Gündem Adana

BU HABER ŞOFÖRLER İÇİN…

BU HABER ŞOFÖRLER İÇİN…
29 Nisan 2014 - 15:57

kazimbarisikAdana Taksici, Kamyoncu, Kamyonetçi, Nakliyeci ve Nakliyat Komisyoncuları (TKKNNEO) Başkanı Kazım Barışık, uzun yol kamyon şoförlerinin, TESK ve TŞOF tarafından ortaklaşa hazırlanan Ulusal Meslek Standardı’na uymasını istedi.

Başkan Barışık, belirlenen standartların, 27 Aralık 2013 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmesi nenediyle, kurallara uymayanların, işin erbabı olmayanların,  kamyon şoförlüğü yapamayacaklarını bildirdi.

Barışık, yaptığı yazılı açıklamada konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Yeni hazırlanan yasayla bundan sonra her isteyen kamyon şoförlüğü yapamayacak. Kamyon şoförlüğünü işinin erbabı olan, meslek standartlarına uyan Şoför esnafı yapacak. Kamyon şoförleri bundan böyle gürültü kirliliğini önleyecek gerekli tedbirleri almaklada mükellef olacaklar. Standarda  göre, özellikle uzun yola giderken kazalara neden olan araç üzerindeki patlak, kesik, balon yapmış ve kabak lastiklerle yolculuk yapamayacaklar.  Çünkü bu lastiklerin kullanımı yasaktır. Kamyon şoförü yola çıkmadan önce aracının genel bakımı ile temizliğini ve gerekli kontrollerini yapmaktanda sorumludur”

Barışık, daha önce Taksici, Minibüsçü, Servis Aracı ve Şehir İçi Otobüs Şoförlerinin uyması için hazırlanan standartların ardından,  Kamyon Şoförleri için hazırlanan stdandatların da hayata geçirildiğini hatırlattığı açıklamasına şöyle devam etti:

“Yeni hazırlanan ve hayata geçirilen standartlara göre,  Kamyon Şoförleri gelişen yeni teknolojilerden en iyi şekilde  yararlanacaklar. Tüm sürücüler gibi Kamyon Şoförleri de araçlarını en ekonomik biçimde kullanmak zorundalar. Her Şoför araçta bulunması zorunlu  sürücü belgesi, vergi levhası, tescil belgesi, trafik belgesi, egzoz emisyon kartı, sigorta poliçesi SRC belgesi, psiko-teknik değerlendirme raporu, yetki belgesi, fatura ve irsaliye gibi evrakları da yanlarında mutlaka bulunduracaklar. Ayrıca taşınan yük ve nakliyenin güvenliği için günlük hava ve yol durumunu takip edecek,  sefer ve zaman planlaması yaparak yola çıkacaklar. İş süresi içinde trafik kurallarına uyarak yasal yükümlülüklerini yerine getirecek. En önemlisi gürültü kirliliğini önlemek için tüm önlemleri de alacak”

Meslek Standardındaki asıl amacın bu mesleği yapanlara kalite ve nitelik kazandırmak olduğunu kaydeden Barışık,  Kamu nitaliğindeki mesleğini gece-gündüz, yaz-kış demeden fedakarca yapan şoför esnafına yönelik bu standarlar kısa süre içinde uygulamaya başlanacağını söyledi.

Barışık, hazırlanan bu yeni meslek standardıyla birlikte kamyon şoförlerinin aracın basit arızalarını kendileri giderebileceklerini de kaydererek “En önemlisi şoför gideceği güzergahı verilen adrese göre, gerekirse karayolları haritasından veya nevigasyon  cihazından yararlanarak belirlemesini bilmelidir. Diğer mesleklerde olduğu gibi artık şoför esnafımızda değişime ayak uydurması gerekmektedir. Bu konularda gerekli eğitimler ise odamız tarafından verildikten sonra yapılacak sınav ile sertifikaları da verilecektir. Böylece işinin ehli olmayan, kafası esen, rastgele kişiler  kamyon şoförü olamayacak ve piyasadan çıkmak zorunda kalacaklardır”diye konuştu.