan ile ter ve gözyaşı ile savunulan bu toprakları korumak; Mustafa Kemal Atatürk ve Mehmetçiğin, çağdaş ve özgür bir ülke kurmak için bizlere emanet ettiği bu zaferi asırlarca yaşatmak biz Çağdaş Gençliğin birinci görevidir.

Bu görev bilinci doğrultusunda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çanakkale Şubesi ve Çağdaş Gençlik Merkez Birimi olarak her yıl gerçekleştirilen “Geleneksel Şehitlik Abidesi Çanakkale Buluşması”nın 8’’incisini gerçekleştiriyor olmanın onurunu yaşayarak , 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları Zaferi’ni anlamak ve bu zafer uğruna şehitlik mertebesine ulaşan Mehmetçiği anmak üzere Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çukurova Şubesi Gençliği   99. yıldönümünün onurunu bir kez daha yaşamak ve yaşatmak amacıyla Çanakkale’deydi.

YORUM YAP