DOLAR20,9783% 0.73
EURO22,5975% -0.26
STERLIN26,4130% -0.37
FRANG23,0886% 0.38
ALTIN1.313,16% -0,69
BITCOIN27.224,300.545

BU ÇAĞRI KARŞILIK BULMALI

Yayınlanma Tarihi :
BU ÇAĞRI KARŞILIK BULMALI

Bugünlerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Meclis Başkanı Şahin Bilgiç’in önemli bir çağrısı oldu. Ne yazık ki, bu çağrı yeterli ilgiyi görmedi. Oysa Şahin Bilgiç, bereketli toprakların merkezi Çukurova Bölgesi’nde tarımsal kalkınma için işbirliği ve planlamanın yanı sıra “Tarımda Havza Modeli” uygulanmasını istedi.

İHRACAT VURGUSU
Şahin Bilgiç, bu konunun neden önemli olduğunu, “Türkiye’nin 2023’te 500 milyar dolarlık ihracat hedefi için ‘Tarımda Havza Modeli’ çok önemli ama henüz uygulamaya geçemiyor. Bu uygulansa önemli bir adım atılmış olacak. Bölgemizde şu an pamuk üretimi ihtiyacımızın yüzde 35’i kadar. Soyada durum daha vahim. Soya ihtiyacımızın yüzde 95’ini ithal ediyoruz. Şimdi 2 milyon ton üzerinde soya ve türevi tüketimimiz var. Üretim ise 150 – 200 bin ton. Sadece pamuk ve soyada dışarıya verdiğimiz para ortalama 2.5 milyar dolar. Yani 5 milyar lira cari açık olarak sadece 2 kalemde veriyoruz” sözleriyle açıklıyor.

NET ÖNERİ
Şahin Bilgiç, sadece sorunlara dikkat çekmiyor aynı zamanda, şöyle bir çağrıda bulunuyor:
“Çukurova Bölgesi hem mısırın, hem soyanın hem de pamuğun üretim merkezi. Burada pamuk ve soya üretimini en üst noktaya çıkarabilirsiniz. Konya’da, Sivas’ta hava şartlarından pamuk ve soya yetişmez belki ama Mısır yetişir. Havza modeli uygulansa, hangi bölgede hangi ürün yetiştirileceğine ve destekleneceğine karar verilse önemli bir adım atılmış olur. Konya’da mısır üreticisi desteklenir, Çukurova’da pamuk yetiştiricisi desteklenirse tarım ürünlerinden kaynaklı cari açık azalır. Tarım ürünleri için planlama önemli. Üniversite, çiftçi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, meslek örgütleri arasında işbirliği yapılmalı, tarım planlaması yapılmalı. Nerede hangi tohum kullanılacağı kararlaştırılmalı.”

HAKSIZ MI?
Adana’nın yıllık ortalama ihracatının 2 milyar dolar seviyesinde olduğunu aktaran Şahin Bilgiç, bunun 650 milyon dolarının tarımsal ürünlerden elde edildiğini belirtiyor. Tarımda potansiyelin kullanılması ve bölgesel işbirliği ile bu rakamın çok artacağını düşünen Şahin Bilgiç, kısır çekişmelerin sona ermesini, birlikte planlama yapılmasını ve özetle tarım için akıl ve uygulama birliği yapılmasını istiyor. Şimdi kim diyebilir ki, ‘Şahin Bilgiç haksızdır’ diye.
İyi haftalar…

YORUM YAP