Gündem Adana

AİLELERİN BÜYÜK GÖREVİ

AİLELERİN BÜYÜK GÖREVİ
29 Mayıs 2014 - 14:23

Gorsel 2Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yaşam Koçu Süleyman Akay, yaklaşan sınavlar öncesinde öğrencilere ve ailelerine düşen görevleri paylaştı.
Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yaşam Koçu Süleyman Akay, yaklaşan sınavlar öncesinde öğrencilerin ve ailelerinin streslerini yenmeleri ve başarılı olmalarını sağlayacak önerileri paylaştı. Akay’a göre hedefini iyi belirleyen, başarısızlığa odaklanmayan, dikkatini dağıtan noktaları tespit eden, önyargılarından kurtulan ve sınavla ilgisi olmayan düşüncelerden uzak duran öğrenciler, bir adım öne çıkarak daha başarılı oluyor. Ailelere de büyük görevler düştüğünü vurgulayan Akay’a göre anne babalar, kaygılarının çocuğa geçtiğini unutmamalı, rahat ve güvenli bir aile ortamı sağlayarak, çocuğa her durumda yanında olunduğu mesajını sunmalıdırlar.
Akay’a göre sınav öncesinde öğrenciler; dikkati dağıtan noktaları tespit etmeli, başarısızlığa değil başarıya odaklanmalı, gerçekçi hedefler belirlemeli, bireysel özelliklerine bağlı ders çalışma teknikleri geliştirilmeli ve sınavla ilgisi olmayan düşüncelerden uzak durmalıdır.
Aileler ise sınav öncesinde rahat ve güvenli bir ortam sağlanmalı, çocuğa her durumda yanında olunduğu mesajını vermeli, öğrencinin arkadaşları veya çevresindeki başarılı örneklerle karşılaştırma yapmamalı, anne-baba kaygısının çocuğa geçtiğini unutulmamalı, kendi tercihleri ile çocuğun tercihleri ve seçimleri arasında denge kurulmalıdır. Akay’a göre aileler, sınav kaygının yoğun olduğu dönemlerde bir uzmandan mutlaka yardım almalıdır.

Süleyman Akay kimdir?
Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yaşam Koçu Süleyman Akay, 1970 yılında Konya’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Konya’da tamamladı. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi’ne devam eden Akay, yüksek lisansını ise Sofya’da bulunan Saint Kliment Ohridski Üniversitesi’nde politika danışmanlığı üzerine yaptı. Kamuda ve özel sektörde uzun yıllar yöneticilik yaptıktan sonra 2002 yılında NLP ile kişisel gelişim eğitimlerine başlayan Akay, 2011 yılında Türkiye’de ilk kez, kişisel gelişim eğitimi, koçluk ve danışmanlık hizmetlerini online olarak sunan www.kisiselgelisimonline.com.tr portalını hayata geçiren ekibin içinde yer aldı. Halen profesyonel olarak NLP, kuantum, hipnoz ve koçluk eğitimleri veriyor.