Gündem Adana

BERKİN İÇİN CÜBBELİ YÜRÜYÜŞ

BERKİN İÇİN CÜBBELİ YÜRÜYÜŞ
13 Mart 2014 - 15:28

avukatSONER KAN

‘Gezi Olayları’nda ekmek almaya giderken, evinin yakınlarında başına isabet eden biber gazı kapsülü nedeniyle ağır yaralanan ve hastanede 269 gün süren yaşam mücadelesini kaybeden Berkin Elvan için Adana’da avukatlar, cübbeleri ile sokağa çıktı, ‘Berkin Elvan Ölümsüzdür’ ve ‘Savunma Susmadı Susmayacak’ sloganları eşliğinde yürüdü.

Adana’da avukatlar, ‘Berkin Elvan’ için alanlara çıktı, ‘Savunma Susmadı Susmayacak’ sloganları eşliğinde ellerinde ekmeklerle yürüdü.

‘Gezi Olayları’nda ekmek almaya giderken, evinin yakınlarında başına isabet eden biber gazı kapsülü nedeniyle ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede269 gün süren yaşam mücadelesini kaybeden Berkin Elvan için Türkiye genelinde olduğu gibi Adana’da da eylem yapıldı. Adana Adliyesi önünde bir araya gelen avukatlar, cübbeleri ile birlikte yürüyüşe geçti.

CÜBBELİ YÜRÜYÜŞ

3 parçadan oluşan ve özel olarak yaptırılarak, üzerine küncülerle; Halkın Ekmeği Adalet’ yazan ekmekleri de taşıyan avukatlar, İnönü Caddesi’nden Atatürk Parkı’na ulaştı. Polis, yürüyüş boyunca geniş güvenlik önlemi alırken, araç trafiği de zaman zaman aksadı.

‘Berkin Elvan Ölümsüzdür’, ‘Savunma Susmadı Susmayacak’, ‘Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam’ sloganları atan avukatlar, cübbelerine Berkin Elvan’ın fotoğrafı ile üzerinde; “Çocuklar uyurken susulur, ölürken değil” ifadesinin yer aldığı küçük fotoğrafları taktı, ellerinden de kırmızı karanfilleri düşürmedi.

GAZ ETKİLİ OLUNCA

Atatürk Parkı’na ulaşan avukatlar, burada yere siyah bir çarşaf serip, üzerine de taşıdıkları ekmek ve kırmızı karanfilleri bıraktı. Dün akşam Berkin Elvan için eylem yapan gruba polisin gaz ve tazyikli suyla bulunduğu Atatürk Parkı’nda hala etkili olan gaz, rüzgarın da etkisi ile açıklama yapan avukatların üzerine gelince avukatlar nefes almakta zorlanıp, gözleri yaşardı.

Avukatlar adına konuşan Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, hukukun üstünlüğü, insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmanın, avukatların en temel sorumluluğu olduğunu vurguladı. Çıtırık, ‘Gezi Olayları’nda hayatını kaybedenlere dikkat çekip, eylemlere yönelik sert müdahaleleri de kınadı.

FARKLILIKLAR ZENGİNLİKTİR

Gerek Anayasa, gerekse de uluslararası sözleşmeler bir bütün olarak değerlendirildiğinde asıl olanın ‘yaşam hakkı’ olduğunu vurgulayan Çıtırık, “Daima farklı düşünen değerlerin, ağırlıklı olarak ölümleri sonrasında zenginlik olarak kabul edildikleri, yaşarken ise bu kişiler tehlike olarak görülmüştür” dedi.

Çıtırık, şöyle devam etti; “Eylemlerde ayakta duranın, oturanı, tencere-tava çalanı, ışık açıp kapatanı tehlike unsuru olarak gören, sesini kesmek için mücadele etmek ileri demokrasi ile bağdaşmaz. Anadolu’nun kilimi gibi motiflerdeki renkler gibi farklılıklar da güzellik doğacaktır” dedi. Açıklamanın ardından avukatlar olaysız bir şekilde dağıldı.