DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

“ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM ŞART”

Yayınlanma Tarihi :
“ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM ŞART”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2024 yılının Ocak ayına ait temel gıda ürünlerinin fiyatlarını güncel fiyatlarla karşılaştırdı. Temel gıda ürünlerinde yaşanan artış sonrası, asgari ücretlinin sofrasından hangi ürünlerin ne kadar eksildiğini tek tek açıkladı.

 

Gürer: “AKP iktidarı, asgari ücretlinin sofrasını küçülttü”

 

Gürer: “Asgari ücrete ara zam şart”

 

Gürer: “Dar gelirli sofradan aç kalkıyor”

 

Gürer: “Biri yer, biri bakarsa dengeler kayar”

 

Gürer: “Mutlu azınlık mutlu, geniş kesimler yoksullaşıyor ”

 

Gürer: “Asgari ücretlinin sofrasından 425 adet ekmek, 95 kg tavuk, 12 kg kıyma eksildi”

 

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, iktidarın asgari ücrete ara zam yapılmayacağı yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

Gürer, “AKP iktidarı, bu ülkenin işçisine, çiftçisine, esnafına, emeklisine yani emekçi ve üreticisine zulmetmektedir. Ocak ayından bu yana temel gıda ürünlerinde ciddi fiyat artışları gerçekleşti. Asgari ücrete zam yapılmaması durumunda bu ülkenin emekçileri açlığa terk edilmiş olacaktır.” diyerek tepki gösterdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, temel gıda ürünlerindeki fiyat artışlarına ve asgari ücretin yılbaşından bu yana gıda ürünleri üzerindeki alım gücünün düşmesine yönelik yaptığı araştırmayı paylaştı. Gürer, “Asgari ücrete ara zam yapılıp yapılmayacağının konuşulması değil mutlaka artışın sağlanması gerekir. Temel gıda ürünlerinde artan fiyatlar sonucu asgari ücretlinin sofrasından 12 kg kıyma ve kuşbaşı, 95 kg tavuk, 264 litre süt, 425 adet ekmek, 31 kg beyaz peynir ve 183 litre ayçiçek yağı eksildi.

Asgari ücretlinin alım gücünün düşmesine karşın asgari ücrete ara zam yapılmaması, vatandaşın sağlıklı yaşamasının önüne engel koymaktır.” şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRETLİNİN SOFRASINDAN EKSİLENLER

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, en çok tüketilen ve zorunlu ihtiyaç olan gıda ürünlerinde yılbaşından bu yana yaşanan fiyat artışlarını değerlendirdi. “Elektriğe gelen yüzde 38 zam ile akaryakıta gelen zamlar ve kira, giysi başta olmak üzere zorunlu ihtiyaçlarda artışlar dahi dikkate alınmadan yalnız gıda açısından bakıldığında sorun açlığa doğru gidildiğini gösteriyor” diyen Ömer Fethi Gürer, temel gıda ürünlerinde yılbaşından bu yana yaşanan fiyat artışlarının asgari ücretlinin sofrasını daralttığını belirtti.

Gürer, “Asgari ücretlinin sofrasından ocak ayından bu yana 10 kg kuzu pirzola, 12 kg kuzu kuşbaşı, 12 kg karışık kıyma, 95 kg tüm tavuk, 24 kg siyah zeytin, 51 kg yeşil zeytin, 8 kg tereyağı, 264 litre süt, 31 kg beyaz peynir, 120 kg mercimek, 55 kg nohut, 60 kg kuru fasulye, 111 kg pirinç, 171 kg bulgur, 183 litre ayçiçek yağı, 127 kg un, 151 kg toz şeker ve 425 adet ekmek kayboldu. AKP iktidarının yanlış ekonomi politikaları sonucu artan enflasyon nedeniyle, asgari ücretlinin sofrasından bu miktarlarda ürün eksildi. Açlık sınırı altında kalan ücretle asgari ücretlilerin sağlıklı beslenme olanağı kalmadı. Üretici ürettiği ürün girdi maliyetleri altında alım politikaları izlenip buğdaya yüzde 12 fiyat artışı yaparak üreticiyi vuran iktidar, elektriğe yüzde 38 zam yapmaktan geri durmamaktadır. Elektrik, nakliye gibi sürekli yapılan zamlar tüm ürünlere fiyat artışı olarak yansıyor. Tarımda da girdi maliyetlerin bir yıllık artışı TÜİK’e göre dahi yüzde 52 olarak açıklanmışken gıdada raf fiyatlarının artmaması düşünülemez. Aracı, ithalatçı ve rantçı anlayışla üreticiden çıkan ürün el değiştikçe fiyatı da artmaktadır. Alım gücü daralan vatandaşta sofrasında ekmeğini aşını küçültmektedir, mutlu azınlık yanında geniş kesimler yoksullaşmaktadır. Dar ve sabit gelirli sofradan aç kalkmaktadır. Biri yer, biri bakarsa dengeler kayar. Tam o noktaya geldik.” dedi.

GIDA ÜRÜNLERİNDEKİ FİYAT ARTIŞLARI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yılbaşından bu yana temel gıda ürünlerindeki fiyat artışlarının sürekli devam ettiğini belirtti. Başta elektrik ve akaryakıt zamları tüm ürünlerde yeni zamları da tetikleyeceğini ifade etti. Gürer, “Vatandaşın tüketmesi gereken temel gıda ürünlerinin fiyatları ciddi şekilde arttı. Kuzu but fiyatı 175 TL, kuzu kol 210 TL, kuzu pirzola 300 TL, kuzu kuşbaşı 273 TL, karışık kıyma 100 TL, tüm tavuk 29 TL, siyah zeytin ve yeşil zeytin 100 TL, tereyağı 80 TL, süt 9-15 TL arasında, Ezine peyniri 160 TL, beyaz peynir 64-85 TL arasında, mercimek 32 TL, nohut 47 TL, kuru fasulye 54 TL, pirinç 59 TL, bulgur 13 TL, ayçiçek yağı 30 TL ve 5 kg şeker 50 TL artış yaşadı,” şeklinde konuştu.

Gürer, “Girdi maliyetlerinde artış, aracı ve ithalci AKP zihniyetinin yanlış politikaları dar gelirliyi vuruyor. Gıda fiyatlarındaki fahiş artışlarına rağmen asgari ücrete ara zam yapılmaması, ortalama ücrete dönüşen bu ücretle yaşayanların yaşam standartlarını daha da düşürmekte ve onları daha da yoksullaştırmaktadır. Asgari ücretle geçinmeye çalışan milyonlarca insan, temel gıda ürünlerine erişmekte zorlanırken, ara zam yok demek, aç yaşayın demektir. Enflasyon karşısında ezilen kesimler için yılda iki değil, dört kez ücret düzenlemesi yapılmalıdır. Tam bir emek sömürüsü dönemi yaşanmaktadır ki bu kabul edilemez.” dedi.

TEMEL GIDA ÜRÜNLERİNDEKİ ORANSAL ARTIŞLAR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, temel gıda ürünlerinde yılbaşından bu yana yaşanan artışları oranlarla açıklayarak, “Kuşbaşı ette %53, pirzolada %50, tüm tavukta %49, yeşil zeytinde %71, siyah zeytinde %45, sütte %45-50 arası, peynirde %41-47 arası, mercimekte %60, nohutta %47, kuru fasulyede %54, pirinçte %84, bulgurda %43, ayçiçeği yağında %75 ve şekerde %34 oranında artış yaşandı. Bu artışlara rağmen asgari ücrete zam yapılmamak, asgari ücretlinin sofrasına el uzatmaktır. Bu yanlıştan bir an önce dönülerek asgari ücrete ara zam yapılmalıdır.” diye konuştu.

DAR GELİRLİ VATANDAŞLAR SAĞLIKLI BESLENEMİYOR

Gürer, “Özellikle et ve süt ürünlerinde %50’yi aşan artış oranları dikkat çekiyor. Vatandaşın protein alması gereklidir, ancak protein kaynağı olan et ve süt ürünlerindeki bu artışlar, vatandaşın protein almasını ve sağlıklı beslenmesinin önünü kesti. Dar gelirli vatandaşlar sağlıklı beslenmeyi geçmiş durumda, yaşamlarını sürdürebilmek için gıda tüketmek zorunda kalmışlardır. Ayçiçeği yağındaki %75’lik artış ve pirinçteki %84’lük artış gibi temel gıda maddelerindeki yüksek fiyat artışları, dar gelirli ailelerin gıda güvenliğini ciddi şekilde tehdit etmektedir,” dedi.

GÜRER’İN HAZIRLADIĞI TABLO

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Zam, vergi, düşük ürün alım fiyatı, düşük maaş yüksek enflasyon ile asgari ücretli, çiftçi, emekli, esnaf, çalışan tüm kesimler büyük bir yoksulluğa itilmektedir. elektrik, ulaşım, kira, ısınma giderleri katlarken yılbaşından bu yana temel gıda ürünlerindeki fiyat artışları sağlıklı yaşamı da tehdit etmektedir. En düşük ücret olması gerekirken ortalama ücrete dönüşen ve milyonların yaşamını etkiyen asgari ücretin ürünler üzerindeki alım gücünü oransal ve sayısal olarak gösteren tabloda gerçekleri gözler önüne sermektedir.” dedi.

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış