DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

BERRAK MAKİNE İHRACATA ODAKLANDI

Yayınlanma Tarihi :
BERRAK MAKİNE İHRACATA ODAKLANDI

berrakSüt soğutma tankları, süt depolama ve taşıma tankları ile süt işleme tesisleri makineleri üretiminin yanı sıra süt işleme tesislerinin anahtar teslimi kurulumunu gerçekleştiren Berrak Makine, ihracata odaklandı. 14 kalemde yapacağı yeni makine alımıyla kapasitesini yüzde 50 artırmayı hedeflediklerini söyleyen Berrak Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Hatipoğlu, “Yeni başladığımız ihracat çalışmalarına hız vereceğiz. Yeni yatırımlarla üretimimizin yüzde 50’sini ihraç etmeyi hedefliyoruz” dedi. 

Endüstriyel soğutma sistemleri, gıda ve tarım makineleri alanında faaliyet gösteren Berrak Makine, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. 2000 yılından bu yana sektörde bilgi ve tecrübeleri ile yenilikçi, hesaplı ve kaliteli çözümler sunmayı hedeflediklerini söyleyen Berrak Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Hatipoğlu, sektörde edindikleri saygınlıklarını her geçen gün daha da arttırdıklarını ifade etti. Hatipoğlu,  müşterilerine arzu ettikleri çözümleri kaliteli ve hızlı bir şekilde sunarken işletme ve üretim maliyetlerini mümkün olduğunca azaltmayı amaç edindiklerini belirtirken, 2010 yılında yeni bir yapılanma sürecine giren firmalarının, yıllardır uyguladığı kalite politikası ve müşteri memnuniyetini arttırmayı hedeflediklerini kaydetti. 2012 yılında 3 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 18 bin metrekare alan olan yeni fabrikalarına taşındıklarını ve üretimlerini burada gerçekleştirdiklerini dile getiren Hatipoğlu, yeni fabrikaları ile de kapasitelerinde yüzde 25’lik artış sağladıklarını aktardı. Ürün çeşitlerini anlatan Hatipoğlu şöyle devam etti: “Toplam ürün çeşidimiz 100’ün üzerinde. Ürün çeşitlerimiz; süt soğutma tankları, süt depolama ve taşıma tankları ile beyaz peynir,kaşar peyniri, örgü ve dil peyniri, krem peynir, çeçil peyniri, yoğurt, ayran, tereyağı, lor, kaymak  vs. üretimleri için gerekli olan makinelerdir. Bir süt işleme tesisinde ne gerekiyorsa A’dan Z’ye tüm makinelerin üretimini yapıyoruz.” Yıllık üretim kapasitelerinin bin 500 adet süt soğutma tankı, 2 bin adet depolama ve taşıma tankı ile 20 adet orta ölçekli süt işleme tesisi kurabilecek kadar farklı makine çeşitleri olduğunu vurgulayan Hatipoğlu, mevcut kapasitelerini artırmak için yeni makine alımlarına başladıklarına dikkat çekti. Hatipoğlu, “Çukurova Kalkınma Ajansı hibelerinden de  faydalanarak yaklaşık 750 bin TL değerinde 14 kalem yeni makine alımı yapacağız. Bu sayede mevcut kapasitemiz yaklaşık yüzde 50 civarında artacak” dedi. Son 3 yılda orta ve büyük çaplı yaklaşık 35 civarında tesis kurduklarının altını çizen Hatipoğlu, 2014 yılı içinde başladıkları ve görüşmeleri devam eden yaklaşık 8 projelerinin olduğunu aktardı.

Ar-ge çalışmalarıyla ithal makineleri üretmeyi hedefliyoruz

Çukurova Bölgesinde bu ürünlerin üretimini yapan tek olduklarını ve bölgedeki pazar paylarının yaklaşık yüzde 90 olduğunu ifade eden Hatipoğlu, Türkiye pazarının ise yaklaşık yüzde 25’inde söz sahibi olduklarını vurguladı.  İhracat çalışmalarını da anlatan Hatipoğlu, ihracata 2013 yılında başladıklarını söyledi. İlk ihracatlarını Kuzey Kıbrıs olmak üzere, Sudan, Tunus ve Fas’a yaptıklarını anlatan Hatipoğlu, katıldıkları yurt içi ve yurtdışı fuarlar ve oluşturdukları dış ticaret kadroları sayesinde 17 farklı ülke ile ihracat görüşmelerinin olduğunu ifade etti. Hatioğlu, mevcut yıllık 300 bin dolarlık ihracatlarını 5 milyon dolara çıkarmayı ve üretimlerinin yüzde 50’sini ihraç etmeyi hedeflediklerini anlattı. Önümüzdeki dönem yapacakları yatırımlardan da bahseden Hatipoğlu şöyle devam etti: “Mevcut 3 bin metrekare kapalı alanımıza ilave olarak 5 bin metrekare yeni kapalı fabrika inşaatı gündemimizde. Ayrıca, ülkemizde henüz imalatı bulunmayan ve temini tamamen ithalata dayalı makinelerin imalatına başlamak istiyoruz. Bu konudaki Arge çalışmalarımız devam ediyor.”

Sektördeki döviz çıkışını büyük oranda engelledik

Sektör hakkında bilgi veren Hatipoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Sektörümüz, ülkemizde henüz yeni yeni gelişmektedir. Yakın zamana kadar, üretmiş olduğumuz makinalar ağırlıklı olarak yurtdışından temin ediliyordu. Şu anda imalatımız olan makinalarla alakalı  ithalatı, yani yurtdışına döviz çıkışını  büyük ölçüde engellemiş bulunuyoruz. Sektörümüzün en büyük sorunu, bölgemizde yeterli teşvik sistemlerinin olmaması ve merdiven altı tabir ettiğimiz kalitesiz  imalatlardır. Süt işleme tesisi kuracak yatırımcılar mutlaka doğru firmalarla çalışmalı.”

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış