Ankara Escortları

DOLAR32,1954% 0.12
EURO34,9168% -0.16
STERLIN41,0452% 0.28
FRANG35,2324% -0.17
ALTIN2.476,04% -1,08
BITCOIN69.794,64-1.136

ANTİK BASAMAK

Yayınlanma Tarihi :
ANTİK BASAMAK

magarsus_basamakalariVali Hüseyin Avni Coş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in ilgi ve destekleri sonucunda, gönderilen ödenek ile birlikte kazı çalışmalarına başlanan Karataş İlçesi’ndeki Magarsus Antik Kenti’nde,  Antik Tiyatro’nun basamaklarının gün yüzüne çıkmaya başladığını ve gelişmenin, Adana’nın sahip olduğu tarihsel mirasının layıkıyla değerlendirilmesi açısından çok büyük bir sevinç kaynağı olduğunu söyledi.

 

Kazı Çalışmalarında Sonuç Alınmaya Başlandı

Vali Coş, Karataş İlçesi’nin 5 kilometre batısında, Dört Direkler Mevkii’nde bulunan Antik Kentte sürdürülen ve 26 Ağustos’ta ilk kazmanın vurulduğu kazı çalışmalarında, kısa sürede sonuç alınmaya başlandığını belirtti.

Adana’nın Tarihsel Zenginliği Geleceği Gururla Selamlayacak

Magarsus Antik Kenti’ne ait şehir surlarının, karada ve yüksek falezlerde görülebildiğini ifade eden Vali Coş, “Kazı ve temizlik çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte,  önemli bir bölümü toprak altında kalan Antik Tiyatro, Adana ve ülke turizmine kazandırılacak. Kazı çalışmalarına başlanmasının üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen, tiyatro basamaklarının ortaya çıkarılması, heyecan verici ve sevindirici bir gelişme. Karataş’taki Magarsus Antik Kenti’nin yanı sıra Kozan Anavarza Antik Kenti, Ceyhan Tumlu Kalesi ve Feke Kalesi’nin restorasyon ve çevre temizliği çalışmalarının tamamlanmasıyla ilimizin tarihi zenginliği, geçmişin izlerini tüm ihtişamıyla günümüze taşırken, geleceği de selamlayacak. İlimiz ve ülkemizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak Magarsus Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkartılmasında ilgi ve desteklerini gördüğümüz Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik’e teşekkürlerimizi sunuyor, kazı çalışmalarında görev yapan ekibimize de başarılar diliyorum” dedi.

YORUM YAP