Gündem Adana

BAŞBAKAN’DAN ADANA’YA ÖZEL

BAŞBAKAN’DAN ADANA’YA ÖZEL
15 Mart 2014 - 15:08

miting8Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adana’da 12 yıldır sanayi ve tarımı desteklediklerini belirtti. Adana Uğur Mumcu Meydanı’nda konuşan Erdoğan, “Adanalı kardeşimizi turizm bakanı yaparak turizmi güçlendirdik. Şimdi sıra yerel yönetimlerde. 30 Mart’ta bunu da siz gerçekleştireceksiniz. Adana’yı geleceğe hazırlıyoruz” dedi.

Bugüne kadar Adana’ya 14.5 katrilyonluk yatırım yaptıklarını kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:
“Her yıla yaklaşık 1.5 katrilyon düşüyor. Büyük bir Eğitim kampüsünü Adana’ya kuruyoruz. Bu yıl içerisinde Ağustos’ta temelini atacağız. Burada 210 derslik olacak. Spor salonları, yüzme havuzu, kütüphaneler, konferans salonu, bilim merkezi, kreş ve anaokulu var. Bu eğitim kampüsü Adanamız’da bir sıçramayı getirecek. Adana’ya sağlıkta da önemli bir adımı atıyoruz. Adana’ya bir Şehir Hastanesi kuruyoruz. 5 Ekim 2013’te temeli atıldı. 1550 yataklı, toplamda 6 hastaneden oluşuyor. Ayrıca 250’şer yataklı Ceyhan’a bir hastane yapacağız. 200 yataklı devlet hastanesi inşası sürüyor. Adana ve Çukurova Devlet Hastanesi de 250’şer yataklı. Projeleri devam ediyor. Tufanbeyli, Pozantı, Karaisalı, Karataş ve Ceyhan’a devlet hastanelerini kazandırdık. Adana’ya bir sözüm vardı. İnşallah 33 bin seyiri kapasiteli bir stadyum kazandırıyoruz. 107 trilyona mal olacak stadyumun yapımına başladık. 2015 yılında tamamlıyoruz. Yenice’ye sadece bölgenin değil Türkiye’nin en büyük lojistik merkezini inşa ediyoruz. Bahçe-Nurdağı arasına en büyük tünelini inşa ediyoruz. Adana’nın demiryollarını sinyalli olarak, elektrikli hale getiriyoruz.

Tren deyince siz hızlı treni bekliyorsunuz. Konya-Karaman-Ulukışla-Mersin-Adana-Şanlıurfa -Gaziantep-Mardin sınır güzergahında hızlı tren hattını kuruyoruz. Bu proje 2023’e kadar devam edecek bir proje. Konya-Karaman hattı yapımına başladık. Adana’yı hızlı tren şehri yapmaya kararlıyız. Projenin tutarı 4 katrilyon. Hani bir türkü vardı. Yenice Yolları bükülür gider diye. Artık Yenice’nin yolları bükülüp gitmiyor, şehrin bütün yolları düz gidiyor düz. Adana için her şey Allah’ın izniyle yolunda gidiyor.  Doğalgazla Adana’yı biz buluşturduk. Anneler rahatmıyız. Şu anda Adana’daki evlerde butona bastığımızda sıcak su var mı. Her taraf sıcak mı. Artık Adana merkezin yüzde 92’si doğalgaz kullanıyor. Kültür ve turizmde Adana’ya 134 trilyonluk yatırım yaptık.”

Adana Büyküşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun’u Adanalılar’a emanet eden Başbakan, ‘Beraber yürüdük’ şarkısını da söylemeyi de ihmal etmedi.