DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

AYTAÇ DURAK BOMBALARI SÜRÜYOR

Yayınlanma Tarihi :
AYTAÇ DURAK BOMBALARI SÜRÜYOR

aytacAdana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak’tan yeni bir açıklama geldi. Hüseyin Sözlü’ye görevi devretmeye hazırlanan Durak’ın açıklamaları hız kesmiyor. İşte Durak’tan salvolar:
“Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığım dönemimde, parlementodan Belediyeler lehine pek çok yasa değişikliği yapıldı ne varki 2 turlu Başkanlık seçimi teklifimiz gerçekleşmedi. İktidar, güçlü başkanlardan çekiniyor. Bugünkü sistemde seçilen başkanların büyük çoğunluğu % 50’nin altında oyla seçilmektedir. Hatta çok adaylı çekişmeli seçimlerde başkan % 20-25 oyla göreve geliyor.

Örneğin % 25 ile seçilen bir belediye başkanı seçim sabahı sokağa çıktığında karşılaştığı 4 kişiden 3’ünün kendisine oy vermemesinin burukluğunu yaşamaktadır. Arkasında halkın azınlığının oy verdiği bir başkan kendisini ne kadar güçlü hissedilebilir. Bugünde görüldüğü gibi seçime itirazlar ülkede kargaşa doğurmuştur. Oysa 2 turlu seçimlerde halk bir kez daha düşünecek, seçim basitleşeceği için daha sağlıklı karar verecektir. Şaibe ve dedikodular azalacak. Sürpriz ve hatta istenmeyen başkanlar seçilemeyecektir.. Halk büyük çoğunlukla karar verdiği başkanın arkasında duracak.

Halkın çoğunluğunun desteğini alan başkanda kendini güvende hissedecektir. Ülkemizde de uzlaşma kültürü gelişecek genel seçimler içinde batı ülkelerindeki başıyla uygulanan iki partiki sistemin önü açılacaktır.”

YORUM YAP