DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

“BASIN DENETLEYEN OLMALI”

Yayınlanma Tarihi :
“BASIN DENETLEYEN OLMALI”

basinHalkların Demokratik Partisi belediye başkan adayları ve il yöneticileri Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ne bir nezaket ziyareti gerçekleştirerek yeni yönetim kuruluna başarı dileklerini iletti. HDP Büyükşehir Eş Başkan Adayı Hüseyin Yıldız ile Seyhan Eş Başkan Adayları Ayhan Bilgen ve Meliha Varışlı’nın katıldığı ziyarette Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir ile HDP’nin basına bakış açısı ile genel ve yerel siyasi gündem konuşuldu.

VESAYET SİSTEMİNİ SÜRDÜRÜYORLAR

Genel siyaseti değerlendiren Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Hüseyin Yıldız vesayet sistemini değiştirme iddiasıyla halkın da güvenini alarak gelen iktidarın merkeze oturunca kendi vesayetini devam ettirdiğini söyledi. HDP hakkında çıkan AKP lehine Büyükşehir’den çekildiği yönündeki haberlere tepki göstererek Yıldız, bir aydan fazladır 50’nin üzerinde toplantı ve seçim irtibat bürosu açılışında ve ziyaretlerde binlerce kişi ile yüz yüze geldiklerini belirterek “biz buradayız ve iddialıyız” mesajı verdi. Diğer partiler gibi bilbordlarda resimlerinin olmadığını ifade eden Yıldız, harcanan milyonlarca liraya dikkat çekerek “Acaba adaylar için bu paraları ortaya koyanlar, seçildiklerinde adaylardan bu paraların fazlasını isteyecekler mi?” diye sordu.

BELEDİYELERDE BASIN ODASI YOK

Seyhan Eş Başkan Adayı Ayhan Bilgen tanıtımların ve reklamların ötesinde medyayı belediye, siyaset ve onun finansmanını denetleyen bir sistemin parçası olarak gördüklerini ifade etti. Toplumun bilgi edinme hakkı olduğunu dile getiren Bilgen, basının da yolsuzluk ve kötü yönetim varsa toplumu bilgilendirme görevi olduğunu ifade etti. Yerel yönetimlerin de parlamentoları olduğunu ifade eden Bilgen, “buralarda hem sivil toplumun hem de basının rahat çalışabileceği hem de toplumu sağlıklı bir şekilde bilgilendirebileceği çalışma koşulları taahhüt ediyoruz” şeklinde konuştu.

TOPLUMUN YARISI KADIN

Dili yok sayılmış, kültürü yasaklanmış bir halkın çocuğu olduğunu belirten Seyhan Belediye Eş Başkanı Meliha Varışlı, tek kişinin yönettiği yerel yönetim anlayışına karşı HDP’de kadın temsilinden bahsetti. Toplumun yarısının kadın olduğunu vurgulayan Varışlı, kadının özgür olmadığı toplumda özgürlükten bahsedilemeyeceğini belirterek Eş Başkanlık sisteminin önemine dikkat çekti.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ TEHDİT ALTINDA

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de ziyarette yaptığı konuşmada, yerel basının çok zor şartlar altında yaşamını idame ettirmeye çalıştığına işaret ederek, halkın haber alma hakkı başta olmak üzere sendikasızlaştırma, taşeronlaşma gibi sorunlar ile ekonomik ve sosyal konularda yaşanan sorunların çözüm beklediğini dile getirdi. Başkan Esendemir, “Bugün yazdıkları yazılardan, çizdikleri karikatürlerden ve yaptıkları yorumlardan dolayı onlarca gazeteci cezaevlerinde bulunuyor. Basın özgürlüğünün büyük tehdit altında olduğu bu dönemde özellikle yerel basın çok zor şartlar altında çalışıyor. Meslektaşlarımız çeşitli baskılar ve tehditlere maruz kalıyor. Demokrasilerde 4.kuvvet olan basın, bugün eski günlerden çok uzakta, hatta mevcut işlevini bile yapamaz halde. Sorunlarımız malesef çok büyük ve ülkede yaşanan sorunlardan da bağımsız değil” dedi.

YORUM YAP